Dcérka sa jej narodila v 28. týždni: Vážila len 1000 gramov. Dnes je naším slniečkom a nastupuje do piateho ročníka
Dominika Pacigová
Dominika Pacigová

Dcérka sa jej narodila v 28. týždni: Vážila len 1000 gramov. Dnes je naším slniečkom a nastupuje do piateho ročníka

Katka má už desať rokov a je z nej krásna a šikovná školáčka. V septembri nastúpi do piateho ročníka.

Katka v inkubátore a v dnešných dňoch. — Foto: archív Milky Horváthovej

PARTIZÁNSKE 16. augusta - Milka Horváthová je hrdou maminou troch detí. Zatiaľ čo pri synoch mala bezproblémové tehotenstvo, dcérku Katarínu priviedla na svet už v 28. týždni tehotenstva. Merala 45 centimetrov a vážila len 1000 gramov. Milka videla svoju ratolesť len pár sekúnd po pôrode v inkubátore a lekári ju oboznámili so všetkými možnými rizikami. Nikdy však neprestala dúfať, pričom veľkou oporou jej boli najbližší. Katka vyrástla do krásy a v dnešných dňoch má desať rokov. Navštevuje základnú školu, je výbornou žiačkou, miluje folklór, ale aj moderné tance. Okrem toho rada kreslí i maľuje.

Pohľad, na ktorý nikdy nezabudne

Milka sa nevedela dočkať druhého bábätka. Po synčekovi čakala vytúžené dievčatko. Spočiatku nemala žiadne problémy, no v siedmom týždni tehotenstva ju hospitalizovali v nemocnici, keďže začala krvácať. Ten istý scenár sa opakoval v sedemnástom a dvadsiatom siedmom týždni tehotenstva. V noci z 18. na 19. marca mala bolesti a začala silno krvácať. Sestrička ju ráno previezla na vozíku do vyšetrovne a len čo prišiel lekár, jej dcérka sa nečakane vypýtala na svet. Katka uzrela svetlo sveta 20. marca 2010. Merala 45 centimetrov a vážila len 1000 gramov.

Mamina si však nevedela vynachváliť odbornosť a skvelý prístup lekára Nidala Abutuaima, ktorý je podľa jej slov nielen skvelým pôrodníkom, ale aj človekom s veľkým srdcom.

Lekári jej na rovinu povedali, že prvých 48 hodín bude kritických. Dcérku videla len pár sekúnd v inkubátore, keďže ju prevážali z nemocnice v Partizánskom do Nových Zámkov. Milka celý čas tŕpla a nevedela sa dočkať dňa, kedy ju prepustia z nemocnice. Hneď, ako mohla, išla za svojou dcérkou. „Na ten pohľad nikdy nezabudnem. Katka vážila 1000 gramov, bola bezbranná a ja som jej nedokázala pomôcť,“ zaspomínala pre Dobré noviny Milka Horváthová.

Katka bola od narodenia veľkou bojovníčkou.
Katka bola od narodenia veľkou bojovníčkou. Foto: archív Milky Horváthovej
Katka v inkubátore.
Katka v inkubátore. Foto: archív Milky Horváthovej
Katka v náručí primára nemocnice.
Katka v náručí primára. Foto: archív Milky Horváthovej

Približne mesiac po pôrode držala dcérku prvýkrát v náručí

Aj napriek tomu, že to nebolo jednoduché, Milka cítila veľkú podporu zo strany jej najbližších. Každý deň volala so strachom do nemocnice, pričom chcela vedieť, ako sa jej dcérke darí. Sestričky jej neraz povedali, že sa neustále mrví a je veľkým šidlom. Vždy, keď mohla, išla za svojou ratolesťou do nemocnice. Približne mesiac po pôrode ju mohla prvýkrát držať v náručí, no hospitalizovať ju mohli až koncom apríla, keď si Katka udržala telesnú teplotu a nemusela byť v inkubátore.

Milka si nevie vynachváliť personál nemocnice v Nových Zámkoch, kde strávila jej ratolesť 59 dní. Spočiatku neprijímala stravu, no veľkým pozitívom bolo to, že mala vyvinuté pľúca a nemusela byť napojená na umelé dýchanie. Hrdá mamina sa spočiatku učila dávať dcérke mliečko cez sondu, no približne v polovici mája už dokázala piť z detskej fľašky.

