Dobré noviny
V EÚ sa po prvýkrát vyrobilo viac elektrickej energie z obnoviteľných zdrojov ako z tých fosílnych
TASR, Dobré noviny
TASR, Dobré noviny

V EÚ sa po prvýkrát vyrobilo viac elektrickej energie z obnoviteľných zdrojov ako z tých fosílnych

Obnoviteľné zdroje v Európe predbehli fosílne palivá.
Obnoviteľné zdroje v Európe predbehli fosílne palivá. — Foto: Pixabay/TeeFarm

Obnoviteľné zdroje energie, ako sú napríklad vietor či slnko, v 1. polroku tohto roka predbehli fosílne palivá a stali sa hlavnými zdrojmi elektrickej energie v Európskej únii.

LONDÝN 27. júla - Obnoviteľné zdroje energie, ako sú napríklad vietor či slnko, v 1. polroku „predbehli“ fosílne palivá a stali sa hlavnými zdrojmi elektrickej energie v Európskej únii. Vyplýva to z novej správy, ktorú zverejnil londýnsky think-tank Ember.

„V prvej polovici roku 2020 obnoviteľné zdroje energie - veterná, solárna, vodná a bioenergia - vyprodukovali 40 % elektrickej energie v 27 štátoch EÚ, zatiaľ čo fosílne palivá vyrobili 34 %,“ uvádza sa v správe.

Za nárastom sú aj nové veterní a solárne zariadenia

Množstvo elektriny vyrobenej z obnoviteľných zdrojov v štátoch EÚ sa v období od januára do júna zvýšilo o 11 %, vypočítal Ember, podľa ktorého k tomu prispeli najmä nové veterné a solárne zariadenia a priaznivé podmienky počas mierneho a veterného začiatku roka.

Na snímke sú uhoľná elektráreň a veterná turbína v Gelsenkirchene.
Na snímke sú uhoľná elektráreň a veterná turbína v Gelsenkirchene. Foto: TASR/AP

Samotná veterná a solárna energia dosiahla rekordný 21-percentný podiel na celkovej výrobe elektrickej energie v Únii, pričom v niektorých štátoch bol tento podiel ešte vyšší, konkrétne v Dánsku (64 %), Írsku (49 %) a Nemecku (42 %).

Pandémia znížila dopyt , emisie v energetickom sektore klesli o 23%

Na druhej strane podiel fosílnych palív na produkcii elektriny klesol o 18 %, jednak vďaka nárastu výroby z obnoviteľných zdrojov a tiež pre pokles dopytu po elektrickej energii o 7 % v dôsledku pandémie nového koronavírusu.

Výsledkom je, že emisie oxidu uhličitého (CO2) v energetickom sektore EÚ klesli približne o 23 %, uviedol Ember. „Toto je symbolický okamih v rámci transformácie európskeho energetického sektora,“ uviedol Dave Jones, analytik spoločnosti Ember.

„Obnoviteľné zdroje energie vyrobili viac elektriny ako fosílne palivá, pričom vietor a slnko nahradili uhlie. Je to rýchly pokrok oproti obdobiu pred deviatimi rokmi, keď fosílne palivá vyrábali dvakrát toľko energie ako obnoviteľné zdroje.“ 

Zmeny sa nedejú všade rovnako

Tempo zmien sa však v jednotlivých krajinách líšilo, uviedol think-tank. Zatiaľ čo postupné vyraďovanie uhlia v energetike naberá tempo a v rámci celej EÚ klesla produkcia elektriny z tohto fosílneho zdroja o 32 %, Poľsko predbehlo Nemecko a stalo sa najväčším producentom elektriny z uhlia v Európe.

„Nemecko po prvýkrát vyrobilo v 1. polroku 2020 menej elektriny z uhlia ako Poľsko. Podiel uhlia klesol tiež aj v iných krajinách bloku rýchlejšie ako v Poľsku, takže Poľsko teraz vyrába z uhlia toľko elektriny ako zostávajúcich 25 krajín EÚ (bez Nemecka) dohromady,“ dodal Ember.

Plávajúce člny so solárnymi panelmi sú obklopené zasneženými horami v priehradnej nádrži Lac des Toules vo švajčiarskom Bourg-Saint-Pierre.
Plávajúce člny so solárnymi panelmi sú obklopené zasneženými horami v priehradnej nádrži Lac des Toules vo švajčiarskom Bourg-Saint-Pierre. Foto: TASR/AP

Prechod na obnoviteľné zdroje by mal byť rýchlejší

Dave Jones, hlavný analytik spoločnosti Ember, pre agentúru Climate Home News povedal, že náskok obnoviteľných zdrojov pri výrobe elektriny pred fosílnymi palivami sa dal predpokladať, keďže z veternej a solárnej energie sa v minulom roku vyrobilo viac elektriny ako z uhlia.

„COVID-19 tento vývoj urýchlil o niekoľko rokov,“ tvrdí analytik. Zároveň dodal, že tento trend bude naďalej pokračovať. Myslí si, že opätovný nástup fosílnych palív nenastane.

Jones uviedol, že Európska únia má teraz možnosť využiť svoj sedemročný rozpočet spolu s fondom obnovy po koronakríze vo výške 1,8 miliárd eur na urýchlenie prechodu od fosílnych palív smerom k čistej energii a na splnenie svojich klimatických ambícií, pripomína portál Euroactiv.

„Podiel veternej a solárnej energie sa síce zvýšil, ale stále nie na takú úroveň, ktorú potrebuje Európska únia dosiahnuť v nasledujúcej dekáde, aby splnila svoje ciele v oblasti znižovania emisií. Ak EÚ prijme ambiciózny cieľ zníženia emisií o 55 percent do roku 2030, je potrebné, aby sa v nasledujúcich desiatich rokoch vyrobilo dvakrát až trikrát viac veternej energie ako za posledné desaťročie,“ uzatvára Jones.

Už ste čítali?