Pitný režim počas leta: aká voda je najvhodnejšia?
Inzercia
Inzercia

Pitný režim počas leta: aká voda je najvhodnejšia?

Investovať do balenej vody, piť vodu z vodovodu, alebo aká iná alternatíva sa nám ponúka?

Ilustračné foto — Foto: runnersworld.com

V lete nás ohrozuje dehydratácia viac ako inokedy, najmä kvôli vyšším teplotám a zvýšenej fyzickej aktivite. Namiesto sladených nápojov, čaju a kávy, by sme mali smäd uhasiť čistou vodou. No kvôli znečisteniu životného prostredia nás môže ohrozovať aj samotné pitie vody, s ktorou sa do nášho tela často dostávajú viaceré nežiadúce látky. Akú vodu teda piť - investovať do balenej vody, piť vodu z vodovodu alebo zvoliť vodný filter?

Osud jednorazovej plastovej fľaše

Predstavte si klasický scenár - idete s deťmi na výlet, zabalíte ovocie na desiatu a v obchode každému kúpite drobnú sladkosť a fľašu vody. Obchodník vám však nepovie, že pôsobením tepla sa z plastovej fľaše uvoľňujú chemické látky ako sú ftaláty, styrén alebo bisfenol A.

Podľa zistení Svetovej zdravotníckej organizácie balená voda obsahuje aj vyššie množstvo mikroplastov. Tieto drobné vlákna a zrnká plastu sa môžu ukladať v tráviacom systéme nášho organizmu a zatiaľ nie je dostatočne preskúmané, aké komplikácie môžu spôsobiť. Chemikálie môžu viesť k poškodeniu pečene, vývinovým poruchám u detí a narúšajú hormonálnu rovnováhu. Jednoduchým riešením je zvoliť sklenenú alebo nerezovú fľašu, ktorú naplníme napríklad vodou z filtračnej kanvice.

Pitná voda, ktorá neškodí

Boli by ste ochotní prehltnúť kávovú lyžičku úlomkov plastu a zapiť ich slabým roztokom rôznych chemikálií? Škodlivé látky sa podľa výskumu organizácie Orb media, ktorá skúmala aj slovenské vzorky, nachádzajú aj vo vode v domácnosti. Keď sa na to pozrieme takto, filtre na pitnú vodu sa stávajú nevyhnutnou investíciou do vlastného zdravia.

V súčasnosti vám najčistejšiu vodu zaručí systém reverznej osmózy. Obsahuje filtračné vložky,

Reverzná osmóza —
Reverzná osmóza — Foto: ČistáVoda

ktoré postupne odstraňujú z vody hrubé nečistoty (piesok, hlinu, kúsky hrdze alebo kovov, štrk a dokonca aj azbest), potom chemikálie (chlór, pesticídy, antibiotiká a iné lieky), už spomínané mikroplasty a tiež baktérie a vírusy. Vo vode však necháva prirodzené minerály, napríklad horčík.

Aj keď na odstránenie týchto látok majú slúžiť čističky vôd, zlyhávajú najmä kvôli užívaniu liekov či spomínaným mikroplastom. K znečisťovaniu vody prispieva aj odpad, najmä plastový a chemický, ďalej staršie hrdzavé potrubia a samozrejme množiace sa mikroorganizmy. Tie sa snažia zabíjať používaním veľkého množstva chlóru, ktorý ohrozuje naše obličky a močový mechúr. Zároveň kvôli jeho zápachu a pachuti znepríjemňuje pitie vody z vodovodu.

Čo ešte môžete urobiť pre zdravšiu vodu?

Na úpravu vody slúžia aj špeciálne UV lampy, ktoré vo vode dokážu zabíjať baktérie. Pomocou ultrafialového žiarenia ničí telá baktérií a tým vodu dezinfikuje. Neporadí si s inými časticami vo vode, ale živé organizmy dokáže odstrániť s účinnosťou až 99%.

Dobrým tipom je aj uhlíkový filter, ktorý môže mať rozličné veľkosti. Vyčistí vodu tečúcu z kohútika, môžete ho vložiť do kanvice, ale funguje aj v podobe malých filtrov, ktoré sa vmestia do fľaše. Malá verzia je vhodná pre všetky prípady, kedy pijeme vodu mimo domu - do školy, do práce, na výlety aj pri športe. Akú vodu si zvolíte vy?

Už ste čítali?

Keď začal Milan maľovať, svoj pôvod tajil, lebo sa bál reakcií…

Keď odhalil svoje meno a pôvod, v priebehu jedného večera stratil na…

Rasťo navštívil Severnú Kóreu: Hoci je to najkrutejší režim,…

Ľudia majú svojich diktátorov za bohov, ženy si môžu vybrať z 18 účesov,…

Lucie pečie hotové majstrovské diela: Na začiatku som bojovala,…

Je mladá, krásna a úspešná. Na konte má viacero…

Jej mladšia dcéra vyhrala MasterChef, staršia má detskú mozgovú…

Zdravotný stav Paulínky denne núti jej rodičov riešiť inkontinenciu,…

Vnuk Slováka z ikonickej fotky: Že je dedo slávny, sme zistili,…

Starý otec, Gusti Popovič prebýva v rodine maliara Ivana Popoviča naďalej. Napriek…

Kaštieľ Betliar odhalil ďalšie dobre ukryté tajomstvo: Reštaurátori…

Moderné technológie reštaurátorom umožňujú objavovať nové…

Bývalý skinhead z Prešova si vzal Rómku: Dnes sa bojím o naše…

Prešovčan Gabi bol zarytým skinheadom. Keď sa odsťahoval od partie do Anglicka,…

Slovenka najprv v USA upratovala domy, teraz hviezdi pred kamerami:…

Sny si plní v samotnej mekke filmu. Aj keď stále bojuje, robí naplno…