Počas pandémie skoncovalo s fajčením vo Veľkej Británii viac ako milión ľudí
Lucia Čížová
Lucia Čížová

Počas pandémie skoncovalo s fajčením vo Veľkej Británii viac ako milión ľudí

Prieskum ukázal, že počas posledných štyroch mesiacov skončili alebo sa pokúšali skončiť fajčiť státisíce ľudí, prevažne mladších.

— Foto: Pexels/Irina Iriser

LONDÝN 21. júla - „Moja správa pre fajčiarov dnes je, prosím, nečakajte. Či ste zdraví teraz alebo sa už kvôli fajčeniu necítite dobre, dnes je ten deň, skončite s fajčením. Môže to zmeniť váš život,“ povedala Ruth Sharrock, britská odborníčka na respiračnú medicínu, v najnovšom prieskume organizácie Action on Smoking and Health a University College London. Tí uskutočnili prieskum na vzorke 10-tisíc ľudí a zistili, že okrem milióna tých, čo s fajčením skončili, využilo pandémiu ďalších 440-tisíc ľudí ako príležitosť na pokus o ukončenie fajčenia, informuje o tom CNN.

Cielili na starších

Úrad pre národnú štatistiku v minulom roku uviedol, že v roku 2018 fajčilo 14,7 percenta Britov vo veku 18 a viac rokov, teda približne 7,2 milióna ľudí. Kampaň vo Veľkej Británii bola zameraná najmä na starších fajčiarov. Ukázalo sa však, že ľudí vo vekovej skupine 16 - 29 rokov, ktorí prestali fajčiť, bolo dvojnásobne viac ako fajčiarov vo veku nad 50 rokov. Hoci veda nemá jednoznačné stanovisko k tomu, či má fajčenie priamy dopad na ochorenie Covid-19, je jasné, že je hlavnou príčinou chorôb, ktorým sa dá predchádzať a ktoré spôsobujú rakovinu, ochorenie srdca a pľúc. Proste ľudia, ktorí fajčia, môžu byť náchylnejší na horší priebeh ochorenia spôsobeným novým koronavírusom.

Dobrá správa v čase pandémie

Vedecká pracovníčka univerzity, Sarah Jackson, však upozornila na to, že zistenia sa týkajú iba ukončenia v krátkodobom horizonte. „Vzhľadom na to, že miera dlhodobého úspechu v odvykaní býva nízka, bude zaujímavé sledovať, či sa v nasledujúcich mesiacoch prejaví výrazný pokles fajčenia, a ak áno, či to znamená trvalé zníženie počtu fajčiarov vo Veľkej Británii,“ dodala. Riaditeľ britského Centra pre tabakové a alkoholové štúdie na Univerzite v Nottinghame, John Britton, túto analýzu uvítal a vidí ju ako „vzácny príklad dobrých správ, ktorý si odnesieme z krízy Covid-19.“

Spojené kráľovstvo bolo tvrdo postihnuté pandémiou nového koronavírusu, s viac ako 295-tisíc potvrdenými prípadmi a viac ako 45-tisíc úmrtiami je 10. najohrozenejšou krajinou na svete.

Už ste čítali?

Keď začal Milan maľovať, svoj pôvod tajil, lebo sa bál reakcií…

Keď odhalil svoje meno a pôvod, v priebehu jedného večera stratil na…

Rasťo navštívil Severnú Kóreu: Hoci je to najkrutejší režim,…

Ľudia majú svojich diktátorov za bohov, ženy si môžu vybrať z 18 účesov,…

Lucie pečie hotové majstrovské diela: Na začiatku som bojovala,…

Je mladá, krásna a úspešná. Na konte má viacero…

Jej mladšia dcéra vyhrala MasterChef, staršia má detskú mozgovú…

Zdravotný stav Paulínky denne núti jej rodičov riešiť inkontinenciu,…

Vnuk Slováka z ikonickej fotky: Že je dedo slávny, sme zistili,…

Starý otec, Gusti Popovič prebýva v rodine maliara Ivana Popoviča naďalej. Napriek…

Kaštieľ Betliar odhalil ďalšie dobre ukryté tajomstvo: Reštaurátori…

Moderné technológie reštaurátorom umožňujú objavovať nové…

Bývalý skinhead z Prešova si vzal Rómku: Dnes sa bojím o naše…

Prešovčan Gabi bol zarytým skinheadom. Keď sa odsťahoval od partie do Anglicka,…

Slovenka najprv v USA upratovala domy, teraz hviezdi pred kamerami:…

Sny si plní v samotnej mekke filmu. Aj keď stále bojuje, robí naplno…