V Slovinsku ožíva stará technika prababičiek. Stres a úzkosť liečia včely
Ľubomíra Somodiová
Ľubomíra Somodiová

V Slovinsku ožíva stará technika prababičiek. Stres a úzkosť liečia včely

Včelárstvo patrí k najstarším aktivitám Slovincov. V posledných rokoch opäť ožíva a do popredia sa spolu s ním dostáva aj liečba pomocou včiel, vrátane starej techniky, ktorá ľudí zbavuje stresu a úzkosti v každodennom živote.

Ilustračná foto. — Foto: Pixabay/suju

ĽUBLANA 11. augusta - Vďaka včelám môžeme prežiť. Opeľujú naše plodiny a podľa magazínu Time sú za každou treťou lyžičkou jedla, ktorú skonzumujeme.

Okrem toho zohrávajú významnú rolu v udržiavaní rovnováhy v globálnom ekosystéme. 

Rovnováha v ľudskej mysli

V Slovinsku, ktoré je akýmsi európskym kráľovstvom včelárstva, vedia, že včely sú pre zachovanie rovnováhy v prírode nevyhnutné. (o čom svedčí aj množstvo zákonov a opatrení na ich ochranu) no už dlhé roky sú si Slovinci vedomí aj toho, že včely udržujú rovnováhu aj v samotnom človeku. Je za tým ich monotónny bzukot, ktorý slúži na zbavenie sa stresu a úzkosti.

Chránená včela

Slovinsko je jedinou krajinou v EÚ, ktorá chráni svoju národnú včelu Apis mellifera carnica. V roku 2014 krajina prijala zákon o ochrane tejto včely.

„Kranjska čebela“ je  medonosná včela.
„Kranjska čebela“(Apis mellifera carnica) je medonosná včela. Foto: Wikimedia/Frank Mikley

V dnešnej dobe je mnoho mobilných aplikácii, ktoré zlepšujú kvalitu spánku a zmierňujú stres prírodnými zvukmi. Zvuky vodopádu, praskot ohňa, ale tiež šepkanie, ktoré využíva metóda ASMR, dokazujú, že ľudská psychika obľubuje monotónne zvuky.

Ožívanie starej techniky

Slovinsko však vsadilo na staronovú kartu. Stačí si ľahnúť a relaxovať vo včelínoch, ktoré sú umiestnené v úle.

V minulosti mal každý za domom aspoň niekoľko úľov. „Kedysi dávno dávali ľudia postele do zadnej časti včelína za úle. Aj moja stará mama to tak robila. My sme však chceli mať posteľ priamo nad včelami, aby ľudia mohli zachytiť ich energiu a precítiť frekvencie, ktoré vydávajú,“ hovorí pre BBC slovinská poetka a včelárka Andreja Stankovičová, ktorá sa venuje apiterpaii – liečbe včelími produktami.

Človek si ľahne do komory obklopenej tisícami včiel, môže sa tak nechať unášať ich bzukotom. Trepotanie nespočetného množstva včelích krídel vytvára jemné vibrácie, ktoré ľuďom uvoľňujú svaly a celkové napätie. Úlohu napokon zohráva aj príjemná vôňa včelieho vosku a medu.

Relaxácia v úli.
Relaxácia v úli. Foto: Facebook/Andreja Stankovic

Včelárska veľmoc

Stankovičová je jedna z mnohých včelárov v tejto hornatej krajine. Včelárske združenie má okolo 11-tisíc členov. Slovinsko má iba 2 milióny obyvateľov, čo znamená, že 1 z 200 obyvateľov je včelár. V prepočte na počet obyvateľov je to najviac v Európe.

Med je súčasťou mnohých slovinských pokrmov a veľa Slovincov využíva apiterapiu pri ochoreniach a chronických zraneniach. Podľa magazínu Time dokonca počas pandémie koronavírusu a s tým súvisiacimi obmedzeniami dostali včelári výnimky, aby sa mohli venovať svojej činnosti naplno. 

Prvá škola včelárstva na svete

Slovinské včelárstvo sa datuje do 18. storočia, keď cisárovná Mária Terézia založila prvú včelársku školu na svete a vymenovala Antona Janša za jej učiteľa. Dnes je Janša považovaný za priekopníka v modernej apikultúre a Žitovnica, jeho rodná obec, je považovaná za kolísku slovinského včelárstva. Svetový deň včelárstva sa oslavuje 20. mája na počesť jeho narodenín.

Anton Janša na známke Juhoslávie z roku 1973.
Anton Janša na známke Juhoslávie z roku 1973. Foto: Wikiemdia/Božidar Jakac

Využitie apiterapie

V súčasnosti terapiu včelím bzukotom využívajú mnohí ľudia, vrátane tých, ktorí pracujú pod stresom, ako sú napríklad aj hasiči. Hasiči majú stresujúci život. Počas zásahov niekedy riešia extrémne náročné situácie: mŕtvych ľudí, nehody, katastrofy. Ponúkame im psychologickú podporu, no hľadali sme aj iné riešenia, ako zmierniť ich napätie,“ povedal v reportáži BBC Janko Požežnik, vedúci hasičského zboru z Mariboru.

Včelie úle na školských dvoroch? V Slovinsku to neznie ako nebezpečný nápad. Miestna základná škola má nainštalovaný včelín. „Dokonca sa pri ňom konajú stretnutia psychológov, učiteľov a rodičov. Je bežné, že nepokojné a neposedné deti deti posielajú učitelia do včelína, aby sa tam upokojili,“ uviedol pre BBC Karl Vogrinčič zo Slovinskej včelárskej asociácie.

Už ste čítali?

Keď začal Milan maľovať, svoj pôvod tajil, lebo sa bál reakcií…

Keď odhalil svoje meno a pôvod, v priebehu jedného večera stratil na…

Rasťo navštívil Severnú Kóreu: Hoci je to najkrutejší režim,…

Ľudia majú svojich diktátorov za bohov, ženy si môžu vybrať z 18 účesov,…

Lucie pečie hotové majstrovské diela: Na začiatku som bojovala,…

Je mladá, krásna a úspešná. Na konte má viacero…

Jej mladšia dcéra vyhrala MasterChef, staršia má detskú mozgovú…

Zdravotný stav Paulínky denne núti jej rodičov riešiť inkontinenciu,…

Vnuk Slováka z ikonickej fotky: Že je dedo slávny, sme zistili,…

Starý otec, Gusti Popovič prebýva v rodine maliara Ivana Popoviča naďalej. Napriek…

Kaštieľ Betliar odhalil ďalšie dobre ukryté tajomstvo: Reštaurátori…

Moderné technológie reštaurátorom umožňujú objavovať nové…

Bývalý skinhead z Prešova si vzal Rómku: Dnes sa bojím o naše…

Prešovčan Gabi bol zarytým skinheadom. Keď sa odsťahoval od partie do Anglicka,…

Slovenka najprv v USA upratovala domy, teraz hviezdi pred kamerami:…

Sny si plní v samotnej mekke filmu. Aj keď stále bojuje, robí naplno…