Kanadský herec Donald Sutherland sa dožíva 85 rokov
TASR
TASR

Kanadský herec Donald Sutherland sa dožíva 85 rokov

Kanadský herec Donald Sutherland sa v piatok 17. júla dožíva 85 rokov.

Herec Donald Sutherland — Foto: TASR/AP

Saint John/Bratislava 16. júla (TASR) – Kanadský herec Donald Sutherland sa v piatok 17. júla dožíva 85 rokov. Držiteľ čestného Oscara, dvoch Zlatých glóbusov i ceny Emmy predviedol svoj talent už vo viac ako 150 filmoch.

Na striebornom plátne zažiaril napríklad v snímkach Obyčajní ľudia (1980), Občan X (1995), Lúpež po taliansky (2003) alebo Pýcha a predsudok (2005). V posledných rokoch zaujal v roli krutého diktátora Snowa v celosvetovo úspešnom kinohite Hry o život (2012, 2013, 2014, 2015).

Pred kariérou strojára uprednostnil herectvo

Donald Sutherland sa narodil 17. júla 1935 v meste Saint John v kanadskej provincii New Brunswick. Štúdium strojárstva na univerzite v Toronte zavŕšil dvojitým vyznamenaním. Pred kariérou inžiniera však uprednostnil hereckú dráhu. Ako 23-ročný sa presťahoval do Británie, kde vyštudoval prestížnu Londýnsku akadémiu múzických umení (The London Academy of Music and Dramatic Art).

Kanadský filmový herec Donald Sutherland.
Kanadský filmový herec Donald Sutherland. Foto: TASR/AP

Prvé herecké skúsenosti zbieral od roku 1963 v britských filmoch. Zlomovými momentmi v Sutherlandovej rozbiehajúcej sa kariére boli vojnové snímky The Dirty Dozen (Tucet špinavcov, 1967), MASH (1970) a Kelly‘s Heroes (Kellyho hrdinovia, 1970). Po presvedčivých výkonoch v týchto filmoch záujem o nádejného herca prudko vzrástol.

Hollywoodska elita

Nasledovala hlavná úloha v kriminálke Klute (1971), kde Sutherlandovi sekundovala krásna Jane Fondová. V 70. rokoch 20. storočia sa kanadský umelec definitívne zaradil medzi hollywoodsku hereckú elitu. Zažiaril v temnom trileri Don‘t Look Now (Teraz sa nepozeraj, 1973), v dráme The Day of the Locust (Deň kobyliek, 1975) alebo v sci-fi Invasion of the Body Snatchers (Invázia zlodejov tiel, 1978). V tej dobe stvárnil tiež hlavnú postavu v kritikmi chválenej životopisnej snímke Il Casanova di Federico Fellini (Casanova Federica Felliniho, 1976).

Zlatý glóbus (1996) i cenu Emmy (1995) Donaldovi Sutherlandovi vyniesol televízny film Citizen X (Občan X, 1995). Druhý Zlatý glóbus (2003) získal za výborný výkon v politickej dráme Path to War (Cesta do vojny, 2002).

Známy aj mladším fanúšikom

Bohatú filmografiu obsadzovaného herca tvoria aj komerčne úspešné snímky The Italian Job (Lúpež po taliansky, 2003), Cold Mountain (Návrat do Cold Mountain, 2003), Pride & Prejudice (Pýcha a predsudok, 2005), Lord of War (Obchodník so smrťou, 2005), Horrible Bosses (Šéfovia na zabitie, 2011), La Migliore offerta (Najvyššia ponuka, 2013) či Measure of man (Dôkaz muža, 2018).

Herec Donald Sutherland prichádza na svetovú premiéru sci-fi drámy  „Hry o život“ (Hunger Games).
Herec Donald Sutherland prichádza na svetovú premiéru sci-fi drámy „Hry o život“ (Hunger Games). Foto: TASR/AP

Mladším filmovým fanúšikom je Sutherland známy najmä z filmových spracovaní knižnej trilógie The Hunger Games (Hry o život). V štyroch pokračovaniach (2012, 2013, 2014, 2015) o odvekom zápase dobra proti zlu stvárnil diktátorského prezidenta Snowa.

Slávny je aj jeho syn

Od roku 2011 sa Donald Sutherland môže chváliť vlastnou hviezdou na hollywoodskom Chodníku slávy. V roku 2017 dostal čestnú Cenu Akadémie filmových umení a vied (čestného Oscara) za celoživotnú prácu pred filmovými a televíznymi kamerami. Ďalšia cena za celoživotné dielo mu pribudla v roku 2019 na Filmovom festivale v San Sebastiane.

Ešte v tom istom roku mohli diváci vidieť vtedy 84-ročného Donalda Sutherlanda v úlohe sudcu v kanadskej dráme American Hangman, stihol si tiež zahrať v sci-fi filme Ad Astra a v snímkach The Burnt Orange Heresy a Backdraft 2, dokopy teda v štyroch filmoch.

Donald Sutherland je druhý raz ženatý, má jednu dcéru a troch synov. Jedným z nich je aj herec Kiefer Sutherland narodený 21. decembra 1966 v Londýne. Stal sa filmovou hviezdou prinajmenšom rovnakej veľkosti ako jeho otec.

Už ste čítali?

Lucie pečie hotové majstrovské diela: Na začiatku som bojovala,…

Je mladá, krásna a úspešná. Na konte má viacero…

Jej mladšia dcéra vyhrala MasterChef, staršia má detskú mozgovú…

Zdravotný stav Paulínky denne núti jej rodičov riešiť inkontinenciu,…

Vnuk Slováka z ikonickej fotky: Že je dedo slávny, sme zistili,…

Starý otec, Gusti Popovič prebýva v rodine maliara Ivana Popoviča naďalej. Napriek…

Kaštieľ Betliar odhalil ďalšie dobre ukryté tajomstvo: Reštaurátori…

Moderné technológie reštaurátorom umožňujú objavovať nové…

Bývalý skinhead z Prešova si vzal Rómku: Dnes sa bojím o naše…

Prešovčan Gabi bol zarytým skinheadom. Keď sa odsťahoval od partie do Anglicka,…

Slovenka najprv v USA upratovala domy, teraz hviezdi pred kamerami:…

Sny si plní v samotnej mekke filmu. Aj keď stále bojuje, robí naplno…

Marek 13 rokov tvorí pár s Rómkou: Keď to zistili kamaráti,…

Odhovárali ich. Vraj ju chce ten „gadžo“ len využiť, a potom ju odkopne.…

Príšerná karanténa v Gabčíkove? Omyl, Košičanka tvrdí, že mala…

Barboru na slovenskej hranici s Rakúskom obarila správa, že musí podstúpiť karanténu v Gabčíkove.…