Európska liga: Manchester United a Škriniarov Inter postúpili do semifinále

Futbalista Manchestru United Bruno Fernandes strieľa gól zo značky pokutového kopu — Foto: TASR/AP

V pondelkovom štvrťfinále v Kolíne nad Rýnom Manchester zdolal FC Kodaň 1:0 po predĺžení, rozhodujúci gól strelil z jedenástky Bruno Fernandes.

Bratislava 10. augusta (TASR) - Futbalisti Manchestru United a Interu Miláno postúpili do semifinále Európskej ligy. V pondelkovom štvrťfinále v Kolíne nad Rýnom Manchester zdolal FC Kodaň 1:0 po predĺžení, rozhodujúci gól strelil z jedenástky Bruno Fernandes.

Ich súper v boji o finále vzíde zo zápasu Wolverhampton Wanderers - FC Sevilla. Semifinále je na programe 16. augusta. O deň neskôr sa stretne Inter Miláno proti víťazovi duelu Šachtar Doneck - FC Bazilej.

Divoká desaťminútovka

„Nerazzurri“ si vybojovali postup po triumfe v Düsseldorfe nad Bayerom Leverkusen 2:1. Slovenský reprezentant Milan Škriniar prišiel na ihrisko v drese Interu v 84. minúte. Pod postup Milánčanov sa gólovo podpísali Nicolo Barella a Romelu Lukaku.

Hráči Interu sa dostali do vedenia v 15. minúte. Na začiatku akcie bolo sklepnutie Martineza pätičkou do druhej vlny na Younga, ten posunul na hranicu päťky Lukakuovi, lopta sa dostala k Barellovi, ktorý vonkajším priehlavkom k vzdialenejšej žrdi otvoril skóre. O päť minút mohol Barella pridať druhý zásah, ale trafil iba jedného z obrancov.

Mrzieť ho to nemuselo, keď vzápätí Young prihral do šestnástky Lukakuovi, Belgičan využil svoje fyzické parametre a zvýšil na 2:0. V 23. minúte boli „nerazzurri“ blízko k ďalšiemu gólu, ale tentoraz Lukaku zoči-voči Hrádeckému nepochodil.

Divoká desaťminútovka pokračovala, na opačnej strane Havertz narazil s Vollandom a skorigoval na 1:2. Prakticky hneď po rozohrávke mali Nemci na mále, hlavný rozhodca Del Cerro nariadil pokutový kop po „ruke“ Sinkgravena, ale po konzultácii s VAR zmenil názor. V závere polčasu sa hra upokojila, posledné slovo patrilo Bayeru, ale Demirbay nezahral dobre rohový kop v nadstavenom čase.

Leverkusen už nevyrovnal

V úvode druhého dejstva sa ocitol v dobrej príležitosti Gagliardini, ale trafil iba vlastného spoluhráča, ktorý navyše stál v ofsajde. Gagliardini sa potom prezentoval individuálnou akciou, ale jeho pokus zblokoval Tapsoba.

Futbalista Interu Miláno Romelu Lukaku sa teší po strelení gólu.
Futbalista Interu Miláno Romelu Lukaku sa teší po strelení gólu. Foto: TASR/AP

Hra sa prelievala z jednej strany na druhú, Bayer nezložil zbrane, musel si však dávať pozor na rýchle protiútoky. Leverkusen postupne prebral iniciatívu a uzavrel Inter na jeho polovici, vo finálnej fáze však nič nepredviedol. To však nevyužili Milánčania, v 66. minúte striedajúci Eriksen našiel presnou prihrávkou ďalšieho hráča z lavičky Sancheza, dobrý zákrok predviedol Hrádecký.

Na opačnej strane zaujal Demirbayov prudký center, ale Havertz ani Volland naň nedosiahli. Snaha Leverkusenu bola v závere duelu skôr platonická. Naopak, definitívu postupu mohol dať Interu Lukaku, ale nepresadil sa jeden na jedného cez obranu súpera. V 90. minúte si vykoledoval faul v pokutovom území Eriksen, ale aj tentoraz zasiahlo video a jedenástka sa nekopala, Inter tak zvíťazil 2:1.

Kodaň vzdorovala, no tlak nevydržala

Kodaň sa slávnejšieho súpera nezľakla, už v úvode mal šancu Daramy, ktorý však nevyužil chybu obrany United. Tá sa nevyznamenala ani o pár minút neskôr, keď sa cez Baillyho presadil opäť Darame, odrazená lopta sa dostala k Olderovi Windovi, no ten zamieril iba do stredu brány.

V 22. minúte sa dostal k slovu VAR, ktorý pre ofsajd Maguireho nepotvrdil jedenástku pre Manchester. Videorozhodca nepotešil Angličanov ani v závere prvého dejstva, Greenwood síce prekonal brankára Johanssona, ale po konzultácii s VAR hlavný rozhodca Turpin gól neuznal, opäť pre ofsajd.

V druhom polčase pokračovalo trápenie „červených diablov“. Greenwood trafil iba žrď, Rashford dostal loptu do brány, ale z postavenia mimo hry. Dáni vzdorovali a Manchester pálil jednu šancu za druhou, v závere riadneho hracieho času bol blízko k rozhodnutiu Martial, ale Johansson výborne vytlačil jeho pokus a v nadstavenom čase zastavil jeho prienik obranca Nelsson.

Favorit sa napokon dočkal, vo štvrtej minúte predĺženia odpískal Turpin jedenástku, ktorú premenil Bruno Fernandes a poslal United od semifinále.