Taťána vyhrala v roku 2006 Miss World, dnes pomáha seniorom: So starkými som mala krásny vzťah, prišlo mi prirodzené pomáhať
Dominika Pacigová
Dominika Pacigová

Taťána vyhrala v roku 2006 Miss World, dnes pomáha seniorom: So starkými som mala krásny vzťah, prišlo mi prirodzené pomáhať

Taťána je medzinárodne známou osobnosťou, ktorá sa už dvanásť rokov zaoberá pomocou seniorom. Taktiež zvyšuje povedomie o starnutí populácie a poukazuje na demografické zmeny.

Na snímke je Taťána Gregor Brzobohatá, druhá snímka je ilustračná. — Foto: instagram.com - tatianagbrzobohata / ladislav.rostas

PRAHA 11. augusta - Taťána Gregor Brzobohatá, influencerka, aktivistka, herečka a v neposlednom rade víťazka Miss World 2006, sa pred dvanástimi rokmi rozhodla podať pomocnú ruku tým najzraniteľnejším. Založila nadáciu Krása pomoci, ktorej cieľom je zabezpečiť dôstojné a plnohodnotné starnutie našich rodičov či prarodičov, pričom členovia nadácie sa usilujú aj o to, aby spoločnosť vnímala seniorov s rešpektom.

Topmodelka mala krásny vzťah so starými rodičmi

Aj vďaka tomu, že sa Taťána stala víťazkou súťaže krásy Miss World 2006, mala možnosť cestovať a spoznávať svet. Všímala si, že podpora seniorov je veľmi zanedbaná v porovnaní s inými skupinami ľudí. Sama tvrdí, že v tom čase projekty na podporu seniorov takmer neexistovali. Keďže mala nespočetne veľa spomienok na starých rodičov, ktorí hrali v jej živote veľkú rolu, rozhodla sa, že podá pomocnú ruku seniorom. V roku 2008 založila v Prahe nadáciu Krása pomoci. „Mala som krásny vzťah so starými rodičmi, ba čo viac, pamätám si aj praprarodičov. Keď som sa rozhodla, že budem v charitatívnej činnosti pokračovať, to, že sa budem orientovať na pomoc seniorom, bolo pre mňa jednoznačné a prirodzené. Videla som to aj doma, keďže som vyrastala v takomto prostredí,“ povedala pre Dobré noviny predsedníčka správnej rady nadácie Krása pomoci Taťána Gregor Brzobohatá.

 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

V současné chvíli našeNadace @krasapomoci kontaktuje naše klienty z řad osamělých seniorů a ptáme se, jestli mají všechno, co potřebují. Často jim chybí nejen základní potraviny, ale také informace a podpora. Zajišťujeme tedy primárně nákupy potravin a drogerie, pomáháme s placením složenek nebo vyzvedáváme léky. To jsou nejčastější věci. Také díky partnerům, a za to bych moc ráda poděkovala Maně a Pietro Filipi, rozvážíme NUTRIDRINKY a ROUŠKY seniorům domů a také do institucí!??❤? Mnoha klientům jsme dále zajistili dovážku teplých obědů. ? Často slyšíme, že mají strach nebo si nejsou jistí, jak se omezení vyplývající z karantény vyvíjejí. Takže je informujeme o novinkách, uklidňujeme je a jsme jim oporou. Mohou si promluvit také s naší psycholožkou, pokud na ně současný stav nebo to, že se nemůžou vidět s blízkými, dopadá více. Po telefonu se na nás obracejí lidé z celé ČR, které odkazujeme na kontakty jednotlivých obcí a služeb. Pomáháme a jsme flexibilní.??????? Opět se ukazuje, jak jsou neziskové organizace důležité a flexibilní a jak pomáhají tam, kde na to stát nestačí! Tak až budou zase příště neziskový sektor osočovat, že je zbytečný...☝? ??❤??????? Foto: @tagreta_photography Děkujeme partnerům: @bmwcz @pietro_filipi @drinkmana @hajduflowers

