Festival Kiosk ponúka poéziu mesta, lúčne systémy aj špičkové predstavenia
TASR
TASR

Festival Kiosk ponúka poéziu mesta, lúčne systémy aj špičkové predstavenia

Festival instantného tanca a divadla Kiosk ponúkne od 23. do 26. júla v Žiline rôzne podujatia vo verejnom priestore.

Ilustračné foto — Foto: Facebook/Kiosk festival

Žilina 22. júla (TASR) - Festival instantného tanca a divadla Kiosk ponúkne od 23. do 26. júla v Žiline rôzne podujatia vo verejnom priestore, v Novej synagóge, v telocvičniach či konzervatóriu.

Podľa dramaturga Martina Krištofa sa festival na štyri dni stane aj súčasťou sídliska Solinky. „Na kopci pri Limbovej ulici, kde sa v zime zvyknú sánkovať deti, si Guides kolektív doslova postaví byt. Členovia kolektívu budú jeho obyvateľmi a budú so Žilinčanmi ‚doma‘. Obyvateľom okolitých panelákov ponúknu možnosť stať sa pozorovateľmi situácií, ktoré vychádzajú z našej každodennosti. Budú tak doma a zároveň v divadle. Táto situácia je hlavne v sobotu (25. 7.) otvorená pre všetkých obyvateľov, nielen pre Solinky,“ uviedol Krištof.

Zoskupenie Odivo zhromaždilo prehliadané a často nechcené nápisy na stenách, objektoch či múroch a ponúklo ich ako materiál na tvorivú interpretáciu súčasným tvorcom v rámci podujatia Poézia mesta.

„V piatok (24. 7.) zažijú návštevníci festivalu od 15.00 h do 18.00 h na rôznych miestach tanec, slampoetry a v priamom prenose budú sledovať vznik výtvarného diela. Vo verejnom priestore sa uskutoční aj inštalácia Jonáša Grusku s názvom Lúčne systémy, ktorá do mesta prinesie lúčne zvuky," doplnil dramaturg festivalu.

„Viacero inštalácií je tento rok pre pandémiu ochorenia COVID-19 dostupných len pre jedného diváka. Odohrávajú sa bez umelcov, no majú silnú zážitkovú formu. Ide napríklad o virtuálnu inštaláciu Borisa Vitázka, divadelnú inštaláciu 1+1+1+1+1=1 od tria Gottierová, Mäsiarová a Tomečková či performance Urlicht/Prasvetlo Petra Mazalána a Andrása Cséfalvaya. Okrem posledných dvoch sú všetky doteraz spomenuté akcie zadarmo a voľné prístupné,“ podotkol Krištof.

Kiosk podľa neho ponúkne aj špičkové predstavenia v ich tradičnej forme. „V Novej synagóge odporúčame poetický performatívny akt Tomáša Janypku a Sabiny Bočkovej s názvom song lines: expedícia 97/18. Tanečníci v ňom skúmajú, ako sa zlomový zážitok dostáva zvnútra na povrch, ako na neprítomnosť niečoho (niekoho) reaguje naše telo. A tiež Tumor: karcinogénnu romancu, všezmyslovú inscenáciu o rakovine, pričom medicínska diagnóza je tu aj metaforou chorobných medziľudských vzťahov či patologických javov našej spoločnosti. Určite však nejde o depresívny kus, bude sa tu spievať karaoke, občas to bude cirkusové predstavenie, aerobik alebo hostina,“ dodal dramaturg festivalu Kiosk.

Festival Kiosk organizujú Stanica Žilina-Záriečie a Nová synagóga. Z verejných zdrojov ho podporil Fond na podporu umenia.

SLEDUJTE POZITÍVNE SPRÁVY ZO ŽILINSKÉHO KRAJA NA FACEBOOKU!

Už ste čítali?

Keď začal Milan maľovať, svoj pôvod tajil, lebo sa bál reakcií…

Keď odhalil svoje meno a pôvod, v priebehu jedného večera stratil na…

Rasťo navštívil Severnú Kóreu: Hoci je to najkrutejší režim,…

Ľudia majú svojich diktátorov za bohov, ženy si môžu vybrať z 18 účesov,…

Lucie pečie hotové majstrovské diela: Na začiatku som bojovala,…

Je mladá, krásna a úspešná. Na konte má viacero…

Jej mladšia dcéra vyhrala MasterChef, staršia má detskú mozgovú…

Zdravotný stav Paulínky denne núti jej rodičov riešiť inkontinenciu,…

Vnuk Slováka z ikonickej fotky: Že je dedo slávny, sme zistili,…

Starý otec, Gusti Popovič prebýva v rodine maliara Ivana Popoviča naďalej. Napriek…

Kaštieľ Betliar odhalil ďalšie dobre ukryté tajomstvo: Reštaurátori…

Moderné technológie reštaurátorom umožňujú objavovať nové…

Bývalý skinhead z Prešova si vzal Rómku: Dnes sa bojím o naše…

Prešovčan Gabi bol zarytým skinheadom. Keď sa odsťahoval od partie do Anglicka,…

Slovenka najprv v USA upratovala domy, teraz hviezdi pred kamerami:…

Sny si plní v samotnej mekke filmu. Aj keď stále bojuje, robí naplno…