Španielsko by chcelo zachraňovať banky z peňazí Bruselu
Španielska vláda predá znárodnenú banku Bankia v momente, keď sa ju podarí rekapitalizovať
MADRID 28. mája - Španielsky premiér Mariano Rajoy by podľa vlastných slov súhlasil s modifikovaním európskych záchranných mechanizmov tak, aby bolo možné z týchto prostriedkov priamo rekapitalizovať bankové inštitúcie.
Premiér to vyhlásil v pondelok.
"Množstvo španielskych občanov s tým súhlasí a ja súhlasím tiež," odpovedal Rajoy na otázku, či podporí možné zmeny v európskych záchranných fondoch.
Španielsko však podľa premiérových slov nebude žiadať o prostriedky zo záchranných fondov na pomoc finančnému systému krajiny. Španielska vláda predá znárodnenú banku Bankia v momente, keď sa ju podarí rekapitalizovať, povedal Rajoy.
Spoločnosť Bankia v piatok požiadala Madrid o vládnu pomoc v hodnote 19 mld. eur.
Už predtým táto spoločnosť dostala od španielskej vlády pomoc v hodnote 4,5 mld. eur. Situácia v banke zvyšuje obavy z toho, koľko by mohla stáť záchrana celého bankového systému v krajine.
Rozpätie medzi výnosmi z desaťročných vládnych dlhopisov Španielska a Nemecka vzrástlo v pondelok na najvyššiu úroveň od vzniku spoločnej európskej meny. Rozdiel sa zvýšil o 8 bázických bodov na 505 bázických bodov.
Prevzatie problémového finančného domu Bankia vládou totiž zvýšilo obavy o rastúce náklady pre Španielsko na pomoc svojmu bankovému sektoru. Z údajov zverejnených v pondelok vyplýva, že výnosy z desaťročných vládnych dlhopisov Španielska vzrástli o 10 bázických bodov na 6,43 %. Zvýšili sa aj výnosy z talianskych ekvivalentných dlhopisov, a to o 6,7 bázických bodov na 5,87 %.
Nemenovaný vládny zdroj v nedeľu informoval, že Španielsko možno rekapitalizuje finančný ústav Bankia prostredníctvom vládnych dlhopisov, za ktoré by španielska vláda dostala akcie banky.
Bankia minulý týždeň požiadala o finančnú pomoc v sume 19 mld. eur. Je to viac ako dvojnásobok čiastky, ktorú označila španielska vláda za minimum potrebné na záchranu problémovej banky. Bankia by tak mohla použiť vládne dlhopisy ako kolaterál a požičať si od Európskej centrálnej banky (ECB).