Folklórny festival Jánošíkove dni sa začal udeľovaním Ceny obce Terchová
TASR
TASR

Folklórny festival Jánošíkove dni sa začal udeľovaním Ceny obce Terchová

Udeľovaním Ceny obce Terchová pri príležitosti 440. výročia prvej písomnej zmienky o obci sa v stredu začal 58. ročník Medzinárodného folklórneho festivalu Jánošíkove dni.

Na snímke konský vozový sprievod v rámci 56. ročníka medzinárodného folklórneho festivalu Jánošikove dni v Terchovej 5. augusta 2018. — Foto: TASR/Erika Ďurčová

Terchová 29. júla (TASR) – Udeľovaním Ceny obce Terchová pri príležitosti 440. výročia prvej písomnej zmienky o obci sa v stredu začal 58. ročník Medzinárodného folklórneho festivalu Jánošíkove dni.

„Ocenenia obec udelila Eve Staňovej za dlhoročnú pedagogickú činnosť a príspevok k rozvoju všestranného kultúrneho a spoločenského života. Filipovi Komačkovi za príspevok k rozvoju všestranného športového, kultúrneho, spoločenského života a pri príležitosti životného jubilea 75 rokov. In memoriam ocenili Stanislava Hanuliaka za mimoriadny celoživotný prínos k všestrannému rozvoju Jánošíkovho kraja,“ informoval TASR zástupca terchovského starostu Marián Zajac.

Na Jánošíkových dňoch, ktoré sa konajú do 2. augusta, vystúpia iba súbory, skupiny a sólisti z Terchovej a okolia. Podľa šéfdramaturga festivalu Petra Cabadaja organizátori program v dôsledku pandémie nového koronavírusu výrazne zredukovali a do predaja vyčlenili celkovo 400 lístkov.

Upozornil, že nebudú programy v amfiteátri, zrušený je konský vozový sprievod, festivalový stan, jarmok ľudových remesiel, všetky stánky s občerstvením a suvenírmi i atrakcie pre deti.

„Uskutočnia sa len programy v interiérových priestoroch - Terchovskej galérii umenia, Kultúrnom dome, Relaxačno-informačnom centre v Terchovej a Makovického dome v Žiline. Jediným exteriérovým programom bude v piatok (31. 7.) prezentácia projektu ‚hrajúcich‘ autobusových zastávok na piatich miestach obce súčasne,“ uviedol Cabadaj.

„Mnohí ľudia sa istotne spýtajú, či má zmysel a význam robiť festival v takomto krajne obmedzenom režime. Pre organizátorov Jánošíkových dní však ide o principiálnu otázku. Za nijakých okolností nechceli pripustiť zrušenie podujatia v roku 440. výročia prvej písomnej zmienky o Terchovej. Eventuálne zrušenie ročníka by bola tiež neodpustiteľná ‚morálna facka‘ predchodcom, ktorí v minulosti konanie festivalu obetavo a nezištne zachraňovali. Aj za krajne nepriaznivých poveternostných podmienok (prudké lejaky, povodeň) a iných negatívnych faktorov,“ zdôraznil Cabadaj.

Drvivá väčšina milovníkov folklóru sa bude podľa neho musieť uspokojiť s priamymi televíznymi a rozhlasovými prenosmi, respektíve záznamami. „Priestor v tohtoročnom programe dostanú len súbory, skupiny a sólisti z Terchovej a okolia. Na rozdiel od Východnej, Detvy, Myjavy či iných lokalít, ktoré zrušili festivaly, disponuje Terchová obrovským tvorivým folklórnym potenciálom. Organizátori chcú naň hrdo poukázať a i takto v rámci obmedzených možností naplniť kľúčové slovo Jánošíkových dní 2020 Otcovizeň, bezprostredne súvisiace s jubileom vzniku obce Terchová,“ uzavrel šéfdramaturg Jánošíkových dní.

Hlavným organizátorom podujatia je obec Terchová, spoluorganizátorom Žilinský samosprávny kraj – Krajské kultúrne stredisko v Žiline. Akciu z verejných zdrojov podporil Fond na podporu umenia.

SLEDUJTE POZITÍVNE SPRÁVY ZO ŽILINSKÉHO KRAJA NA FACEBOOKU!

Už ste čítali?

Keď začal Milan maľovať, svoj pôvod tajil, lebo sa bál reakcií…

Keď odhalil svoje meno a pôvod, v priebehu jedného večera stratil na…

Rasťo navštívil Severnú Kóreu: Hoci je to najkrutejší režim,…

Ľudia majú svojich diktátorov za bohov, ženy si môžu vybrať z 18 účesov,…

Lucie pečie hotové majstrovské diela: Na začiatku som bojovala,…

Je mladá, krásna a úspešná. Na konte má viacero…

Jej mladšia dcéra vyhrala MasterChef, staršia má detskú mozgovú…

Zdravotný stav Paulínky denne núti jej rodičov riešiť inkontinenciu,…

Vnuk Slováka z ikonickej fotky: Že je dedo slávny, sme zistili,…

Starý otec, Gusti Popovič prebýva v rodine maliara Ivana Popoviča naďalej. Napriek…

Kaštieľ Betliar odhalil ďalšie dobre ukryté tajomstvo: Reštaurátori…

Moderné technológie reštaurátorom umožňujú objavovať nové…

Bývalý skinhead z Prešova si vzal Rómku: Dnes sa bojím o naše…

Prešovčan Gabi bol zarytým skinheadom. Keď sa odsťahoval od partie do Anglicka,…

Slovenka najprv v USA upratovala domy, teraz hviezdi pred kamerami:…

Sny si plní v samotnej mekke filmu. Aj keď stále bojuje, robí naplno…