Dobré noviny
Šikovné sestry vycvičili svoje psy, ktoré s ruksakmi obnovujú zdevastovaný les
Ľubomíra Somodiová
Ľubomíra Somodiová

Šikovné sestry vycvičili svoje psy, ktoré s ruksakmi obnovujú zdevastovaný les

Borderské kólie pomáhajú pri obnove lesa.
Borderské kólie pomáhajú pri obnove lesa. — Foto: Instagram/colorful_manatee

Francisca a Constanza Torres spolu so svojimi troma psami vysádzajú semená v oblastiach zdevastovaných požiarmi.

TALCA 28. júla - V roku 2017 zasiahli stred Čile najväčšie požiare v modernej histórii tejto juhoamerickej krajiny. Za obeť im padli nielen ľudské životy, ale aj tisíce stromov rastlín a živočíchov. Ostal po nich iba popol.

Požiare zasiahli aj sestry Franciscu a Constanzu Torres z mesta Talca. „Vyzeralo to tu úplne inak, keď sme boli mladšie. Predtým tu bol veľký les, teraz je preč. Bolo tu veľa zvierat, teraz ju tu len popol,“ uviedla Francisca pre BBC.

Psy sadia stromy

Sestry sa nechceli na spustošený les len tak pozerať. Svoje tri borderské kólie Das, Oliviu a Summer preto naučili sadiť stromy. Ako? Pri každej akcii im nasadia na chrbát špeciálne batohy, v ktorých sa nachádzajú semená stromov, ktoré tam niekedy rástli. Psíky následne behajú po spustošenom teréne a z batohov im vypadávajú semená.

Podľa sestier sú borderské kólie ideálnym plemenom na pomoc pri obnove lesov, ktorá si vyžaduje nielen rýchlosť, inteligenciu a vytrvalosť, ale aj schopnosť sústrediť sa a nerozptyľovať sa divokým životom v okolí.

Chlpáči si sadenie užívajú

„Dostávajú veľa lásky, odmien a vody. Je to pre nich skôr výlet ako práca,“ povedala Francisca. Denne prejdú aj 30 kilometrov a roznesú až 10 kilogramov semien. Sestry kupujú semená a aj odmeny pre kólie na vlastné náklady.

Chlpaté trio je oveľa efektívnejšie, ako keby mali semena rozosievať ľudia. Hoci by mohli túto činnosť vykonávať aj drony a roboty, psi sú predsa len lacnejšou alternatívou a navyše zanechávajú menšiu ekologickú stopu.

Projekt chcú rozšíriť

Francisca a Constanza neočakávajú, že obnovia celý les, ale ich projekt už získal medzinárodné uznanie. Sú v kontakte s čilskými, ale aj austrálskymi úradmi a majú smele plány do budúcna.

„Chceli by sme pokryť väčšie územia, hoci to nie je také jednoduché. Stromy sa snažíme siať tam, kde je zdroj vody, aby z nich mohli vyrásť veľké stromy,“ uzavrela Constanza.

 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

Un nuevo día, una nueva oportunidad para crecer ?#nature #zapallo #zucchini #huerto #plants #instanature

Príspevok, ktorý zdieľa ? (@colorful_manatee),

Už ste čítali?