Veronika má sklerózu multiplex, no je hrdou mamou: To, že mám pri sebe malého človiečika, mi dáva silu bojovať
Dominika Pacigová
Dominika Pacigová

Veronika má sklerózu multiplex, no je hrdou mamou: To, že mám pri sebe malého človiečika, mi dáva silu bojovať

Diagnostikovali jej sklerózu multiplex, no nikdy sa nevzdala. Okrem toho, že venuje svoj čas rodine, je skvelou cukrárkou.

Okrem rodiny sa venuje aj pečeniu, ku ktorému mala vždy blízko. — Foto: archív Veroniky Rolinkovej Belkovej / instagram.com - sladkeodsrdce

BRATISLAVA / PRAHA 6. augusta - Diagnostikovať sklerózu multiplex nie je vždy jednoduché, keďže sa prejavuje rôznymi spôsobmi. Tak to bolo aj v prípade mladej a úspešnej dámy, ktorej diagnostikovali roztrúsenú sklerózu až na druhý raz. Veronika Rolinková Belková sa však nevzdala a s odstupom času sa stala hrdou maminou. Veľkou oporou jej vždy bol manžel, no okrem rodiny sa venuje aj pečeniu, ku ktorému mala vždy blízko.

Prvotné prejavy

Veronika mala prvý atak približne pred deviatimi rokmi. Objavili sa u nej prvotné prejavy, ako napríklad dvojité videnie, nerovnováha pri chôdzi, veľká únava či zvracanie bez príčiny, no lekári pripisovali tieto ťažkosti stresu, keďže v tom čase mala tesne po maturite. Druhý atak prišiel o šesť rokov neskôr a až vtedy jej diagnostikovali sklerózu multiplex. Paradoxne, vtedy mala len bolesti v oku a videla dvojmo, no cítila sa úplne zdravá.

Tak, ako pravdepodobne každý, aj ona si hľadala informácie o tomto ochorení. Dočítala sa, že spúšťačom sklerózy multiplex môže byť čokoľvek. Podľa jej slov spĺňala viacero kritérií, keďže prekonala infekčnú mononukleózu, v puberte mala nadváhu, neraz sa dostala do stresových situácií, chýbal jej nielen spánok, ale aj vitamín D a častokrát potláčala v sebe ženský princíp. „Je toho veľa, nie je to jednoznačné a každý pacient sa musí pozrieť do minulosti. Nemal by obviňovať seba ani druhých, skôr by sa mal zamerať na uzdravenie minulosti,“ povedala Veronika Rolinková Belková pre Dobré noviny.

Na trhu je v dnešných dňoch už niekoľko druhov liekov, pričom liečba podľa jej slov prebieha u väčšiny pacientov rovnako - lekár zhodnotí zdravotný stav pacienta a nastaví mu liečbu. Veronika zatiaľ ponúkanú liečbu odmietla a snaží sa porozumieť funkčnej medicíne, ktorá sa zaoberá komplexným zdravím celého tela a duše.

Aj napriek tomu, že jej diagnostikovali sklerózu multiplex, nikdy sa nevzdala.
Aj napriek tomu, že jej diagnostikovali sklerózu multiplex, nikdy sa nevzdala. Foto: archív Veroniky Rolinkovej Belkovej
Veronika sa naplno venuje pečeniu.
Veronika sa naplno venuje pečeniu. Foto: instagram.com - sladkeodsrdce

Stala sa hrdou maminou

Veronika však tvrdí, že dôležité je nevzdať sa a nepristupovať k liečbe jednostranne. Myslí si, že veľkým prínosom pre pacientov môže byť aj zdravý životný štýl, dobré zamestnanie, pravidelný pohyb a celková psychická či fyzická pohoda. Práve zmena životného štýlu jej každý deň otvára nové spektrum chutí. Každý deň objavuje nové svety, o ktorých by sa za bežných okolností nedozvedala, ak by nebola nútená spomaliť.

Nesmierne dôležitá je aj podpora zo strany rodiny a blízkych priateľov. Veľkou oporou Veroniky bol, ale aj do dnešných dní je, jej manžel. Veľkú radosť prežívala aj v čase, keď priviedla na svet bábätko. „To, že mám pri sebe malého človiečika, mi dodáva neskutočnú silu bojovať,“ dodala hrdá mamina.