Príspevok, ktorý zdieľa Taťána Gregor Brzobohatá (@tatianagbrzobohata),

V priebehu dvanástich rokov spoznala mnoho klientov osobne. S viacerými si vytvorila silné puto, no nikdy nezabudne na stretnutie s umelcom, pánom Macháčkom, ktorý prišiel o zrak. Podľa jej slov bol veľmi galantným mužom, no prednedávnom, žiaľ, zomrel. „Mal už požehnaný vek, no jeho odchod ma zasiahol,“ dodala.

Tatiana so seniormi.
Taťána Gregor Brzobohatá so seniormi. Foto: Greta Blumajerová

Dobrovoľníkom sa môže stať ktokoľvek

Taťána teda v roku 2008 reagovala na spoločenské potreby, pričom prvotnou snahou nadácie bolo podporovať projekty organizácií, ktoré poskytujú konkrétnu pomoc pri riešení problematických situácií znevýhodnených skupín. Krása pomoci sa však zameriava aj na jednotlivcov, ktorým sa snaží zabezpečiť účinnú pomoc a podporu.

Tím Krásy pomoci tvorí skupina ľudí, ktorých cieľom je podať pomocnú ruku seniorom. Podľa slov PR manažérky Kateřiny Toholovej tvoria veľmi dobrý kolektív, keďže si pomáhajú, podporujú sa a v konečnom dôsledku tvoria akési teleso, ktoré účinne, efektívne a ľudsky pristupuje k svojej práci. Súčasťou tímu sú aj podporovatelia a darcovia, bez ktorých by nadácia nemohla fungovať, no dobrovoľníkom sa môže stať ktokoľvek, kto má vzťah k seniorom. Okrem toho by mal byť empatickým, komunikatívnym a aktívnym človekom.

Senior, ktorý chce aj naďalej žiť vo svojom domácom prostredí a rád by sa vyhol inštitucionálnej forme starostlivosti, sa môže na Krásu pomoci kedykoľvek obrátiť. Nadácia má v pražských nemocniciach niekoľko kontaktných miest, no plánuje ich zriadiť aj mimo hlavného mesta Českej republiky.

Katka s pani Krausovou.
Katka s pani Krausovou. Foto: Greta Blumajerová
Na snímke je Blanka a pani Irenka.
Na snímke je Blanka a pani Irenka. Foto: archív Nadácie Krása pomoci

Sociálny kontakt je nesmierne dôležitý

Nadácia pomohla v rámci projektu „Doma bez obáv“ mnohým seniorom. Jej cieľom je, aby dedkovia či babičky mohli žiť dôstojný a kvalitný život v domácom prostredí. Koordinátorky starostlivosti sa snažia zabezpečiť seniorom všetko, čo potrebujú. Členovia tímu Krása pomoci pomáhajú svojim klientom s administratívou, chodia s nimi k lekárom, nakupujú im lieky či potraviny. Veľkým prínosom je však to, že im poskytujú psychickú podporu. „Môžete mať plnú chladničku, knihovňu či strechu nad hlavou, no pokiaľ nemáte sociálny kontakt, vždy vám bude niečo chýbať,“ skonštatovala PR manažérka nadácie Krása pomoci.

Príbuzní klientov žijú niekoľko desiatok kilometrov od svojich najbližších, a práve preto sú nesmierne vďační za pomoc, ktorú Krása pomoci poskytuje. Vďačnosť prejavujú aj samotní klienti, ktorí z času na čas potešia zamestnancov nadácie. Okrem toho, že im posielajú listy, maily či správy, niekedy pre nich aj niečo vyrobia. Kateřina Toholová s úsmevom na tvári spomína na tohtoročnú Veľkú noc, keď jedna klientka vyrobila papierových zajačikov i ďalšie veľkonočné ozdoby a darovala ich členom nadácie. „Nemohli sme mať krajšiu výzdobu. Máme skvelých klientov, no nerobíme to pre slová vďaky, ale vždy nás ich reakcia poteší,“ doplnila.

