Počet turistov vo Vysokých Tatrách prekonal 40-ročný rekord: Za jeden deň ich napočítali viac ako 30-tisíc
TASR, Dobré noviny
TASR, Dobré noviny

Počet turistov vo Vysokých Tatrách prekonal 40-ročný rekord: Za jeden deň ich napočítali viac ako 30-tisíc

Vysoké Tatry pokorili rekord spred štyroch desaťročí. Za jediný deň sa na vysokohorskú turistiku vybral neuveriteľný počet ľudí.

Zábery z preplnených Vysokých Tatier. — Foto: TASR/Milan Kapusta, Facebook

Vysoké Tatry 10. augusta (TASR) – Minulotýždňové sčítavanie turistov prinieslo nový rekord. Vo vysokohorskom prostredí Tatranského národného parku (TANAP) narátali za jediný deň 30.232 návštevníkov, čo je takmer o 4000 viac ako doterajší rekord spred štyroch desaťročí. Informovala o tom koordinátorka vonkajšej komunikácie Štátnych lesov TANAP-u Martina Petránová s tým, že najviac lákalo turistov Popradské pleso, spomedzi dvojice sledovaných vrcholov si prvenstvo už tradične udržali Rysy.

Práve fotografie a videá z Rysov pred časom doslova zaplavili slovenský internet. Dôvodom bola enormne vysoká návštevnosť, kvôli ktorej sa mnohí turisti na ceste na našu najvyššie položenú vysokohorskú chatu, či na samotné Rysy otáčali.

„Zatiaľ čo vlani vykazoval najviac turistov Hrebienok, tento rok bolo v kurze predovšetkým Popradské pleso, kam 6. augusta smerovalo 6708 peších turistov. Okrem nich si to k Popradskému plesu v ten deň namierilo aj 70 cyklistov a 58 psov,“ priblížila Petránová. Vlani v tejto lokalite zaznamenali 2534 turistov a 32 psov, cyklistov osobitne ešte nerátali.

Najväčší nával zažili Hrebienok, Popradské a Zelené pleso a tradične Rysy

Na Hrebienok zavítalo dokopy 3969 návštevníkov. Záujem bol už tradične aj o Skalnaté pleso. V porovnaní s vlaňajškom bolo o niečo viac návštevníkov i na Solisku, kde sa zo Štrbského Plesa vyviezlo sedačkovou lanovkou 1437 ľudí, ďalších 247 sa tam vybralo pešo.

Keďže väčšina ľudí sa rozhodla stráviť letné prázdniny doma na Slovensku, bolo zrejmé, že tento trend sa odrazí tiež v štatistikách návštevnosti Tatier, ktoré sú vyhľadávanou destináciou aj za priaznivých okolností,“ uviedol riaditeľ Štátnych lesov TANAP-u Ján Marhefka. Doplnil, že výsledky neodrážajú obsadenosť ubytovacích zariadení či vysokohorských chát, ani dopyt po iných službách, ale len počty turistov vstupujúcich do vysokohorského prostredia národného parku.

Turisti stoja v rade na kabínkovú lanovku z Tatranskej Lomnice na Skalnaté pleso vo Vysokých Tatrách. Tatranská Lomnica, 30. júla 2020.
Turisti stoja v rade na kabínkovú lanovku z Tatranskej Lomnice na Skalnaté pleso vo Vysokých Tatrách. Tatranská Lomnica, 30. júla 2020. Foto: TASR/Milan Kapusta

Petránová ďalej opísala, že podobný nával ako na Solisku bol aj na Zelenom plese. Spomedzi dvojice sledovaných vrcholov si prvenstvo rovnako ako po minulé roky udržali Rysy, na ktoré z oboch strán Tatier vystúpilo 1099 turistov. Oproti minulému roku ich bolo o 666 viac. Kriváň v ten deň zdolalo 643 ľudí, vlani 156.

V oravskej časti Západných Tatier návštevníci tento rok uprednostnili Roháčsku dolinu pred Tichou. Do liptovských dolín zavítalo 1687 návštevníkov vrátane 198 cyklistov. Spolu s nimi sa v sčítacích hárkoch ocitlo aj 84 psov.

Cyklistami najviac vyhľadávané bola predovšetkým oblasť Podbanského. Celkovo sa po Tatranskom národnom parku pohybovalo 952 cyklistov, z toho 259 na e-bikoch. Vlani prvýkrát v štatistikách pribudli aj psy. Zatiaľ čo vtedy ich napočítali 253, teraz ich zaevidovali 355.

Najviac turistov je domácich, Čechov a Poliakov, počuť však aj nemčinu

Podobne ako po minulé roky aj tentoraz najpočetnejšiu skupinu návštevníkov tvorili Slováci, Česi a Poliaci, počuť bolo tiež nemčinu, francúzštinu, taliančinu, ruštinu, maďarčinu či angličtinu.

Jednou z najpočetnejších skupín turistov sú vo Vysokých Tatrách už tradične Česi.
Jednou z najpočetnejších skupín turistov sú vo Vysokých Tatrách už tradične Česi. Foto: TASR/Radovan Stoklasa

Návštevníkov nepočítali len vo vysokohorskom prostredí TANAP-u, ale i v Pieninskom národnom parku. Po značkovanom chodníku v Prielome Dunajca v smere z Červeného Kláštora do Lesnice prešlo 446 peších turistov s 15 psami a 1848 cyklistov. Plte, rafty a kajaky prepravili ďalších 7289 osôb. Najčastejšími návštevníkmi Pienin boli Poliaci.

Štátne lesy TANAP-u evidujú návštevnosť od roku 1972. Vďaka získaným údajom majú ako správca územia nielen prehľad o tom, aká je zaťaženosť jednotlivých lokalít, ale dáta im poslúžia napríklad aj pri plánovaní prostriedkov na údržbu turistickej a informačnej siete. Rekord si až doposiaľ držal rok 1980 s 26.520 návštevníkmi. Naopak, najmenej ich bolo v roku 2012. V deň spočítania ich narátali iba 7660.

Už ste čítali?

Keď začal Milan maľovať, svoj pôvod tajil, lebo sa bál reakcií…

Keď odhalil svoje meno a pôvod, v priebehu jedného večera stratil na…

Rasťo navštívil Severnú Kóreu: Hoci je to najkrutejší režim,…

Ľudia majú svojich diktátorov za bohov, ženy si môžu vybrať z 18 účesov,…

Lucie pečie hotové majstrovské diela: Na začiatku som bojovala,…

Je mladá, krásna a úspešná. Na konte má viacero…

Jej mladšia dcéra vyhrala MasterChef, staršia má detskú mozgovú…

Zdravotný stav Paulínky denne núti jej rodičov riešiť inkontinenciu,…

Vnuk Slováka z ikonickej fotky: Že je dedo slávny, sme zistili,…

Starý otec, Gusti Popovič prebýva v rodine maliara Ivana Popoviča naďalej. Napriek…

Kaštieľ Betliar odhalil ďalšie dobre ukryté tajomstvo: Reštaurátori…

Moderné technológie reštaurátorom umožňujú objavovať nové…

Bývalý skinhead z Prešova si vzal Rómku: Dnes sa bojím o naše…

Prešovčan Gabi bol zarytým skinheadom. Keď sa odsťahoval od partie do Anglicka,…

Slovenka najprv v USA upratovala domy, teraz hviezdi pred kamerami:…

Sny si plní v samotnej mekke filmu. Aj keď stále bojuje, robí naplno…