Z plagiátorstva je obvinený aj Matovič. Podvádzať mal pri písaní diplomovky
Pavol Hirka
Pavol Hirka

Z plagiátorstva je obvinený aj Matovič. Podvádzať mal pri písaní diplomovky

Premiér Igor Matovič je ďalším politikom, u ktorého sa objavilo podozrenie z plagiátorstva pri písaní diplomovej práce.

Na snímke slovenský premiér Igor Matovič — Foto: TASR/DUNA/MTI/Szilard Koszticsak

BRATISLAVA 16. júla - Premiér Igor Matovič (OĽaNO) je ďalším politikom, u ktorého sa objavilo podozrenie z plagiátorstva. Ako informuje Denník N, Matovičova diplomová práca z roku 1998 má byť plagiátom - pri jej tvorbe mal odpísať dve knihy.

O tom, že jeho záverečná práca mohla byť problémová, informovali už v roku 2012 Hospodárske noviny. Denník N pripomína, že predseda vlády študoval v rokoch 1993 až 1998 študoval na Fakulte manažmentu Univerzity Komenského v Bratislave.

Okopíroval dve knihy

Prácu písal na tému Daňový systém a jeho vplyv na podnikateľské subjekty. „Jej samotný text sa začína úvodnou kapitolou Ciele diplomovej práce, ktoré Matovič rozpísal na necelé dve strany. Od ďalšej strany už len kopíroval spomínanú knihu ekonómov. Preberá z nej od slova do slova celé state, mnohokrát celé strany aj s tabuľkami," uvádza Denník N s dodatkom, že tak to pokračovalo až po 41. stranu.

Knihu vraj citoval pri dvoch odsekoch na 27. a 41. strane. „Ak sa tam objavili ďalšie citácie, boli presne také isté ako v tejto publikácii. Ak napríklad autori knižky charakterizujú dane podľa štúdie Márie Patakyovej, presne tak sa to objavilo aj v práci Matoviča," upresňuje portál.

Následne vraj vykrádal druhú publikáciu s názvom Potreba deregulácie daňových systémov v krajinách strednej Európy od trojice autorov Juraj Renčko, Pavol Kárász, Ján Oravec, Pavol Kárász ml. a Ján Marušinec: „Z knihy prevzal všetky odseky až po 78. stranu, no ani raz ju neodcituje. Spomína ju jedine pri prevzatých tabuľkách a grafoch. Denník N to zistil vďaka výpiskom z diplomovky, ktoré smel v knižnici spraviť a ich následným porovnaním s touto publikáciou."

Matovič sa ospravedlnil poctivým študentom

Predseda vlády SR Igor Matovič (OĽaNO) sa ospravedlňuje všetkým poctivým študentom, ktorí počas štúdia nepodvádzali. Sám sa priznal že počas štúdia odpisoval a že by zrejme mal prísť o titul. Z pozície premiéra odstúpi vtedy, keď splní všetko, čo ľuďom pred voľbami sľúbil. Uviedol to vo štvrtok na sociálnej sieti v reakcii na medializované informácie o jeho diplomovej práci.

„Úprimne, netuším, či som pred 22 rokmi vo svojej diplomovke niečo necitoval a koľko toho bolo. Ak to tak je, ukradol som niečo, čo mi nepatrilo, som de facto v tejto veci zlodej, čo je smutné a určite nie na chválu,“ uviedol v reakcii na otázky Denníka N o jeho diplomovej práci.

V statuse na sociálnej sieti sa premiér priznáva, že zvykol posledné dva ročníky vysokej školy odpisovať a že by z toho dôvodu zrejme mal prísť o titul. „Ospravedlňujem sa všetkým poctivým študentom, ktorí dokázali vyštudovať bez jediného odpisovania, našepkávania a iných 'fintičiek'. Úprimne vás obdivujem,“ uzavrel Matovič.

Už ste čítali?

Keď začal Milan maľovať, svoj pôvod tajil, lebo sa bál reakcií…

Keď odhalil svoje meno a pôvod, v priebehu jedného večera stratil na…

Rasťo navštívil Severnú Kóreu: Hoci je to najkrutejší režim,…

Ľudia majú svojich diktátorov za bohov, ženy si môžu vybrať z 18 účesov,…

Lucie pečie hotové majstrovské diela: Na začiatku som bojovala,…

Je mladá, krásna a úspešná. Na konte má viacero…

Jej mladšia dcéra vyhrala MasterChef, staršia má detskú mozgovú…

Zdravotný stav Paulínky denne núti jej rodičov riešiť inkontinenciu,…

Vnuk Slováka z ikonickej fotky: Že je dedo slávny, sme zistili,…

Starý otec, Gusti Popovič prebýva v rodine maliara Ivana Popoviča naďalej. Napriek…

Kaštieľ Betliar odhalil ďalšie dobre ukryté tajomstvo: Reštaurátori…

Moderné technológie reštaurátorom umožňujú objavovať nové…

Bývalý skinhead z Prešova si vzal Rómku: Dnes sa bojím o naše…

Prešovčan Gabi bol zarytým skinheadom. Keď sa odsťahoval od partie do Anglicka,…

Slovenka najprv v USA upratovala domy, teraz hviezdi pred kamerami:…

Sny si plní v samotnej mekke filmu. Aj keď stále bojuje, robí naplno…