Vianočné stretnutie.
Vianočné stretnutie. Foto: archív Nadácie Krása pomoci

Čelili novým situáciám

Podobne, ako iné organizácie, aj Krása pomoci čelila novým výzvam počas pandémie. Aj napriek tomu, že to nebolo jednoduché, tím nezabudol na najzraniteľnejších a každý deň sa staral o to, aby seniorom nič nechýbalo. Koncom mája si dokonca dali s klientmi rande v kine, a zároveň pod hviezdami. Táto myšlienka prišla zo strany spoločnosti Mercedes-Benz. PR manažérka spomína, že to bol kúzelný večer.

Aj keď by si viacerí ľudia mohli myslieť, že mladí nemajú čas na starostlivosť o seniorov, opak je pravdou. Nadácia zaznamenala počas pandémie veľký záujem zo strany mladých ľudí, ktorí sa nielenže zaujímali o seniorov, ale im aj pomáhali. Sami sa dokonca ponúkali ako dobrovoľníci. Podľa slov Kateřiny Toholovej, viaceré iniciatívy, ktoré pomáhajú seniorom, vznikajú z podnetu mladších, no sama hovorí, že nemôžu zaspať na vavrínoch, aby táto vlna solidarity neskončila.

Seniorom vyčarili úsmev na tvári aj v čase pandémie.
Seniorom vyčarili úsmev na tvári aj v čase pandémie. Foto: archív Nadácie Krása pomoci

Úspechom je aj priateľstvo klienta s dobrovoľníkom

Nič nie je krajšie ako to, keď naši rodičia či starí rodičia môžu žiť dôstojný a kvalitný život v pohodlí domova. „Úspechom je pre nás aj to, keď sa nám podarí prepojiť klienta s dobrovoľníkom a vznikne z toho niekoľkoročné priateľstvo. Prínosom je aj každá nová téma týkajúca sa seniorov, ktorá sa dostáva do povedomia spoločnosti, pretože to, o čom sa hovorí, sa aj rieši. A v neposlednom rade, veľmi si vážime pomoc každého nového partnera, ktorý podporí babičky a dedkov či už finančne, alebo inak,“ uzavrela Kateřina Toholová.

Už ste čítali?

Keď začal Milan maľovať, svoj pôvod tajil, lebo sa bál reakcií…

Keď odhalil svoje meno a pôvod, v priebehu jedného večera stratil na…

Rasťo navštívil Severnú Kóreu: Hoci je to najkrutejší režim,…

Ľudia majú svojich diktátorov za bohov, ženy si môžu vybrať z 18 účesov,…

Lucie pečie hotové majstrovské diela: Na začiatku som bojovala,…

Je mladá, krásna a úspešná. Na konte má viacero…

Jej mladšia dcéra vyhrala MasterChef, staršia má detskú mozgovú…

Zdravotný stav Paulínky denne núti jej rodičov riešiť inkontinenciu,…

Vnuk Slováka z ikonickej fotky: Že je dedo slávny, sme zistili,…

Starý otec, Gusti Popovič prebýva v rodine maliara Ivana Popoviča naďalej. Napriek…

Kaštieľ Betliar odhalil ďalšie dobre ukryté tajomstvo: Reštaurátori…

Moderné technológie reštaurátorom umožňujú objavovať nové…

Bývalý skinhead z Prešova si vzal Rómku: Dnes sa bojím o naše…

Prešovčan Gabi bol zarytým skinheadom. Keď sa odsťahoval od partie do Anglicka,…

Slovenka najprv v USA upratovala domy, teraz hviezdi pred kamerami:…

Sny si plní v samotnej mekke filmu. Aj keď stále bojuje, robí naplno…