Ljubica nafotila vojvodinských Slovákov v nádherných krojoch. Chcela si tak pripomenúť babku, ktorá bola Slovenka
Ľubomíra Somodiová
Ľubomíra Somodiová

Ljubica nafotila vojvodinských Slovákov v nádherných krojoch. Chcela si tak pripomenúť babku, ktorá bola Slovenka

Je hrdá, že jej v žilách koluje slovenská krv. Babka Ljubice Samardzic bola vojvodinská Slovenka. Ljubica s ňou mala krásny vzťah. Ako tvrdí, vďaka sérii fotografií ľudových krojov Slovákov zo Selenče svoju milovanú babku aspoň na chvíľu „oživila“.

Mladá vojvodinská Slovenska v svadobnom kroji. — Foto: Archív/Ljubica Samardzic

SELENČ/BELEHRAD 7.augusta - Ljubica Samardzic zo srbského Belehradu nafotila krásnu sériu fotografií vojvodinských Slovákov v krojoch. Prezradila, že jej babka bola Slovenka z Padini vo Vojvodine.

Priznáva, že po slovensky veľmi nerozpráva. „Keď ma babka a teta chceli naučiť po slovensky, ako malá som nemala záujem,“ napísala nám špecifickou slovenčinou. Tvrdí, že s odstupom času to oľutovala.

36--ročná Ljubica, ktorá pracuje ako PR manažérka v Rádiu S (národný rozhlasový vysielateľ), občas použije slovo, ktorému by našinec nerozumel, alebo je zastaralé, kedže sa jazyk vojvodinských Slovákov vyvíjal v akejsi enkláve.

Ljubica Samardzic je PR manažérkou v rádiu S a mamou dvojročného Stefana.
Ljubica Samardzic je PR manažérkou v rádiu S a mamou dvojročného Stefana. Foto: InstagraM/ tinkerllilly

Krásne puto so starou mamou

Príbeh dolnozemských Slovákov sa začal pred približne 270 rokmi, keď v hojnom počte a v niekoľkých vlnách opúšťali severnejšie slovenské stolice a postupovali na juh. Podarilo sa im zachovať jazyk a kultúru.

Inšpiráciou pre sériu fotiek, ktorou si na sociálnych sieťach získala veľa priaznivcov, jej bola práve babka. „Zomrela v roku 2005, no mám pocit, že som ju týmito fotkami oživila,“ povedala pre Dobré noviny. S babkou mala veľmi špecifický vzťah. „V detstve bola pre mňa najdôležitejšou osobou,“ vyznala sa a dodala: „Neviem to úplne vysvetliť, ale keď som fotila, mala som pocit, že je niekde tu.“

Síce nepozná veľa Sloveniek, ale tie, ktoré pozná, sú podľa jej slov „rýchle, temperamentné a majú takú zvláštnu energiu. Lesk v ich očiach odráža niečo pozitívne a nikdy im nič nepríde zaťažko“. Taká bola podľa nej aj jej babka Eva: „Ako malá som si to nevšímala, ale v tomto veku som veľmi hrdá na to, že mám Slovensku krv.“

„Nakrochmelene sukne“

„Pamätám si, že babka nosila, špecifické ‚nakrochmelene sukne‘, ktoré neboli až také ,šaravé‘ ako tie, čo mala oblečené na fotkách modelka Magdaléna, hoci tiež mali veľa farieb,“ zaspomínala si mladá žena na svoju babku. Kto by náhodou nerozumel, tak si spomína na „naškrobené“ sukne, ktoré však neboli také „farebné“, ako mala modelka na fotografiách.

Svoju kariéru začala v tlači a online médiách ako novinárka a redaktorka, pričom práve tam pričuchla k fotografii. „Fotografiu vnímam ako možnosť vyrozprávať príbeh bez jediného slova, ako možnosť oživiť fantáziu, niekedy aj moje túžby,“ vysvetľuje Ljubica, ktorá sa fotke začala intenzívnejšie venovať pred dvoma rokmi.

Slováci v Selenči

Fotky vojvodinských Slovákov vytvorila v Selenči (názov obce je odvodený od slova prisťahovalec, prví Slováci tam prišli v roku 1758). „Niekto z mojich kamarátov na Facebooku zdieľal fotku mladých ľudí v slovenskom kroji. Kontaktovala som ich autorku Kristinu Kaňovú. Je mamou prekrásnej dievčiny menom Magdalena, ktorú som zvečnila v ženskom tradičnom slovenskom kroji,“ tvrdí s dodatkom, že Kristina jej zo začiatku nechcela veriť, že bude kvôli fotkám merať cestu až z Belehradu do Selenče. Povedali jej, aby prišla na Deň Selenče. Stalo sa tak.