Po takmer dvoch mesiacoch mala Katka 2380 gramov. Milka absolvovala školenie, ako oživiť bábätko a taktiež nezabudla ani na monitor dychu. S dcérkou navštevovala kliniku pre predčasne narodené deti v Nitre tri roky. Okrem toho cvičili Vojtovu metódu. Katku neskôr hospitalizovali na Kramároch v dôsledku vonkajších hemangiónov nad okom a na brušku. Lekári zisťovali, či nemá vnútorné hemangióny na orgánoch, no našťastie, nemala a s odstupom času zmizli aj tie vonkajšie.

Katka miluje folklór, ale aj moderné tance

Aj napriek tomu, že sa dievčatko narodilo na prelome šiesteho a siedmeho mesiaca tehotenstva, nemuselo podstúpiť žiadnu operáciu a nemalo žiadne závažnejšie problémy. Milka spomína, že jediným problémom, ktorému Katka čelila, bol zápal pľúc, ktorý prekonala ako päťročná. Odvtedy má astmu, no dovtedy sa zúčastňovala bežeckých súťaží, kde trikrát obsadila medailové priečky.

Milkina dcéra navštevuje v dnešných dňoch len pľúcneho špecialistu v Nitre. Má už desať rokov a je z nej krásna a šikovná školáčka. V septembri nastúpi do piateho ročníka. Darí sa jej v recitačných súťažiach, miluje folklór, ale aj moderné tance. Okrem toho rada kreslí i maľuje.

Veľká milovníčka folklóru.
Veľká milovníčka folklóru. Foto: archív Milky Horváthovej
Katka mala prvé sväté prijímanie.
Katka mala prvé sväté prijímanie. Foto: archív Milky Horváthovej

Katka je ich slniečkom a zázrakom

Aj napriek tomu, že Milkina dcéra uzrela svetlo sveta už v 28. týždni tehotenstva, pred dvomi rokmi priviedla na svet tretie bábätko. Spočiatku mala menšie obavy, keďže mala upchatý karpálny tunel a tŕpli jej ruky, no všetko dobre dopadlo. Predčasný pôrod jej nehrozil a tehotenstvo si užívala plnými dúškami.

V dnešných dňoch si celá rodinka užíva spoločne strávené chvíle. „Súrodenci majú medzi sebou veľmi pekný vzťah. Verím, že im to vydrží celý život. Mám skvelého muža, krásnych dvoch synov a obrovskú bojovníčku Katku, ktorá je naším slniečkom a veľkým zázrakom,“ uzavrela hrdá mamina.

Mladá a krásna školáčka Katka.
Mladá a krásna školáčka Katka. Foto: archív Milky Horváthovej
Rozkošní súrodenci.
Rozkošní súrodenci. Foto: archív Milky Horváthovej

Už ste čítali?

O slovenskú gymnazistku majú záujem na Oxforde. Od vedeckej…

Paulína na sebe pracovala nad rámec toho, čo vyžaduje škola. Drina sa…

Mamou v dobe covidu: Nevedeli sme, čo nás čaká. Slovenky priznali,…

Strach o seba, aj dieťatko. Mamy musia s príchodom nového člena rodiny…

Chlapcov hnevá pri šachu aj futbale. Talentovaná rómska šachistka…

Šachistka Agátka Berková dokonca remizovala s ruským šachovým…

Uznávaná virologička: Prekonali ste covid-19? Toto by ste mali…

Vyšiel vám pozitívny test na covid-19? Prekonali ste ochorenie s miernymi…

Cestovateľ Tomáš: Naozaj dávate rodičov do starobinca? Pýtali…

Cestovateľ Tomáš Benedik z východného Slovenska má veľa…

Rómka Dominika študuje v Anglicku na prestížnej univerzite:…

Rodičia ju už od detstva podporovali v štúdiu. Dnes je druháčkou na University…

Najradostnejší kvetinár v Bratislave. Patrik s Downovým syndrómom…

Lekári Danku a jej manžela presviedčali, aby dali syna s Downovým syndrómom…

Keď začal Milan maľovať, svoj pôvod tajil, lebo sa bál reakcií…

Keď odhalil svoje meno a pôvod, v priebehu jedného večera stratil na…