Dobré noviny
Moderátor Michal Sabo: Už 4 roky nakupujem v sekáčoch. Ráno už nemám pred skriňou depresiu, že si nemám čo obliecť
Dobré noviny
Dobré noviny

Moderátor Michal Sabo: Už 4 roky nakupujem v sekáčoch. Ráno už nemám pred skriňou depresiu, že si nemám čo obliecť

Michal Sabo a Laco Hudec Šubrt počas talkshow.
Michal Sabo a Laco Hudec Šubrt počas talkshow. — Foto: PR.Konektor

V talkshow v rámci online Pohody rozprával moderátor Michal Sabo spolu s hercom Lacom Hudecom Šubrtom o tom, ako sa dostali k ekológii a čomu sa momentálne venujú.

BRATISLAVA 6. augusta - Moderátor Michal Sabo a obľúbený herec a zakladateľ projektu VecizVeci, Laco Hudec Šubrt, vystúpili v talkshow v rámci programu Bezdymovej zóny (18+) počas online verzie najpopulárnejšieho slovenského festivalu Pohoda, ktorý dostal prívlastok „Pohoda In The Air“. Obaja patria na Slovensku medzi známe osobnosti, no známi nie sú škandálmi, ale tým, že svoju popularitu využívajú na prospešné veci. Obaja sa snažia svojimi ekologickými aktivitami aspoň čiastočne pomôcť našej planéte.

Aktivity počas pandémie – upratovanie či výšivka

Zaťažkávacím obdobím pre oboch bolo obdobie počas pandémie koronavírusu. „Počas karantény som zistil, že najšťastnejší som asi v tých odpadkoch. Mal som veľmi ťažké obdobie počas prvých štyroch dní karantény, pretože som chcel prerábať byt a ísť na Bali. Nejak ma to prevalcovalo. Potom som vyšiel k Chorvátskemu ramenu v Petržalke, začal som sa hrabať v odpadkoch a zistil som, že mi začínajú nabiehať odpovede na všetky životné otázky. Napokon som tam strávil doslova stovky hodín. Bolo mi tam tak dobre až mi je to divné,“ hovorí moderátor Michal Sabo. 

Skúsenosť s čistením prírody má aj herec Laco Hudec Šubrt: „Boli sme na Sicílii a tiež sme zbierali odpadky v mori. Našli sme malé kúsky dlaždíc, do ktorých sme vyvŕtali dierku a dali ich na šnúrku a potom sme ich rozdávali ľuďom.“ Mladý herec si tiež počas pandémie koronavírusu našiel novú „zábavku“. „Začal som sa učiť urbanistickú výšivku. Nikdy v živote som to nerobil, ale jedno ráno som sa rozhodol, že to proste urobím. Teraz už vyšívam aj portréty ľudí alebo moderné graffiti,“ vysvetlil o svojej najnovšej záľube Laco Hudec Šubrt. 

Foto: PR.Konektor

Laco tiež porozprával, ako sa dostal k tomu, že staršiemu oblečeniu dáva druhý život a vytvára veci z vecí. „Priznám sa, že som z generácie, ktorá frčala na fast fashion. Nakupovanie v obchodoch to bolo moje. Ja som ekoista – od egoistu po ekoistu. Mám rád svoje veci, rád ich nosím, prežívam v nich príbehy a rád si ich pamätám. Mal som jeden kabát, ktorý som mal rád, ale už nebol moderný. Chcel som ho naďalej nosiť a tak som si z neho ušil ruksak,“ hovorí Laco. Vrátil sa aj k momentu, keď si naplno uvedomil, ako sa dá veciam vdýchnuť druhý život. Stalo sa to na dovolenke v Kambodži, keď zistil, že domáci vyrábajú tašky z vreciek od cementu. „A ja som si zrazu uvedomil, že aha, to sa dá využiť takto. Napríklad džínsovina je materiál, ktorý vydrží veľmi dlho. Takže, keď sa ti stane, že tie džínsy vynosíš, ale máš na ne krásne spomienky, tak si z nich niečo vystrihneš a dáš si to na ruksak. A tak ten odev môže žiť dlhšie,“ dodáva Laco, zakladateľ VecizVeci.

Skončili s fast fashion

Laco Hudec Šubrt sa počas talkshow priznal, že bol fanúšikom nakupovania a fast fashion. Rozhodol sa však svoj postoj a život zmeniť. „Minulý rok som si dal challenge, že si celý rok nekúpim nič nové. Vydržal som to rok a musím povedať, že sa to dá vydržať. Veľmi rád som nakupoval, ale zmenil som to. Teraz si vždy kúpim niečo na seba, keď cestujem. Ale vyberiem si niečo v second hande,“ prezradil Laco Hudec Šubrt o svojom prerode z nákupného maniaka na ekoistu. 

Michal Sabo si takisto prešiel obdobím, keď nakupoval fast fashion. Podľa neho je však normálne, že mladý človek si tým prejde. Mala by však u každého prísť evolúcia, ktorá ho posunie k zodpovednosti. „Ja som už štyri roky bez veľkých reťazcov v šatníku a netrpím. Kedysi bolo nakupovanie nových vecí pre mňa nutnosť kvôli práci. Mám veci zo sekáčov a od slovenských dizajnérov a nejaké spolupráce. Keď si teraz predstavím, že by som mal ísť do veľkého reťazca, tak ma prepadne až úzkosť,“ vysvetľuje svoj ekologický prístup k oblečeniu Michal Sabo. K tomuto rozhodnutiu ho priviedlo to, že dlhodobo sleduje informácie o ekológii. „Ak máš tieto informácie, tak ti proste svedomie nedovolí, aby si pokračoval v konzumnom spôsobe života. Keby som sa dnes chcel presťahovať, tak sa pobalím do veľkých modrých tašiek a nemusím sa vrátiť. Navyše nestojím ráno pred skriňou a nemám depresiu z toho, čo si oblečiem. Netrávim čas zbytočne nakupovaním vecí, ktoré nepotrebujem,“ dodáva Sabo. Podľa neho sa mení aj nastavenie spoločnosti a médií, ktoré už nemôžu ignorovať silný a hlučný hlas ekológov. 

Foto: PR.Konektor

Talkshow Miša Saba a Laca Hudeca Šubrta s názvom „Dávame veciam nový príbeh – spolu zodpovedne“, a iné talkshows a workshopy nájdete aj naďalej v archíve Bezdymovej zóny (18+) tu. V úlohe moderátorov uvidíte dokonale zohratých kolegov, Veru Wisterovú a Marcela Forgáča, takže je sa na čo tešiť.

Túto zónu priniesla spoločnosť Philip Morris Slovakia, ktorá sa dlhodobo sústredí na vývoj bezdymových výrobkov a jej víziou je budovanie budúcnosti bez dymu. V portfóliu spoločnosti je „bezdymovosť“ zastúpená zariadením na nahrievanie tabaku IQOS, ktoré tabak nespaľuje, ale ho iba nahrieva a tak nevzniká dym, ale aerosól.

Článok vznikol v spolupráci s PR.Konektor.

Už ste čítali?