Dobré noviny
Vďaka starodávnej technike vedia Japonci vypestovať stromy na stromoch
Ľubomíra Somodiová
Ľubomíra Somodiová

Vďaka starodávnej technike vedia Japonci vypestovať stromy na stromoch

Neuveriteľná japonská technika daisugi.
Neuveriteľná japonská technika daisugi. — Foto: Twitter/Wrath Of Gnon

Daisugi je metóda udržateľného lesného hospodárstva predstavujúca vynikajúci spôsob, ako zabrániť odlesňovaniu.

KJÓTA 5. augusta - Na Ostrove Honšú v horách blízko mesta Kjóta v regióne Kitajama sa rozprestierajú rozľahlé cédrové lesy. Cryptotomeria alebo japonské cédre sú akýmsi symbolom ostrovnej krajiny. Tento strom je rovný, preto bol vždy žiadaný na spracovanie, podobne ako náš smrek.

V Japonsku je po cédroch obrovský dopyt už od 15. storočia. Píše portál My Modern Met. Lenže ako dopyt rástol, zmenšoval sa priestor, na ktorom sa mohlo efektívne pestovať. O Japoncoch je známe, že sú vynaliezaví. Inak to nebolo ani v tomto prípade. Prišli na to, ako na malom priestore a strmých svahoch vypestovať viac dreva.

Udržateľné lesné hospodárstvo

Vďaka technike daisugi začali „sadiť“ stromy na stromoch. (Dai znamená základ respektíve stôl, sugi znamená - céder.) Ako to vyzerá? Zo základného kmeňa vďaka špecialnému prerezávaniu vyrastá aj 10 mladých stromčekov, ktoré sú husté, ohybné a rovné a sú ideálne pre výrobu tradičných striech a trámov. Výhonky sa každé dva roky ručne opatrne prerezávajú, pričom zostávajú iba vrchné vetvy, čo im umožňuje rovný rast. 

Výhodou je, že základný strom sa nevyrúbe a dožíva sa aj 400 rokov. Každých 20 rokov sa ťažia práve nové stromčeky.

Esteticky príjemné

Hladké, esteticky príjemné kúsky dreva sa tradične používali ako základné stĺpy vo výklenkoch s názvom tokonoma. Tieto výklenky, ktoré sa prvýkrát objavili v 15. storočí počas obdobia Muromachi, sa používali na vystavovanie umeleckých predmetov ako ikebana alebo zvitky. Využívajú sa tiež v kjótskych čajovniach.

Dnes dané druhy cédrov väčšinou pestujú v dobre udržiavaných záhradách a bez výklenkov, aj v súčasnosti ich však na ostrove Honšú môžete stále na niektorých miestach nájsť.

Daisugi. — Foto: Twitter/Wrath Of Gnon
Daisugi. — Foto: Twitter/Wrath Of Gnon
Tokonoma. — Foto: Wikimedia/663highland

Už ste čítali?