Dobré noviny
Umelci skrášlili sudy od vína, vystavia ich v Bratislave
SITA
SITA

Umelci skrášlili sudy od vína, vystavia ich v Bratislave

Výstava v hlavnom meste prinesie tridsať vínových sudov pretvorených podľa predstáv tridsiatich umelcov.

BRATISLAVA 12. júla - Sudy na víno v nezvyčajnej podobe ako výtvarné diela predstavujú od štvrtka známi slovenskí a českí výtvarníci na výstave v bratislavskej Galérii Slovenského plynárenského podniku (SPP).

Výstava ART + WINE = MOODS v sídle galérie na ulici Mlynské Nivy 44/c potrvá do 27. júla.

Ako ďalej agentúru SITA informovala Patricia Kubicová, špecialista externej komunikácie SPP, "tútorom nevšedného ambiciózneho projektu je výtvarník Daniel Brogyányi, ktorý vybral 30 známych umelcov zo Slovenska aj Česka. Každý z nich dostal jeden barikový sud a mesiac na to, aby pretvoril vínový sud presne podľa svojich predstáv".

Umelci podľa Brogyányiho odhalili svoje múzy, podelili sa o inšpirácie. "Sudy sú skutočne premyslené diela, ktoré prekvapia aj svojím posolstvom a bola by veľká škoda, keby práve tieto drobné detaily ostali nepovšimnuté,“ cituje kurátora výstavy tlačová správa galérie.

Na projekte sa podieľajú umelci: Milan Lukáč, Viťo Bojňanský, Rasťo Trizma, Juraj Čutek, Katarína Alexyová-Fígerová, Veronika Gabčová, Jana Brisudová, Daniel Brogyányi, Mária Balážová, Martin Lettrich, Radostina Doganová, Vladimír Petrík, Aňa Ostrihoňová, Drahomír Prihel, Dušan Sekela, Ján Ťapák, Renáta Sládeková, Alex Vojtášek, Andrej Margoč, Martin Borodáč, Daniel Bidelnica, Jana Mihálová, Martin Kubina, umelci z Kovárny Polák Praha - David, Petr a Tomáš Polák, Igi Brezo, Denisa Kolářová, Ondrej Zimka, Martin Pala, Stano Kiča a Maťa Zimanová.

Galéria SPP bola otvorená v roku 2000 na Drevenej ulici v Bratislave. Od roku 2009 sídli na Mlynských nivách v priestoroch SPP. Za uplynulú dekádu sa v nej uskutočnilo viac ako 100 výstav popredných domácich a zahraničných umelcov vo výtvarnom umení, sochárstve, skle, keramike, či textile.

Medzi najúspešnejšie výstavy patrila výstava Andyho Warhola, Rudolfa Filu, či Jozefa Jankoviča. Galéria na ulici Mlynské Nivy 44/c je otvorená počas pracovných dní od 12:00 do 17:00, dodala Patricia Kubicová.

Už ste čítali?

Namiesto stužkovej jej pripravovali pohreb. Barborka si nestihla splniť veľký sen, no darovala život

Počas svojho krátkeho života bola anjelik, ktorý všade rozdával…

List od neznámeho dievčaťa zmenil jeho život. Slovák Marián sa vo Vietname zaľúbil a našiel cestu ku káve

Mal som asi naivnú predstavu, že ľudia, čo robia s kávou, sú bohatí, spomína…

Lesník Miroslav Ondruš stál zoči-voči bojujúcim medveďom: Keď odišli, zachvátila ma poľovnícka triaška

Medvedica zaútočila na medveďa a ten sa dlho spamätával z toho, čo sa vlastne…

Nikdy nezabudne, ako na pláži uvidel krásnu Slovenku. Mario Cimarro spoznal Broňu po mnohých omyloch

Pozrela sa na mňa s tými svojimi úžasnými modrými očami, až sa…