Majiteľ cestovky: Slováci vymenili Taliansko za Betliar a Štrbské pleso. Toto sú najobľúbenejšie destinácie
Lucia Čížová
Lucia Čížová

Majiteľ cestovky: Slováci vymenili Taliansko za Betliar a Štrbské pleso. Toto sú najobľúbenejšie destinácie

O aktuálnej situácii v cestovnom ruchu sme sa rozprávali s majiteľom cestovnej kancelárie DAKA, Davidom Gavaľom.

David Gavaľa odporúča napríklad návštevu kaštieľa Betliar. — Foto: DAKA

BRATISLAVA 13. augusta - Keď prišla kríza, boli jedni z prvých, ktorí pretransformovali svoju firmu doslova „cez noc“ a pod značkou Pekné rúška začali šiť ochranné pomôcky pre tých, ktorí to potrebovali. Aj takto firmu, pôvodne cestovnú kanceláriu, vedeli udržať. Po uvoľnení opatrení sa opäť vracajú k obľúbeným zájazdom. A kým doteraz mali v ponuke len jeden pobyt na Slovensku, tento rok je všetko inak. Ľudia lietajú málo, no autobusovým zájazdom na Slovensku sa celkom darí. Kam sa oplatí vycestovať? Svoje tipy nám dá majiteľ cestovnej kancelárie DAKA, David Gavaľa.

Máme tu polovicu augusta, môžeme teda povedať, že sa už letná sezóna naplno rozbehla alebo ako by ste charakterizovali súčasný stav v cestovnom ruchu?

Žiaľ, sezóna sa ani zďaleka nerozbehla a nedá sa vôbec porovnať s minulým rokom. Všetky cestovné kancelárie na Slovensku sú približne na desatine obratu z minulého roku, mnohé nedosiahli ani toto číslo. A tento rok už určite čísla ani zďaleka nedobehneme. Ak napríklad porovnáme obrat od polovice marca do konca mája s rovnakým obdobím v minulom roku, sme takmer na 100-percentnom prepade. Dosiahli sme obrat ledva 2-tisíc eur, minulý rok to bolo takmer pol milióna. Ľudia sa proste obávali zakúpiť si akýkoľvek zájazd a na tie už zakúpené ísť nemohli.

Tatry ostávajú stále obľúbenou destináciou.
Tatry ostávajú stále obľúbenou destináciou Slovákov. Foto: TASR/Milan Kapusta

Ako zvykli reagovať?

Pri takom veľkom počte zákazníkov, ktorých sa rušenie zájazdov dotklo, sa našli aj veľmi nespokojní klienti. Celkovo ale hodnotíme reakcie našich klientov ako veľmi dobré a dokonca povzbudivé do ďalšej práce. Viacerí ocenili najmä to, že sme s nimi aj počas tej najväčšej hystérie komunikovali.

Chceli od vás vrátenie peňazí alebo si odložili dovolenku napríklad o rok?

Situácia sa v tom období dramaticky menila každý deň, a to najmä na základe správ z médií a od našich štátnych predstaviteľov. A schválenie novely zákona o zájazdoch, ktorá mala cestovným kanceláriám pomôcť a na ktorú sa tak dlho čakalo, veru nepomohla. Nasledoval opak a všetky chránené osoby v zmysle zákona, a to najmä osoby nad 65 rokov, žiadali okamžité vyplatenie financií.

Tie vy však už nemáte.

Áno, ich peniaze sú už v leteckých spoločnostiach a hoteloch. Veľa z našich hotelov bolo zatvorených, dokonca niektoré ešte ani do dnešného dňa neobnovili svoju prevádzku. Jedna z leteckých spoločností, Level Europe, ktorú sme využívali na lety do Paríža, ukončila svoju činnosť a nám ostali poukážky v hodnote 20-tisíc eur, ktoré sú už prakticky bezcenné. Rovnako ďalšia letecká spoločnosť, Smartwings, ktorú sme využívali na charterové lety, pozastavila pre túto sezónu všetky lety zo Slovenska a nemohli sme tak zorganizovať ani naše plánované zájazdy do Grécka, kde sa cestovať aktuálne už môže. Novela zákona mala riešiť práve toto a pre chránené osoby mali byť poskytnuté cestovným kanceláriám pôžičky. Tie sa ale do dnešného dňa podľa našich informácií nepodarilo získať žiadnej cestovnej kancelárii.

