Jedno z najväčších tajomstiev Stonehenge odhalené! Vedci zistili, odkiaľ stavitelia priviezli obrovské balvany
Ľubomíra Somodiová
Ľubomíra Somodiová

Jedno z najväčších tajomstiev Stonehenge odhalené! Vedci zistili, odkiaľ stavitelia priviezli obrovské balvany

Vedci zistili, odkiaľ pochádzajú veľké 30-tonové megality.

Okolie Stonehenge je jednou z archeologicky najpreskúmavanejších lokalít na celom svete. — Foto: Pixabay/Freesally

AMESBURY 30. júla - Stonehenge, neolitický div južného Anglicka, je už stáročia opradený mnohými záhadami, ktoré sa historici a archeológovia snažia rozlúštiť. Prečo bol postavený? Akým účelom slúžil? Odkiaľ pochádzajú obrovské bloky pieskovca, z ktorých je postavený?

Na poslednú z otázok máme konečne odpoveď. Vďačíme za to profesorovi fyzickej geografie Davidovi Nashovi a jeho kolegom z Univerzity v Brightone, ktorí identifikovali pôvod 50 kameňov z 52 veľkých blokov. Výsledky výskumu publikovali vo vedeckom časopise Science Advances, píše portál New Scientist.

Záhada odhalená

Vedci, zistili, že kamene sú z oblasti West Woods vo Wiltshire, oblasti, ktorá je popretkávaná prehistorickou aktivitou a nachádza sa 25 kilometrov od monumentu.

Stonehenge.
Stonehenge. Foto: Pixabay/Pauline_17

Nález podporuje teóriu, že megality boli privezené do Stonehenge približne v rovnakom čase, keď prebiehala druhá fáza výstavby pamätníka (okolo 2500 pred Kristom), čo by mohlo byť znamením, že jeho stavitelia boli z vysoko organizovanej spoločnosti.

Zároveň ich zistenie vyvracia predošlé odhady, že jeden veľký blok, Heel Stone, pochádza niekde z blízkeho okolia monumentu a to, že bol postavený ako prvý.

Väčšina kameňov mala rovnaké chemické zloženie

Profesor Nash spolu s tímom museli vyvinúť novú techniku, ako 9 metrov vysoké a 30 ton vážiace kamene preskúmať.

Najprv použili prenosné röntgenové lúče, aby analyzovali chemické zloženie hornín. Zistili, že z 99% pozostávajú z oxidu kremičitého, ale obsahujú stopy niekoľkých ďalších prvkov. „Ukázalo nám to, že väčšina kameňov má rovnaké zloženie, čo nás viedlo k tomu, aby sme hľadali jeden spoločný zdroj,“ ozrejmil profesor.

Detailná analýza

Neskôr skúmali dva úlomky z jadra jedného z kameňov, ktorý v roku 1958 reštaurovali. Tento kameň zmizol a objavili ho až nedávno. Úlomky následne podrobili detailnejšej analýze a pomocou hmotnostnej spektrometrie mohli precíznejšie zistiť väčšiu paletu prvkov, z ktorých pozostávali.

Výsledky porovnávali s horninami v dvadsiatich lokalitách. Zistili, že sa najviac zhodujú s tými vo West Woods. Vedci sa domnievajú, že toto miesto si stavitelia monumentu vybrali z veľmi prostého dôvodu - táto lokalita bola najbližšie.

Mapa znázorňujúca umiestnenie Stonehenge a West Woods, spolu s možnými trasami, cez ktoré by mohli byť kamene prenesené.
Mapa znázorňujúca umiestnenie Stonehenge a West Woods, spolu s možnými trasami, cez ktoré by mohli byť kamene prenesené. Foto: Repro foto: New Scientist

Obrovské úsilie

„Neočakávali sme, že by sme niekedy našli pôvodnú zdrojovú oblasť,“ hovorí Nash. Predchádzajúce výskumy tiež zistili, že menšie kamene boli prenesené z Walesu, asi 200 kilometrov od Stohnehenge, a boli umiestené súčasne s 30-tonovými balvanmi.

„V tom čase to muselo byť obrovské úsilie,“ uviedol Nash a dodal: „Stonehenge je ako zhluk materiálov prinesených z rôznych miest.“

Nezodpovedané otázky

Vedci dodnes nevedia, ako sa vtedajším ľuďom podarilo transportovať ťažké bloky na vzdialenosť 25 kilometrov. Prevládajúcou myšlienkou je, že ich ťahali pozdĺž saní.

Nash a jeho tím veria, že technika, ktorú použili, by mohla pomôcť pri odhaľovaní ďalších záhad. „Identifikácia pôvodu kamenných blokov nám otvára možnosť skúmať spôsob prepravy a trás, ako boli kamene prenesené do Stonehenge,“ uzavrel.

Zdroj: New Scientist

Už ste čítali?

Keď začal Milan maľovať, svoj pôvod tajil, lebo sa bál reakcií…

Keď odhalil svoje meno a pôvod, v priebehu jedného večera stratil na…

Rasťo navštívil Severnú Kóreu: Hoci je to najkrutejší režim,…

Ľudia majú svojich diktátorov za bohov, ženy si môžu vybrať z 18 účesov,…

Lucie pečie hotové majstrovské diela: Na začiatku som bojovala,…

Je mladá, krásna a úspešná. Na konte má viacero…

Jej mladšia dcéra vyhrala MasterChef, staršia má detskú mozgovú…

Zdravotný stav Paulínky denne núti jej rodičov riešiť inkontinenciu,…

Vnuk Slováka z ikonickej fotky: Že je dedo slávny, sme zistili,…

Starý otec, Gusti Popovič prebýva v rodine maliara Ivana Popoviča naďalej. Napriek…

Kaštieľ Betliar odhalil ďalšie dobre ukryté tajomstvo: Reštaurátori…

Moderné technológie reštaurátorom umožňujú objavovať nové…

Bývalý skinhead z Prešova si vzal Rómku: Dnes sa bojím o naše…

Prešovčan Gabi bol zarytým skinheadom. Keď sa odsťahoval od partie do Anglicka,…

Slovenka najprv v USA upratovala domy, teraz hviezdi pred kamerami:…

Sny si plní v samotnej mekke filmu. Aj keď stále bojuje, robí naplno…