Vláda Róberta Fica má 100 dní, ide o vládu bez škandálov
SITA
SITA

Vláda Róberta Fica má 100 dní, ide o vládu bez škandálov

Slovenskí politológovia sa vyjadrili k prvým 100 dňom vlády Róberta Fica, odvolanie Zemkovej vnímali ako zneužitie moci.

BRATISLAVA 12. júla - Vláda Roberta Fica sa po sto dňoch javí politológovi Miroslavovi Kusému ako rozpačitá.

"Hľadá svoju koncepciu, " povedal agentúre SITA.

Podľa neho o tom svedčí napríklad vytvorenie náhrady za koaličnú radu - Rady solidarity a rozvoja a takisto výzvy opozícii, aby predkladala svoje riešenia, čo sa mu zdá absurdné.

Podľa politológa Michala Horského sú orgány ako Rada solidarity a rozvoja či Zbor poradcov predsedu vlády SR novými prvkami demokracie, ktorými vládny kabinet dotvára jej inštitucionálny rámec. "Prikladá im aj nenáležité kompetencie," tvrdí Horský.

Ján Baránek z agentúry Polis si myslí, že ide o vládu síce bez škandálov, ale zároveň vládu ekonomických reštrikcií. "Ak by som mohol predbehnúť čas, dal by som jej prívlastok vláda uťahovania opaskov," povedal pre SITA.

Vláda začína ohrozovať strednú vrstvu

Zdá sa mu tiež, že vláda "začína ohrozovať strednú vrstvu, ktorá je na Slovensku aj tak veľmi slabá a môže ju ešte viac oslabiť".

Práve nepopulárne opatrenia v oblasti daní a odvodov sa môžu neskôr prejaviť na poklese preferencií vládnej strany. Podľa politológov to však skoro nehrozí.

"Je možné, že preferencie Smeru začnú klesať, až keď sa zrealizujú ekonomické opatrenia," mieni Baránek. "Zatiaľ to tak nie je, lebo ľudí opatrenia nezasiahli," dodáva. Súhlasí s ním aj Kusý, podľa ktorého možno o poklese preferencií hovoriť až vtedy, keď občania pocítia kroky vlády na svojich peňaženkách.

Michal Horský je presvedčený, že pripravované opatrenia sa na preferenciách neodrazia ani na jeseň. "Jedným z dôvodov je, že vláda pomerne úspešne vysvetľuje a robí úspešnú kampaň nevyhnutnosti týchto opatrení, zároveň opozícia nevie dostatočne jasne vysvetliť, prečo sú práve tieto opatrenia zlé a aké iné pozitívne by navrhla," vysvetľuje Horský.

Politológovia kritizujú odvolanie šéfky RTVS

Ako pozitívum za prvých sto dní vníma Horský skutočnosť, že vláda sa spolu s opozíciou zhodla na prijatí zákona o obmedzení trestnoprávnej imunity.

"Politická scéna sa po voľbách upokojila, nehrozí prijímanie zákonov horúcou ihlou," konštatuje.

Naopak, oslovení politológovia vnímajú negatívne odvolanie riaditeľky RTVS Miloslavy Zemkovej. Vo funkcii skončila po hlasovaní parlamentu 26. júna. "Je to pokračovanie abnormálneho stavu, ktorý tu vládne od roku 1993," myslí si o odvolaní Baránek.

Horský považuje Zemkovej prípad za politické zneužívanie moci. Podľa jeho slov ide len o jedno ohnivko v celom rade odvolávaní riaditeľov Slovenskej televízie.

"Všetky zmeny riaditeľov niesli pečať straníckosti a pokusy vládnucich zostáv o uzurpovanie televízie," dodáva. Rovnako sa na situáciu pozerá aj Kusý. "Fico si uvedomuje, že médiá sú veľmi dôležité, a preto chce tieto posty obsadiť svojimi ľuďmi," povedal.

Predvolebné sľuby vidí Gabriel Šípoš ako dobré prekvapenie

Sľuby v Programovom vyhlásení vlády týkajúce sa boja s korupciou, verejne deklarované témy a návrhy pripravovaných zákonov hodnotí riaditeľ Transparency International Slovensko (TIS) Gabriel Šípoš ako pozitívne prekvapenie.

„V predvolebnom programe Smer-SD sľuboval minimum v boji s korupciou. Po nástupe do vlády prišiel s tým, že chce zmeniť verejné obstarávanie, financovanie politických strán. Aspoň verejné deklarácie sú celkom priaznivé, uvidíme, ako sa naplnia, niektoré nápady sú lepšie, niektoré horšie, súdiť sa bude dať, až keď ich dajú na papier,“ uviedol pre agentúru SITA Šípoš.

Pozitívne z pohľadu politickej kultúry vníma aj postoj druhého kabinetu Roberta Fica k mimovládnym organizáciám a novinárom.

„Ak prvá Ficova vláda TIS kritizovala ako zaujatú organizáciu, teraz som postoj nových ministrov vnímal ako zdržanlivý až pozitívny, viacerí sa na nás obrátili a pýtali sa, aké máme návrhy,“ komentoval šéf Transparency International. Považuje za dôležité brať novinárov a mimovládne organizácie ako bežnú súčasť spoločnosti a byť k nim tolerantný a akceptovať ich miesto. „Toto bol veľký problém prvej Ficovej vlády, vtedy sa to tak nedialo,“ dodal.

Za negatíva Šípoš označil personálne výmeny v štátnych podnikoch a verejnom sektore, odvolanie riaditeľky Rozhlasu a televízie Slovenska Miloslavy Zemkovej a politické tlaky v Sociálnej poisťovni, ktoré vyústili do odchodu riaditeľa Ľuboša Lopatku.

Už ste čítali?

Nikdy nezabudne, ako na pláži uvidel krásnu Slovenku. Mario…

Pozrela sa na mňa s tými svojimi úžasnými modrými očami, až sa…

Denisa je jediná horská vodkyňa u nás: Niektorí ráno pred túrou…

Denisa neraz na dlhú túru vstávala aj o druhej hodine ráno.

O rysej elegancii aj perverzných vydrách s fotografom divej…

Kvetoslava Šlavku známi okolo Liptova volajú Kvetko. Poznajú ho…

Jusufova rodina zmenila Šamorín na hlavné mesto zmrzliny: Práškové…

Vraví sa, že Juhoslovania sú všade. Niektorí Šamorínčania…

Všeobecná lekárka Etela Janeková nezavrela ambulanciu ani na…

MUDr. Etela Janeková, PhD. od začiatku pandémie nezavrela svoju ambulanciu ani…

Východniarov lieči tento usmievavý lekár z Kene: Ľudia sú tu…

Kipchanga Chemwotei Sakong pre známych jednoducho Kip. O Slovensku dlho nič nevedel.…

Pavol Croft je slovenský Indiana Jones. Nechcelo sa mu stáť…

K histórii a umeniu mal Pavol Croft vždy blízko. Preto si ich vybral…

Aj keď je úplne nevidiaca, učí na strednej škole: Študenti sa…

Odmalička snívala o tom, že sa bude predvádzať na javisku. Košičanka…