Likavský hrad na Liptove.
Likavský hrad na Liptove. Foto: TASR/Michal Svítok

Ako sa Slováci správali po uvoľnení obmedzení? Boli prvé objednávky skôr na Slovensko alebo sa nevedeli dočkať dovolenky v zahraničí a kupovali tie?

Zo začiatku zákazníci veľmi pozitívne privítali autobusové zájazdy po Slovensku, ktoré sme zaviedli ako novinku. Je to však skôr zaujímavé pre našich klientov zo západného Slovenska. A najmä pre tých, ktorí nemajú vlastné auto alebo si chceli užiť krásy nášho Slovenska (aj s odborným sprievodcom) bez toho, aby museli šoférovať.

Máte pocit, že práve autobusové zájazdy sú pre ľudí teraz bezpečnejšou voľbou?

Áno, celkovo cítime, že klienti sa rozhodujú vo veľkej miere len pre autobusové zájazdy, nielen na Slovensku, ale aj do menej vzdialených krajín. Doteraz, od vypuknutia krízy, sme organizovali len tie. Napriek tomu dnes prevádzkujeme len 4 z našich 11 autobusov, ktoré stále splácame. Ostatné sú dočasne odhlásené a čakáme, kedy ich dokážeme opäť všetky naplno využiť. Pri vstupe do autobusu dostáva každý bezplatne rúško zo 100-percentnej bavlny, rovnako je k dispozícií dezinfekcia a na požiadanie je možné odmerať teplotu. Po každej jazde sú autobusy dezinfikované ozónom a všetky dotykové plochy aj tekutou dezinfekciou.

Tipy Davida Gavaľu, kam ísť na dovolenku na Slovensku:

  • Okolie krásneho Betliaru
    Mám rád kaštieľ Andrássyovcov, ktorý v posledných rokoch objavili aj tvorcovia seriálov, Betliar, takže jeho návštevu odporúčam. Po prehliadke sa môžu ľudia presunúť do kláštora Jasov. Na ďalší deň by som odporučil vydať sa smer najstaršie opálové bane na svete, ktoré sa rozprestierajú medzi obcami Zlatá Baňa a Červenica, sú známe aj ako Dubnícke bane. Určite nevynechajte prehliadku hradu v Starej Ľubovni a tiež skanzenu. Tento zájazd je aj v našej cestovnej kancelárii DAKA veľmi obľúbený.
  • Dovolenka na Liptove
    Najprv sa určite zastavte v Španej Doline, v rázovitej baníckej obci za Banskou Bystricou. Potom cez Donovaly popri bývalých kúpeľoch v Korytnici aj typickej slovenskej dedinke Vlkolínec prejdite do Národného parku Nízke Tatry a do Demänovskej doliny, kde budete mať možnosť navštíviť Demänovskú ľadovú jaskyňu alebo Demänovskú jaskyňu slobody. Ďalej sa presuňte cez Liptovský Mikuláš na Liptovskú Maru, potom cez Ružomberok na Malinô Brdo. Nevynechajte Čičmany, kde sa nachádza unikátny skanzen slovenskej dediny a čičmanskej kultúry, remesiel či folklóru na Slovensku a zastavte sa aj v dedinke Rajecká Lesná.
  • Tri dni v srdci Európy
    Začnite prehliadkou Banskej Bystrice a miestneho múzea SNP. Potom sa presuňte do Veľkej Fatry, na Kráľovu studňu. Prejdite sa po hrebeni Krížnej, kde je krásny pohľad do Gaderskej doliny. Následne sa presuňte do Brezna a potom do Nízkych Tatier, na Tále. Sedačkou môžete absolvovať aj výstup na Chopok. Vo vašom programe by nemal chýbať presun do Telgártu, kde je unikátna technická pamiatka - kamenný železničný viadukt a nádherné meandre a prameň Hrona. Presun do Čierneho Baloga vám zaručí aj výlet železničkou k Čiernobalockému pralesu. Vo Zvolene potom môžete navštíviť Slovenskú galériu a v Kremnici Mincovňu. V Banskej Štiavnici si vyjdite na obľúbenú Kalváriu.

Zájazdy na Slovensku ponúkate prvý raz - ako ste vyberali jednotlivé destinácie?