Na hlave má „pártu“ starú 60 rokov. Sukňa má viac ako 50 rokov. Na nohách ma obuté ručne štrikované zepy, okolo hrdla má perly. Oblečenú má aj „béňu“ a cez ňu má previazaný strapcový „ručník“. — Foto: Archív/Ljubica Samardzic
Magdaléna má 16 rokov. — Foto: Archív/Ljubica Samardzic
Magdaléna miluje folkór. Tancuje už od 9 rokoch, takisto spieva a hrá na cimbal. — Foto: Archív/Ljubica Samardzic
V dome sa nájdu aj kusy nábytku z roku 1897. — Foto: Archív/Ljubica Samardzic
Mladá vojvodinská Slovenka. — Foto: Archív/Ljubica Samardzic
Mladá vojvodinská Slovenka. — Foto: Archív/Ljubica Samardzic

Ljubici sa podarilo zachytiť krásnu pestrosť. Magdaléna mala oblečený tradičný odev mladej nevesty. „V minulosti mala dievčina na seba takýto kroj v deň svadby, dnes sa tak oblieka týždeň pred - pre zachovanie tradície. V ten deň sa stretáva rodina, kamaráti a všetci, ktorí sa chcú s budúcimi mladomanželmi odfotiť. Sú oblečení v tých najlepších krojoch,“ ozrejmila.

Podľa Ljubice má dievčina veľmi blízky vzťah k folklóru. Hrá na cimbale, tancuje a zo všetkého najradšej spieva. Počas fotenia mala na sebe kroj aj 6 hodín,“ dodala. Ďalším krojom, ktorý má Magdaléna na fotkách, je takzvaná delinka.

Atmosféru fotiek dotvára aj štylizovaný interiér, ktorý bol postavený v roku 1913. O sto rokov neskôr si našiel nového majiteľa, Jána Čepaľu. Podľa fotografky a PR manažérky mu trvalo 4 roky, kým domu prinavrátil pôvodný vzhľad.

Magdaléna v takzvanej delinke. — Foto: Archív/Ljubica Samardzic
Magdaléna v takzvanej delinke. — Foto: Archív/Ljubica Samardzic
Magdaléna v takzvanej delinke. — Foto: Archív/Ljubica Samardzic
Krása krojov. — Foto: Archív/Ljubica Samardzic

Hoci Ljubica Slovensko ešte  nikdy nenavštívila, verí, že sa tak v blízkej budúcnosti stane. Slovenskú krv však v sebe rozhodne nezaprie, čo potvrdzujú aj slová jej manžela. „Niekedy, keď si oblečiem tri alebo viac farieb, môj manžel mi vraví, že vidí, že mám slovenskú krv,“ hovorí s úsmevom.

Chlapec má na sebe šikovnú košeľu, ktorá sa nazýva slovenka. — Foto: Archív/Ljubica Samardzic
Dvojčatá sú oblečené v ľudovom odeve, ktorý je príznačný pre Selenču. — Foto: Archív/Ljubica Samardzic
Dievča má sukňu, ktorú nazývajú kašmerínka. Na hlave má uviazaný šík. — Foto: Archív/Ljubica Samardzic
Dvojčatá v krojoch. — Foto: Archív/Ljubica Samardzic

Už ste čítali?

O slovenskú gymnazistku majú záujem na Oxforde. Od vedeckej…

Paulína na sebe pracovala nad rámec toho, čo vyžaduje škola. Drina sa…

Mamou v dobe covidu: Nevedeli sme, čo nás čaká. Slovenky priznali,…

Strach o seba, aj dieťatko. Mamy musia s príchodom nového člena rodiny…

Chlapcov hnevá pri šachu aj futbale. Talentovaná rómska šachistka…

Šachistka Agátka Berková dokonca remizovala s ruským šachovým…

Uznávaná virologička: Prekonali ste covid-19? Toto by ste mali…

Vyšiel vám pozitívny test na covid-19? Prekonali ste ochorenie s miernymi…

Cestovateľ Tomáš: Naozaj dávate rodičov do starobinca? Pýtali…

Cestovateľ Tomáš Benedik z východného Slovenska má veľa…

Rómka Dominika študuje v Anglicku na prestížnej univerzite:…

Rodičia ju už od detstva podporovali v štúdiu. Dnes je druháčkou na University…

Najradostnejší kvetinár v Bratislave. Patrik s Downovým syndrómom…

Lekári Danku a jej manžela presviedčali, aby dali syna s Downovým syndrómom…

Keď začal Milan maľovať, svoj pôvod tajil, lebo sa bál reakcií…

Keď odhalil svoje meno a pôvod, v priebehu jedného večera stratil na…