Dobré noviny
Psy vedia vyňuchať koronavírus s 94 % úspešnosťou. Vedci s nimi majú veľké plány
Monika Hanigovská
Monika Hanigovská

Psy vedia vyňuchať koronavírus s 94 % úspešnosťou. Vedci s nimi majú veľké plány

Belgický ovčiak Donnie v akcii.
Belgický ovčiak Donnie v akcii. — Foto: Reuters

Pre svoje predispozície sa pes stáva výborným parťákom aj v boji proti novému koronavírusu. Pozrite si ich nasadenie priamo v akcii.

ULMEN 30. júla – Trojročný belgický ovčiak na rozkaz beží do chodby, kde oňuchá špeciálny prístroj s viacerými otvormi. Pri jednom sa však naraz zastaví, niekoľko sekúnd zotrvá v tejto polohe a očakáva odmenu vo forme jeho obľúbenej žltej loptičky.

Štvornohý chlpáč vie, že splnil úlohu - našiel vzorku ľudských slín, ktorá je pozitívna na nový COVID-19. Vedci z Univerzity veterinárnej medicíny v Hannoveri takto testujú psov v psej škole na západe Nemecka v Ulmene. „To má ukázať, či služobné psy dokážu rozpoznať infekciu koronavírusu pachom zo vzoriek slín,“ informuje spravodajský portál Web24.

Využívajú vzorky hlienov a slín

Okrem odhalenia výbušnín a drog dokážu psy z dychu ľudí taktiež vystopovať aj rôzne druhy rakoviny. Práte týmto psom sa výborne darilo aj pri stopovaní pozitívnych vzoriek koronavírusu. Armádni špecialisti pri testoch využívajú vzorky hlienov a slín ako nakazených, tak aj zdravých ľudí. Trojročný Donnie je jedným z desiatich psov nemeckých ozbrojených síl, ktorí sa majú naučiť detekovať infekciu koronavírusu.

Trojročný belgický ovčiak dokáže vyňuchať koronavírus.
  Dokážu vyňuchať koronavírus. Foto: AP/TASR

Štvornohí pátrači dokázali ukázať na pozitívnu vzorku sekrécie infikovanej SARS-CoV-2 až s 83 % úspešnosťou a pri kontrolnej sekrécii s úspešnosťou na 96 %. Úspešnosť pri kombinácii oboch detekcií sa ustálila na hodnote 94 %.

Labrador Lotta hľadá koronavírus.
Labrador Lotta hľadá koronavírus. Foto: TASR/AP

Vedci z veterinárnej univerzity štúdium vykonali na viac ako 1000 vzorkách a svoje závery publikovali v denníku BMC Infectious Diseases Journal, kde výskumný tím uviedol, že psy môžu v budúcnosti zohrať dôležitú úlohu pri detekcii infikovaných jedincov.

Vzorky boli upravené, teraz majú ďalšie plány

Vedci však upozorňujú na to, že vzorky boli upravené tak, aby neboli nebezpečné, ako pre personál, tak aj pre psov, a preto by sa mohli výsledky pri reálnych zásahoch líšiť. Testovanie nebolo ukončené a už teraz sa pripravujú na druhú fázu, v ktorej chcú zistiť, či dokážu „ňuchači“ rozoznať rozdiel medzi prechladnutím a ochorením COVID-19.

Psov na rovnaké účely testujú a trénujú aj v iných krajinách. A podľa viacerých zahraničných portálov sa darí vycvičeným psom aj v Chile, Francúzsku a Veľkej Británii.

Už ste čítali?