Za oponou Pohody sa skrývajú príbehy výnimočných ľudí. Jej šéf, Mišo Kaščák, mení sny na realitu
Dobré noviny
Dobré noviny

Za oponou Pohody sa skrývajú príbehy výnimočných ľudí. Jej šéf, Mišo Kaščák, mení sny na realitu

Pozrite si, kto stojí za najväčším a najobľúbenejším festivalom na Slovensku a ako sa pripravoval tento netradičný ročník.

Anton Repka a Katka Kováčová s Marcelom Forgáčom. — Foto: PR.Konektor

BRATISLAVA 4. augusta - Festival Pohoda je jednoznačne najväčším a najobľúbenejším festivalom na Slovensku. Svojou atmosférou a vibráciami je doslova čarovný. Kto sú ale tí ľudia, ktorí ho pripravujú? Prečo je Pohoda taká príjemná? Riadi Mišo Kaščák tento festival magickým tlačidlom alebo sa skrýva v jacuzzi v zákulisí? Odpovede nielen na tieto, ale aj na mnohé iné otázky, priniesla talkshow z Bezdymovej zóny (18+) na tohtoročnej Pohoda In The Air s dvoma dôležitými členmi organizačného tímu – Katkou Kováčovou a Tónom Repkom. Marcel Forgáč sa po odpovede vybral do Sv. Jura, kde má Pohoda svoju kanceláriu. 

Odvážny projekt na prázdnom letisku 

„Objemovo bolo na tejto Pohode práce menej, lebo nemáme 150 kapiel. Najväčší rozdiel bol ten, že sme si nemohli povedať to tradičné – veď tak ako minulý rok. Lebo nič také ako tento rok tu ešte nebolo,” rozhovoril sa Tóno Repka, ktorý je Media & PR Directorom festivalu Pohoda, o unikátnom tohtoročnom projekte Pohoda In The Air. Tóno si o práci v organizačnom tíme festivalu nedovolil ani len snívať. „Myslel som si, že na takúto prácu musí mať človek doktorát z Harvardu.” Festivaly ho nikdy veľmi nelákali, no do Pohody sa zamiloval. „Najväčší dojem na mne zanechalo to, akí boli ľudia k sebe milí o štvrtej ráno.” Súčasťou tímu je šiesty rok a nevie si predstaviť, že by robil niečo iné. 

Katke Kováčovej, Partnership Directorke festivalu Pohoda, tento rok najviac chýbala energia, ktorá je na trenčianskom letisku vždy prítomná. „Sme ale radi, že sme vôbec mohli robiť Pohoda In The Air. Tešíme sa, čo všetko sme povymýšľali. Chceli sme pracovať s prázdnotou a ukázať ľuďom, že bez nich je to letisko naozaj prázdne.” Katka, ktorá kedysi chcela byť archeologička, si užívala Pohodu jedenásť rokov ako návštevníčka. Tiež si nevedela predstaviť, že by raz mohla stáť na druhej strane. Myslela si, že by to „nedala”. „Keď som prvýkrát prešla z backstageu do festivalového areálu, rozplakala som sa. Uvedomila som si, že to, čo tu stojí, je do veľkej miery aj moja práca. A že, áno, mám dream job.”

Anton Repka a Katka Kováčová.
Anton Repka a Katka Kováčová. Foto: PR.Konektor

Ako sa robí s Mišom Kaščákom?

Mnohí ľudia majú mylnú predstavu o tom, aké to je pripravovať festival. Či už o Katkinej a Tónovej práci alebo aj o samotnom Mišovi Kaščákovi, ktorý je otcom festivalu Pohoda. Veru, nie je to o prosečku v privátnom jacuzzi ani o magickom tlačidle a na kofolu s Björk sa skôr dostanú navštevníci. „Tak to rozhodne nie je. Mišo je fakt ten, ktorý behá, lieta, stavia, rieši so mnou označenia partnerských stavieb... Pohybuje sa veľa v teréne a všetci sme sa od neho veľa naučili, nielen profesijne, ale aj ľudsky,” hovorí o práci s Mišom Katka. „Je až zaujímavo úžasné, že keď napríklad o piatej ráno Mišo zbadá vytŕčajúcu podlahu, namiesto toho, aby volal cez vysielačku ľudí, čo to majú opraviť, urobí to sám. Spôsob, akým on na tomto festivale pracuje, je inšpiratívny pre všetkých,” dopĺňa Tóno. O Mišovi hovoria, že je veľmi intuitívny. Obaja si mysleli, že sa pomýlil, keď ich s ponukou na spoluprácu oslovil. „Veril mi viac, ako som si verila ja sama,” prezrádza o svojich začiatkoch Katka. 