Pečenie bolo jej koníčkom

Svoj čas venuje nielen rodine, ale aj pečeniu. V oblasti gastronómie sa pohybuje už od strednej školy. Prešla si viacerými pracovnými pozíciami, no najviac jej „sadla“ kuchyňa. Vo veľkých kuchyniach sa stretávala väčšinou s mužmi. Keď sa do ich kolektívu dostala mladá žena, zväčša ju dali na oddelenie dezertov. Približne na štvrtýkrát si Veronika povedala, že to asi bude osud a začala sa venovať cukrovinkám.

K pečeniu však vždy mala blízko. V čase, keď oslavovala dvanáste narodeniny, upiekla tortu, ba čo viac, popri škole vytvárala rôzne dobroty. „Nikdy som nemala v pláne živiť sa cukrárskym remeslom, prišlo to až časom. Som vďačná za celú cestu, ktorou som si prešla, pretože z koníčka sa stala práca,“ vysvetlila.

Dezerty, ktoré potešia nejedno oko.
Dezerty, ktoré potešia nejedno oko. Foto: archív Veroniky Rolinkovej Belkovej
Z koníčka sa stala práca.
Z koníčka sa stala práca. Foto: archív Veroniky Rolinkovej Belkovej
Keďže manžela nechcela trápiť paleo dobrotami, urobila klasickú taliansku crostatu s makom a čerešňami.
Keďže manžela nechcela trápiť paleo dobrotami, urobila klasickú taliansku crostatu s makom a čerešňami. Foto: archív Veroniky Rolinkovej Belkovej

Inšpiruje ľudí s rovnakou alebo podobnou diagnózou

Najradšej pripravuje mini dezerty, ktoré dokáže krásne ozdobiť. Aj v dnešných dňoch však čelí výzvam, keďže stále sú recepty, ktoré jej nevychádzajú podľa predstáv. Pri pečení sa inšpiruje fotkami, na ktoré narazí na internete.

Už takmer dva roky sa stravuje podľa paleo princípov, a práve preto tomu prispôsobuje aj sladkú tvorbu. Na jej blogu sa snaží podporovať a inšpirovať ľudí s rovnakou alebo podobnou diagnózou, pretože vie, aké je niekedy zložité vymyslieť, čo bude v daný deň variť či jesť. Inšpiruje ľudí aj tým, že poukazuje na to, ako sa v receptoch dajú nahradiť jednotlivé suroviny.

Jednoduchý, svieži raw dezert.
Jednoduchý, svieži raw dezert. Foto: instagram.com - sladkeodsrdce
Tartletka s malinami, citrónovým krémom a mousse z bielej čokolády.
Tartletka s malinami, citrónovým krémom a mousse z bielej čokolády. Foto: archív Veroniky Rolinkovej Belkovej
Paleo verzia chlebíka.
Paleo verzia chlebíka. Foto: archív Veroniky Rolinkovej Belkovej
Veronika inšpiruje aj ostatných.
Veronika inšpiruje aj ostatných. Foto: archív Veroniky Rolinkovej Belkovej

Už ste čítali?

Keď začal Milan maľovať, svoj pôvod tajil, lebo sa bál reakcií…

Keď odhalil svoje meno a pôvod, v priebehu jedného večera stratil na…

Rasťo navštívil Severnú Kóreu: Hoci je to najkrutejší režim,…

Ľudia majú svojich diktátorov za bohov, ženy si môžu vybrať z 18 účesov,…

Lucie pečie hotové majstrovské diela: Na začiatku som bojovala,…

Je mladá, krásna a úspešná. Na konte má viacero…

Jej mladšia dcéra vyhrala MasterChef, staršia má detskú mozgovú…

Zdravotný stav Paulínky denne núti jej rodičov riešiť inkontinenciu,…

Vnuk Slováka z ikonickej fotky: Že je dedo slávny, sme zistili,…

Starý otec, Gusti Popovič prebýva v rodine maliara Ivana Popoviča naďalej. Napriek…

Kaštieľ Betliar odhalil ďalšie dobre ukryté tajomstvo: Reštaurátori…

Moderné technológie reštaurátorom umožňujú objavovať nové…

Bývalý skinhead z Prešova si vzal Rómku: Dnes sa bojím o naše…

Prešovčan Gabi bol zarytým skinheadom. Keď sa odsťahoval od partie do Anglicka,…

Slovenka najprv v USA upratovala domy, teraz hviezdi pred kamerami:…

Sny si plní v samotnej mekke filmu. Aj keď stále bojuje, robí naplno…