Taliani oživujú tradíciu z obdobia morovej pandémie. Počuli ste už o vínových okienkach?
Lenka Miškolciová
Lenka Miškolciová

Taliani oživujú tradíciu z obdobia morovej pandémie. Počuli ste už o vínových okienkach?

V Taliansku znova ožíva milá tradícia, ktorá má však pomerne temnú minulosť.

Vínové okienka zažívajú v Taliansku renesanciu. — Foto: Instagram/Dalia Kamal, eugeniabraschi, grazieateblog

TALIANSKO 7. augusta - Ešte dávno predtým, ako ľudstvo bojovalo s pandémiou nového koronavírusu, našu pouláciu sužovali mnohé iné ochorenia, ktoré si vyžiadali v niektorých prípadoch až niekoľko miliónov obetí. Jednou z najvážnejších pandémií, ktoré kedy ľudstvo zažilo, bola bez pochýb pandémia čiernej smrti, ako sa ľudovo zvykol nazývať bubonický mor. Ten sa po prvý raz objavil už v polovici 14. storočia a niekoľkokrát sa do Európy opakovane vracal až do 18. storočia. 

 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

Buchetta del Vino / Wine Window • ? Florence • What’s up with those tiny arched windows sprinkled throughout Florence, that have wooden shutters and sometimes look like mini-me versions of the front door? Shhh! It used to be a secret: Back in the 16th century, fierce competition between wine producers, combined with a decline in international trade, meant shipping merchants and restaurants could start charging exorbitant prices for vino. So wine owners decided to cut out the middle man and make some money on the side, selling wine directly to local customers through these tiny windows—some barely large enough for you to pass through a glass. All you had to do was bring your own cup or flask and, with a discreet knock on the wooden shutter and a few coins, you could get your wine poured just for you, right out of the window—some places, you could even take home a whole bottle. Nothing fresher or more direct than that! • #wine #vino #wineo #winelover #winelovers #wineoclock #winetime #firenze #florence #tuscany #winegirl #winestagram #winelife #winecountry #wineexperience #sommelier #winetour #winetourism #toscana #culture #buchetta #buchettadelvino • ➡️ Look for Buchette del Vino around Florence with @theflorencetours

A post shared by Eugenia Braschi Wine (@eugeniabraschi) on

Milá tradícia s temnou históriou vzniku

Jednu z najhorších epizód čiernej smrti zažilo práve Taliansko a to konkrétne začiatkom sedemnásteho storočia. Práve v tomto období vznikla v Taliansku nenápadná tradícia, ktorú, ako píše New York Post, aktuálne v časoch ďalšej pandémie miestni znova oživujú. Ak ste už niekedy navštívili niektoré z toskánskych miest či dedín, možno ste si na domoch z obdobia stredoveku všimli maličké, často už zadebnené okienka. Ich úloha bola v čase šírenia bubonického moru jasná. Okienka slúžili na vydávanie vína zákazníkom, s ktorými sa predajcovia nemohli stretnúť tvárou v tvár kvôli šíreniu nákazy.

Podobne to dnes vo svete vyzerá aj dnes. Dodržiavanie odstupu a rúško na tvári patria k základným odporúčaniam, ako obmedziť šírenie nového koronavírusu, a tak v Taliansku znova prichádza čas tzv. vínových okien (v taliančine buchette del vino), aby zákazníkom túžiacim po pohári dobrého vína či prosecca vyhoveli. 

Celé dva mesiace sme boli všetci zatvorení doma a zrazu sa vláda rozhodne, že ideme všetko otvárať,“ píše sa na webovej stránke Asociácie vínových okien. „Počas tohto času sa niektorí podnikatelia a majitelia prevádzok rozhodli, že sa vrátia v čase a znova otvoria svoje vínové okienka. Cez ne servírujú zákazníkom víno, šálky kávy, koktaily, sendviče, prípadne zmrzlinu. A to všetko bez kontaktu a vírusov,“ uvádza sa na talianskom webe, ktorý sa venuje dokumentovaniu jednotlivých okienok a v súčasnosti aj ich označovaniu. Cieľom asociácie je nájsť každé jedno vínové okienko v Toskánsku a pridať k nemu informačnú tabuľu, aby ľudia presne vedeli, na čo tieto malé nenápadné okienka kedysi slúžili. 

Len vo Florencii by ste našli viac ako 150 vínových okienok

Len v samotnej Florencii, ktorá sa nachádza v samom srdci Toskánska, by ste našli viac ako 150 takýchto vínových okienok, hoci je pravda, že mnohé z nich boli buď zabednené, alebo natrvalo zastavané. Niektoré však predsa len storočia prečkali, a tak ich dnes môžu majitelia prevádzok znova využívať na ten istý účel, pre ktorý kedysi dávno vznikli. 

Už ste čítali?

Jusufova rodina zmenila Šamorín na hlavné mesto zmrzliny: Práškové…

Vraví sa, že Juhoslovania sú všade. Niektorí Šamorínčania…

Všeobecná lekárka Etela Janeková nezavrela ambulanciu ani na…

MUDr. Etela Janeková, PhD. od začiatku pandémie nezavrela svoju ambulanciu ani…

Východniarov lieči tento usmievavý lekár z Kene: Ľudia sú tu…

Kipchanga Chemwotei Sakong pre známych jednoducho Kip. O Slovensku dlho nič nevedel.…

Pavol Croft je slovenský Indiana Jones. Nechcelo sa mu stáť…

K histórii a umeniu mal Pavol Croft vždy blízko. Preto si ich vybral…

Aj keď je úplne nevidiaca, učí na strednej škole: Študenti sa…

Odmalička snívala o tom, že sa bude predvádzať na javisku. Košičanka…

Byt v úplnom centre Bratislavy vymenili za šťastie na dedine:…

Nie všetky pokrokové projekty začínajú výpoveďou v korporáte.…

Práca v banke ju už nenapĺňala, pustila sa do výroby ženských…

Práca v banke si vyžaduje biznis oblečenie. Dobre o tom vedela už počas vysokej…

Pre koronu prišiel o prácu, tak piekol veterníky pre záchranárov.…

Keď prišiel Matúšov kolega s nápadom piecť koláče…