V minulosti sme mali len jeden zájazd na Slovensku, Perly a skvosty Východu. Počas piatich dní prejdeme Kežmarok, Levoču, Spišský hrad s podhradím, Spišskú Kapitulu a hrad Šariš so Šarišským pivovarom, Prešov, Vihorlat a nádherné Morské Oko a skončíme v Košiciach. Úprimne, v minulosti sa nám vôbec dobre nepredával a teraz patrí, paradoxne, medzi najobľúbenejšie. Celú ponuku sme robili na základe mojich osobných tipov a tipov našich skúsených sprievodcov, som rád, že každý týždeň sa nám podarí zorganizovať aj štyri zájazdy.

Ktoré miesta na Slovensku okrem týchto „najviac idú“ a podľa čoho vyberajú Slováci?

Aktuálne klienti vo veľkom preferujú najmä víkendové zájazdy, jednoznačne sú to naše hrady, kaštiele a zámky, rovnako aj turistické trasy či jaskyne. Veľmi dobre sa nám predáva napríklad zájazd na Betliar či Štrbské pleso, kde sú teraz doslova „zápchy.“ Ľudia majú proste radi známe miesta a často chcú mať fotografiu práve z tých najviac in miest na Slovensku. Takže sa rozhodujú skôr pre tieto miesta.

Tento rok sú veľmi obľúbené autobusové zájazdy.
Tento rok sú veľmi obľúbené autobusové zájazdy. Foto: Cestovná kancelária DAKA

Dá sa teda vo všeobecnosti povedať, že tento rok „Slováci vymenili Taliansko za Betliar?“

S istou formou nadsázky to vieme takto definovať. (Úsmev) Samozrejme ceny a celkový obrat, ktorý dokážeme vyprodukovať pri zájazdoch po Slovensku sa žiaľ ani zďaleka nedokáže porovnať s tým, čo sme vedeli vyprodukovať pri zahraničných zájazdoch. Čo sa týka Talianska, tam sme od vypuknutia krízy nepredali ani jeden zájazd a pre tento rok sa s ním budeme musieť pravdepodobne rozlúčiť. Aj keď čísla sú tam už veľmi priaznivé, v ľuďoch prevláda strach. Podobne sú na tom žiaľ aj ďalšie vzdialenejšie destinácie, kam sme zvykli aj lietať.

Ako sa teda ľudia rozhodujú pri kúpe dovolenky v tejto dobe?

V tejto dobe sa rozhodujú skôr na poslednú chvíľu. Ponuka je malá, rovnako ako u všetkých cestovných kancelárií. Snažíme sa ponúkať dovolenky do bezpečných destinácií, kde je možné cestovať bez povinnej karantény. Do Chorvátska chodí náš autobus každý týždeň a je možné prežiť tam týždňovú dovolenku, či prípadne sa okúpať v mori iba jeden deň. Záujem je aj o Plitvické jazerá a veľmi dobre sa predávajú susedné krajiny, najmä Rakúsko a Maďarsko. Celkovo je ale počet zájazdov, ktoré sa nám podarí realizovať, žiaľ, omnoho nižší, ako sme pôvodne plánovali.

Obľúbený je aj chorvátsky ostrov Pag.
Slováci radi navštevujú aj chorvátsky ostrov Pag. Foto: Cestovná kancelária DAKA

A čo letecké zájazdy?

Tento týždeň by sa už mal konať prvý letecký zájazd od nás, tak veríme, že sa nám ho podarí zrealizovať. Problémy pri leteckých zájazdoch nám však robia aj letecké spoločnosti, ktoré redukujú počet letov a veľa z našich zájazdov sa žiaľ stáva nerealizovateľných, keďže namiesto troch letov týždenne majú len jeden. Tak by sme museli namiesto 4-dňového zájazdu, organizovať 8-dňový, čo je pri našich nízkych cenách nereálne.

Sledujete vývoj v krajinách a upravujete podľa toho aj ponuku, napríklad posúvate termíny?

Situáciu v krajinách sledujeme na dennej báze a podľa toho rušíme ešte niektoré termíny našich zájazdov. Už na začiatku vypuknutia krízy nám bolo jasné, že veľa z našich zájazdov sa nám nepodarí zorganizovať. Žiaľ, do dnešného dňa sme ich museli zrušiť už 500, čo je polovica pôvodne plánovaných termínov pre rok 2020. Veríme, že tento počet sa už nebude ďalej zvyšovať a naše plánované zájazdy postupne budeme vedieť realizovať úplne všetky. A prišli sme aj s riešením poskytnutia konkrétnych termínov pre budúci rok. Ak sa ľuďom v ponuke našej cestovnej kancelárie DAKA zapáči nejaký tohtoročný zájazd, vie si rovnaký objednať na budúci rok.

