Na chuť manželstvu prišla až neskôr. Večne mladá Helen Mirren oslavuje krásny vek
TASR
TASR

Na chuť manželstvu prišla až neskôr. Večne mladá Helen Mirren oslavuje krásny vek

V nedeľu 26. júla má večne mladá filmová hviezda Helen Mirrenová 75 rokov.

Na snímke britská herečka Helen Mirren — Foto: helen-mirren.net, TASR/AP

Bratislava 24. júla (TASR) – Britská herečka Helen Mirren získala popularitu vďaka sérii kriminálnych filmov Hlavný podozrivý z rokov 1991-1996. V roku 2006 na ňu čakala rola britskej kráľovnej Alžbety II., za ktorú o rok neskôr získala Oscara.

V tom čase mala už 62 rokov. Hoci jej zrelý vek priniesol úspech, nič neubral na jej šarme. V nedeľu 26. júla má večne mladá filmová hviezda Helen Mirren 75 rokov.

Herečka s ruskými koreňmi

Mirren sa narodila 26. júla 1945 v Essexe ako prostredné z troch detí – podľa niektorých zdrojov s pôvodným menom Ilyena Lydia Vasilievna Mironoff. Herečka má totiž ruské korene, jej predkovia niesli priezvisko Mironov.

Na snímke sprava brtská herečka Helen Mirrenová (vo filme Betty McLeish) a herec Ian McKellen (Roy Courtnay) pózujú počas fototermínu k americkému thrilleru Dokonalá lož (The Good Liar).
Na snímke sprava brtská herečka Helen Mirrenová (vo filme Betty McLeish) a herec Ian McKellen (Roy Courtnay) pózujú počas fototermínu k americkému thrilleru Dokonalá lož (The Good Liar). Foto: TASR/AP

Jej otec Vasilij Petrovič Mironov sa v Británii oženil s Angličankou Kathleen Rogersovou a rozhodol sa pre anglicky znejúce meno Basil Mirren. Helen bola vychovávaná k samostatnosti a nezávislosti. Chodila do katolíckej dievčenskej školy, kde začala hrať divadlo – a mala sa stať učiteľkou.

V osemnástich rokoch ju však prijali do National Youth Theatre, divadla, ktoré od roku 1956 vychovalo viacero výrazných hereckých osobností. Už ako dvadsaťročná vstúpila do Kráľovskej shakespearovskej spoločnosti a úspešne sa zhostila sa úlohy Kleopatry.

Odvážne prijala úlohu v Caligulovi

Pred kamerou debutovala v roku 1967 v snímke Herostratus, v roku 1973 sa stála známejšou vďaka tragikomickej koláži Šťastný to muž. Mirren prejavila značnú dávku otvorenosti i odvahy, keď prijala rolu v historickom filme Caligula o najzvrátenejšom panovníkov Rímskej ríše.

Taliansky režisér Tinto Brass ju nakrútil v roku 1979 a okorenil ju mnohými erotickými až pornografickými scénami, takže viacerí tvorcovia napokon ani nechceli mať svoje mená uvedené v titulkoch.

V roku 1980 Mirren stihla hrať v bláznivej komédii Diabolský plán doktora Fu Manchu s Petrom Sellersom v hlavnej úlohe, a tiež v kriminálnej dráme Dlhý veľký piatok. O rok neskôr si zahrala v historickom veľkofilme Excalibur režiséra Johna Boormana. Nasledovalo sci-fi 2010: Druhá vesmírna odysea (1984) či snímka Kuchár, zlodej, jeho žena a jej milenec (1989).

Vrchol hereckej kariéry

Úspech napokon prišiel z celkom nečakanej strany: Mirren presvedčivo stvárnila rolu hlavnej inšpektorky Jane Tennisonovej – ženy v službách polície, ktorá márne čaká na svoju šancu a až po infarkte svojho nadriadeného dostane možnosť ukázať svoje schopnosti.

Hellen Mirren si na Medzinárodnom filmovom festivale v talianskych Benátkach v roku 2006 preberá cenu pre najlepšiu herečku  za stvárnenie britskej kráľovnej Alžbety II. v snímke The Queen.
Hellen Mirren si na Medzinárodnom filmovom festivale v talianskych Benátkach v roku 2006 preberá cenu pre najlepšiu herečku za stvárnenie britskej kráľovnej Alžbety II. v snímke The Queen. Foto: TASR/AP

Peripetie policajtky v neprajnom mužskom kolektíve, ktorá navyše problémy rieši aj s pomocou whisky, zaznamenali úspech u divákov aj kritiky – získali ocenenia Emmy a BAFTA a z Mirrenovej urobili skutočnú hviezdu.

Vrcholom hereckej kariéry bola pre Helen Mirren úloha britskej panovníčky Alžbety II. vo filme Kráľovná (2006). V roku 2007 získala za svoj výkon Oscara, a tiež Zlatý Glóbus. Zoznam jej ocenení je však nepomerne dlhší – cenu si odniesla z takmer všetkých filmových festivalov. Nechýba medzi nimi ani cena z Filmového festivalu v Karlových Varoch z roku 2012 za mimoriadny umelecký prínos svetovej kinematografii.

Manželstvu nakoniec prišla na chuť

Herečka si po celý život pestovala imidž nezávislej a slobodnej ženy. Až ako 52-ročná sa 31. decembra 1997 vydala za svojho dlhoročného partnera, o rok staršieho amerického režiséra Taylora Hackforda – ako vyhlásila, kvôli daniam.

Napokon však manželstvu prišla na chuť, keď povedala: „Keď som sa ráno po svadbe prebudila, uvedomila som si, že sa všetko zmenilo a že to milujem. Cítila som sa úplne iná. Bola som jeho žena a on bol môj manžel a bolo to niečo úžasné.“

Helen Mirren sú súdené roly panovníčok, momentálne napríklad exceluje ako Katarína Veľká v rovnomennom seriáli.

Zdroj: csfd.cz

Už ste čítali?

Keď začal Milan maľovať, svoj pôvod tajil, lebo sa bál reakcií…

Keď odhalil svoje meno a pôvod, v priebehu jedného večera stratil na…

Rasťo navštívil Severnú Kóreu: Hoci je to najkrutejší režim,…

Ľudia majú svojich diktátorov za bohov, ženy si môžu vybrať z 18 účesov,…

Lucie pečie hotové majstrovské diela: Na začiatku som bojovala,…

Je mladá, krásna a úspešná. Na konte má viacero…

Jej mladšia dcéra vyhrala MasterChef, staršia má detskú mozgovú…

Zdravotný stav Paulínky denne núti jej rodičov riešiť inkontinenciu,…

Vnuk Slováka z ikonickej fotky: Že je dedo slávny, sme zistili,…

Starý otec, Gusti Popovič prebýva v rodine maliara Ivana Popoviča naďalej. Napriek…

Kaštieľ Betliar odhalil ďalšie dobre ukryté tajomstvo: Reštaurátori…

Moderné technológie reštaurátorom umožňujú objavovať nové…

Bývalý skinhead z Prešova si vzal Rómku: Dnes sa bojím o naše…

Prešovčan Gabi bol zarytým skinheadom. Keď sa odsťahoval od partie do Anglicka,…

Slovenka najprv v USA upratovala domy, teraz hviezdi pred kamerami:…

Sny si plní v samotnej mekke filmu. Aj keď stále bojuje, robí naplno…