Dojemný príbeh o súrodencoch z Prahy, ktorí sú bez rodičov, no nik si to nevšimol, je vymyslený. Vyzbierané peniaze vrátia ľuďom
Ľubomíra Somodiová
Ľubomíra Somodiová

Dojemný príbeh o súrodencoch z Prahy, ktorí sú bez rodičov, no nik si to nevšimol, je vymyslený. Vyzbierané peniaze vrátia ľuďom

Príbeh troch bratov z Prahy, ktorí údajne osireli a niekoľko mesiacov sa vzájomne starali jeden o druhého, nie je pravdivý. Podľa českého Deníka N si chlapci príbeh vymysleli. Ľuďom, ktorí poslali chlapcom finančnú pomoc, sa peniaze vrátia.

Ilustračné foto. — Foto: Unsplash/Kelly Sikkema

PRAHA 10. augusta - Správa, ktorú priniesli viaceré české média, vrátane Deníka N, Blesku či Echa 24, sa týkala troch neplnoletých bratov, ktorí údajne žili v pražskom byte bez rodičov, tí mali podľa nich zahynúť pri dopravnej nehode pred troma mesiacmi.

Vraj žili sami

Podľa publikovaných informácií nikto nevedel, že žijú sami. Bratia si mali vymyslieť, že v tom čase kvôli pandémii nebola škola a policajti si pri oznamovaní úmrtia nevšimli, že najstarší z nich nemá ešte 18 rokov. Okrem toho tvrdili, že nikomu o svojej situácii nechceli povedať, lebo sa báli, že skončia v detskom domove rovnako ako kedysi ich mama. Radšej sa teda v tichosti starali jeden o druhého.

Najstarší z nich si mal brigádu zmeniť na plný úväzok, aby dokázal platiť účty. Neostávali im však peniaze na stravovanie a hygienické potreby.

Ilustračná foto.
Ilustračná foto. Foto: pixabay/TheVirtualDenise

Príbeh vzbudil vlnu solidarity

Všetko sa malo prevaliť náhodou, keď najstarší z nich kradol v reštaurácii jedlo pre seba a súrodencov. Správa sa dostala až k Eve Ptáčkovej zo Skladu dětských věcí pro pěstouny, ktorá sa snažila chlapcom pomôcť.

Tento príbeh vzbudil vlnu solidarity. Podľa informácii českého Deníka N chlapcom ľudia vyzbierali vyše 300-tisíc českých korún (11 455 eur).

Dnes sa však ukázalo, že príbeh nie je pravdivý.

Správu na pár minút zverejnili aj Dobré noviny, no bez zadania transparentného účtu. Za nedostatočné preverenie informácií sa čitateľom ospravedlňujeme.

Sklad sa zrejme stal obeťou podvodu

Organizátori zbierky na pomoc chlapcom Sklad dětských věcí pro pěstouny - Praha 11 sa všetkým ľuďom, ktorí chceli pomôcť, poďakovali a zároveň ospravedlnili. „Vopred chceme poďakovať všetkým ochotným ľuďom za vlnu solidarity. Avšak, v tejto chvíli účet uzatvárame a po dohovore s advokátom vraciame všetky financie späť na účty darcov. Situácia chlapcov sa zásadne zmenila a je teraz v riešení OSPOD. Až budeme môcť, zverejníme vysvetlenie,“ napísali a zároveň dodali, že peniaze by sa darcom mali vrátiť na účty do konca tohto týždňa.

Som z toho zdrvená a šokovaná, dispozičné právo mám len ja, všetky peniaze do koruny vrátime. Ospravedlňujeme sa všetkým,“ povedala Eva Ptáčková pre Echo 24. Dodala, že ju potešila obrovská solidarita, ktorú zverejnenie prípadu vyvolalo. „Verím, že tento nešťastný príbeh neodradí ľudí, aby skutočne pomáhali opusteným deťom,“ dodala. 

Podľa českej polície vyšetrovanie smeruje k tomu, že išlo o podvod.

Už ste čítali?

Keď začal Milan maľovať, svoj pôvod tajil, lebo sa bál reakcií…

Keď odhalil svoje meno a pôvod, v priebehu jedného večera stratil na…

Rasťo navštívil Severnú Kóreu: Hoci je to najkrutejší režim,…

Ľudia majú svojich diktátorov za bohov, ženy si môžu vybrať z 18 účesov,…

Lucie pečie hotové majstrovské diela: Na začiatku som bojovala,…

Je mladá, krásna a úspešná. Na konte má viacero…

Jej mladšia dcéra vyhrala MasterChef, staršia má detskú mozgovú…

Zdravotný stav Paulínky denne núti jej rodičov riešiť inkontinenciu,…

Vnuk Slováka z ikonickej fotky: Že je dedo slávny, sme zistili,…

Starý otec, Gusti Popovič prebýva v rodine maliara Ivana Popoviča naďalej. Napriek…

Kaštieľ Betliar odhalil ďalšie dobre ukryté tajomstvo: Reštaurátori…

Moderné technológie reštaurátorom umožňujú objavovať nové…

Bývalý skinhead z Prešova si vzal Rómku: Dnes sa bojím o naše…

Prešovčan Gabi bol zarytým skinheadom. Keď sa odsťahoval od partie do Anglicka,…

Slovenka najprv v USA upratovala domy, teraz hviezdi pred kamerami:…

Sny si plní v samotnej mekke filmu. Aj keď stále bojuje, robí naplno…