Dobré noviny
Chcela Marína pre lásku k Sládkovičovi zomrieť? V Banskej Štiavnici odhaľujú príbeh lásky slovenského Rómea a Júlie
TASR
TASR

Chcela Marína pre lásku k Sládkovičovi zomrieť? V Banskej Štiavnici odhaľujú príbeh lásky slovenského Rómea a Júlie

Na snímke rodný dom Maríny Sládkovičovej, kde je v súčasnosti zriadená známa Banka lásky v Banskej Štiavnici
Na snímke rodný dom Maríny Sládkovičovej, kde je v súčasnosti zriadená známa Banka lásky v Banskej Štiavnici — Foto: TASR/Ján Krošlák

Či bol pád Sládkovičovej múzy Márie Pischlovej do jazera Klinger nad Banskou Štiavnicou len nešťastnou náhodou alebo pokusom o samovraždu, sa už nikdy nedozvieme.

Banská Štiavnica 18. júla (TASR) - Či bol pád Sládkovičovej múzy Márie Pischlovej do jazera Klinger nad Banskou Štiavnicou len nešťastnou náhodou alebo pokusom o samovraždu, sa už nikdy nedozvieme, no známe je, že ju po tejto udalosti začali domáci označovať za bláznivú.

Tento, ale aj ďalšie, menej známe príbehy zo života zaľúbenej dvojice približuje Cestička lásky v Banskej Štiavnici, ktorou záujemcov sprevádza miestna literátka a bývalá slovenčinárka Mária Petrová.

Miesta späté s ich životmi

Prechádzka vedúca ulicami mesta podľa nej zavedie návštevníkov na miesta, ktoré sú späté so životom Andreja Sládkoviča a jeho Maríny. Sprevádzanie sa začína pri evanjelickom lýceu, kde kedysi spisovateľ študoval, pokračuje k rodnému domu jeho múzy, kde je v súčasnosti zriadená známa Banka lásky.

Na snímke rodný dom Maríny Sládkovičovej, kde je v súčasnosti zriadená známa Banka lásky v Banskej Štiavnici.
Na snímke rodný dom Maríny Sládkovičovej, kde je v súčasnosti zriadená známa Banka lásky v Banskej Štiavnici. Foto: TASR/Ján Krošlák

Ďalšie kroky návštevníkov smerujú do evanjelického kostola, kde sa Marína vydávala a kde Sládkoviča ordinovali za kňaza, a tiež k hrobu Maríny na miestnom evanjelickom cintoríne.

Petrová uviedla, že počas výkladu sa turistom snaží sprostredkovať nie známe fakty, ale skôr „perličky“ zo života Sládkoviča a Maríny, ktoré nie sú všeobecne známe. Sprevádzanie spríjemňuje literátka aj recitovaním, do ktorého rada zapojí aj samotných turistov.

Tajomstvom zahalený pád Maríny do jazera

Jednou z príhod, ktoré počas prehliadky približuje, je aj spomínaný pád 65-ročnej Márie do jazera Klinger. Podľa Petrovej sa dodnes nezodpovedalo, či išlo o nešťastnú náhodu alebo nie.

Na snímke evanjelický kostol, kde sa Marína Sládkovičova vydávala a kde Sládkoviča ordinovali za kňaza.
Na snímke evanjelický kostol, kde sa Marína Sládkovičova vydávala a kde Sládkoviča ordinovali za kňaza. Foto: TASR/Ján Krošlák

„Či sa jej len šmykla noha alebo či náhodou nechcela spáchať samovraždu, nevieme, no ešte jej nebolo súdené umrieť. Vyniesol ju zamdletú na breh tajchár Mojička a poslal rýchlo malého syna do Štiavnice po pomoc,“ priblížila.

Po Máriu prišiel ku Klingeru na koči jej syn, tajchárovi dal za záchranu matky päť zlatiek. Udalosť sa nezaobišla bez klebiet a odvtedy sa podľa Petrovej začalo o nej hovoriť ako o bláznivej. Miestni sa vraj začali po nej „inak“ dívať, deti v meste zase po nej pokrikovali.

Bližšie informácie o možnostiach absolvovať Cestičku lásky s Petrovou nájdu záujemcovia v Informačnom centre v Banskej Štiavnici.

SLEDUJTE POZITÍVNE SPRÁVY Z BANSKOBYSTRICKÉHO KRAJA NA FACEBOOKU!

Už ste čítali?