Prečo je Pohoda taká úspešná?

Za Pohodou stojí kolektív veľkých individualít a ľudí, ktorí sú extrémne dobrí v tom, čo robia. Chémia tohto tímu sa jednoznačne pretavuje aj do festivalu samotného. Katka to vysvetlila za všetkých: „Presne tým spôsobom, akým festival pôsobí na ľudí smerom navonok, rovnako funguje aj smerom dovnútra. Tá atmosféra, ktorá je medzi nami, tá ľudskosť, fakt, že sa ten festival robí so srdcom, každý z nás robí maximum a Pohodu má rád a má k nej veľmi silný vzťah, najmä Mišo, to všetko sa potom pretavuje do všetkých vecí, ktoré robíme smerom k návštevníkom. Od momentu, kedy človek prejde prvým turniketom, kým sa nedostane bezpečne domov, snažíme sa ho´ňuňkať,´ aby mu na festivale bolo dobre.” Návštevníci ktoréhokoľvek z 24 ročníkov jej určite dajú za pravdu. 

V kancelárii Pohody je naozaj cítiť rodinnú atmosféru. A my všetci, čo Pohodu milujeme, im všetkým za ich tvrdú prácu z celého srdca ďakujeme. 

Ak sa chcete dozvedieť o firemnom Homérovi a dramaturgickej rade, o začiatkoch Katky a Tóna, pohoďáckych teambuildingoch, šiestich farebných šteniatkach, prečo nemôže byť na Pohode viac ľudí a komu všetkému hral Mišo Kaščák v národnom kroji, kliknite na archív Bezdymovej zóny (18+) tu, kde nájdete aj ostatné talkshow a workshopy. V úlohe moderátorov uvidíte dokonale zohratých kolegov, Veru Wisterovú a Marcela Forgáča, takže je sa na čo tešiť.

Túto zónu priniesla spoločnosť Philip Morris Slovakia, ktorá sa dlhodobo sústredí na vývoj bezdymových výrobkov a jej víziou je budovanie budúcnosti bez dymu. V portfóliu spoločnosti je „bezdymovosť“ zastúpená zariadením na nahrievanie tabaku IQOS, ktoré tabak nespaľuje, ale ho iba nahrieva a tak nevzniká dym, ale aerosól.

Článok vznikol v spolupráci s PR.Konektor.

Už ste čítali?

Keď začal Milan maľovať, svoj pôvod tajil, lebo sa bál reakcií…

Keď odhalil svoje meno a pôvod, v priebehu jedného večera stratil na…

Rasťo navštívil Severnú Kóreu: Hoci je to najkrutejší režim,…

Ľudia majú svojich diktátorov za bohov, ženy si môžu vybrať z 18 účesov,…

Lucie pečie hotové majstrovské diela: Na začiatku som bojovala,…

Je mladá, krásna a úspešná. Na konte má viacero…

Jej mladšia dcéra vyhrala MasterChef, staršia má detskú mozgovú…

Zdravotný stav Paulínky denne núti jej rodičov riešiť inkontinenciu,…

Vnuk Slováka z ikonickej fotky: Že je dedo slávny, sme zistili,…

Starý otec, Gusti Popovič prebýva v rodine maliara Ivana Popoviča naďalej. Napriek…

Kaštieľ Betliar odhalil ďalšie dobre ukryté tajomstvo: Reštaurátori…

Moderné technológie reštaurátorom umožňujú objavovať nové…

Bývalý skinhead z Prešova si vzal Rómku: Dnes sa bojím o naše…

Prešovčan Gabi bol zarytým skinheadom. Keď sa odsťahoval od partie do Anglicka,…

Slovenka najprv v USA upratovala domy, teraz hviezdi pred kamerami:…

Sny si plní v samotnej mekke filmu. Aj keď stále bojuje, robí naplno…