Ako teda vidíte vývoj cestovného ruchu v zahraničí v budúcnosti - veríte, že to už budúci rok pôjde?

Bolo by naozaj trúfalé si nahovárať, že sa situácia za pár týždňov zmení. Osobne si myslím, že na podobné čísla ako v minulom roku sa dostaneme až po uvoľnení vakcíny a rapídneho celosvetového zníženia počtu nakazených. Veľmi optimisticky dúfam, že od apríla budúceho roku by sme sa mali dostať aspoň na čiastočne podobné čísla realizovaných zájazdov z minulosti. Veľa klientov však bude mať niektoré krajiny (Taliansko, Španielsko či Veľkú Britániu) zafixované ako zlé možno aj na dlhšie obdobie. Avšak veríme, že aj toto čo najskôr pominie.

Kremnica.
Banská Bystrica. Foto: Cestovná kancelária DAKA

Zvyknú si Slováci na dovolenku doma alebo keď už bude „dobre“, znova sa rozpŕchnu po svete?

Určite mnohí z nich objavili krásu a čaro našej domoviny a veľa zájazdov v našej ponuke podľa záujmu aj ponecháme. Pevne ale veríme, že zahraničie bude to, čo našich klientov bude stále lákať a cestovanie sa postupne vráti do pôvodných koľají.

Je toto obdobie šanca aj na zlepšenie služieb - či už kvôli podpore od štátu alebo aj chuti samotných prevádzkarov, aby prilákali ľudí?

Na Slovensku sme sa žiaľ stretli aj s veľmi neserióznymi obchodnými partnermi a situáciami, ktoré sa nám za takmer desať rokov v zahraničí nikdy nestali. Zaostávame ešte dosť. Jednou z perličiek, ktorá sa nám stala, bolo, keď sa majiteľka penziónu deň pred príchodom našich hostí rozhodla zrušiť už zaplatenú rezerváciu. Na jednu noc to pre ňu zrazu nebolo zaujímavé. Keď sme to však, ešte v čase krízy, objednávali, bola veľmi rada, že sme si zvolili práve jej penzión. Našťastie sa nám podarilo zohnať pre našich klientov náhradné ubytovanie, no za omnoho väčšie náklady, keďže žiaľ aj rapídne zvyšovanie cien je aktuálne trendom na Slovensku. Uvidíme, kam sa posunieme v budúcnosti a čo nás kríza naučí.

Článok vznikol v spolupráci s Cestovnou kanceláriou DAKA.

Už ste čítali?

Keď začal Milan maľovať, svoj pôvod tajil, lebo sa bál reakcií…

Keď odhalil svoje meno a pôvod, v priebehu jedného večera stratil na…

Rasťo navštívil Severnú Kóreu: Hoci je to najkrutejší režim,…

Ľudia majú svojich diktátorov za bohov, ženy si môžu vybrať z 18 účesov,…

Lucie pečie hotové majstrovské diela: Na začiatku som bojovala,…

Je mladá, krásna a úspešná. Na konte má viacero…

Jej mladšia dcéra vyhrala MasterChef, staršia má detskú mozgovú…

Zdravotný stav Paulínky denne núti jej rodičov riešiť inkontinenciu,…

Vnuk Slováka z ikonickej fotky: Že je dedo slávny, sme zistili,…

Starý otec, Gusti Popovič prebýva v rodine maliara Ivana Popoviča naďalej. Napriek…

Kaštieľ Betliar odhalil ďalšie dobre ukryté tajomstvo: Reštaurátori…

Moderné technológie reštaurátorom umožňujú objavovať nové…

Bývalý skinhead z Prešova si vzal Rómku: Dnes sa bojím o naše…

Prešovčan Gabi bol zarytým skinheadom. Keď sa odsťahoval od partie do Anglicka,…

Slovenka najprv v USA upratovala domy, teraz hviezdi pred kamerami:…

Sny si plní v samotnej mekke filmu. Aj keď stále bojuje, robí naplno…