Pred kosami traktorov zachránili na juhu Čiech dvakrát toľko srniek ako vlani. Iniciatíva sa má rozšíriť po celej krajine
Ľubomíra Somodiová
Ľubomíra Somodiová

Pred kosami traktorov zachránili na juhu Čiech dvakrát toľko srniek ako vlani. Iniciatíva sa má rozšíriť po celej krajine

Stret srniek s traktormi, ktoré kosia trávu, je fatálny. Do českej iniciatívy na záchranu srnčiat sa zapája čoraz viac dobrovoľníkov, poľovníkov a poľnohospodárov. Spoločne dosahujú výborné výsledky.

Zachránené malé srnčatá. — Foto: Facebook/Pavla Mohauptová

PRAHA 16. júla - Koordinátorka kampane „Stop sečení srnčat“ Pavla Benettová pomáha spolu s dobrovoľníkmi v južných Čechách zachraňovať srnčatá počas kosenia trávy na lúkach. Minulý rok s nimi spolupracovalo sedem poľovných revírov, tento rok ich už bolo trinásť.

„Túto sezónu sme zaznamenali päť až sedem pokosených srnčat. Na druhej strane je potrebné povedať, že sme v rámci našej skupiny spolu s poľovníkmi a opatrnými traktoristami vyniesli a vyhnali okolo šesťdesiat srnčiat,“ povedala pre ČT24 Benettová s dodatkom, že minulý rok bolo zachránených okolo 30 až 40 srnčiat.

Do záchrany srnčiat sa zapája stále viac dobrovoľníkov. Kým po ostatné roky ich bolo päť, minulý rok sa tento počet zvýšil na 20 a tento rok dokonca na 40. „Samozrejme, nezapájajú sa všetci naraz, ale každý podľa svojich časových možností. Najlepšie akcie boli tie, na ktorých sa spolu s poľovníkmi zišlo trebárs 16 ľudí. Tridsaťhektárová lúka sa oveľa ľahšie prechádza 16 ľuďom, ako keď tam stojíte štyria,“ doplnila.

Spolu za dobrú vec

Celkovo sa zlepšila vzájomná spolupráca poľnohospodárov, poľovníkov a aktivistov, ktorá je pre záchranu srnčiat kľúčová. „Bolo pre mňa veľkým potešením, že nás s prosbou o pomoc oslovili aj ďalšie poľovnícke spolky. Predtým som sa totiž stretávala skôr s uzavretosťou poľovníkov a neochotou vpustiť si do poľovného revíru ‚aktivistov‘. Myslím ale, že aktuálne je veľa poľovníckych spolkov, ktoré si uvedomujú prínos tejto spolupráce,“ ozrejmila.

Podľa poľovníkov sa všeobecne zlepšila spolupráca s poľnohospodármi. „Poľnohospodári poľovníkov informujú o plánovanej kosbe častejšie, a preto je možné srnčatá lepšie chrániť. Aj napriek doterajším úspechom je tu však stále priestor na zlepšenie informovanosti zo strany poľnohospodárov,“ povedala hovorkyňa Českomoravskej poľovníckej jednoty Andrea Güttlerová.

Poľnohospodári s citom pre prírodu 

Ako tvrdí Benettová, tento rok spoznala úžasných poľnohospodárov s citom pre prírodu. Dodáva, že nielenže majú záujem o ochranu zvierat, ale aj naozaj robia maximum pre to, „aby zladili svoje poľnohospodárske aktivity s časom poľovníkov a dobrovoľníkov, ktorí kontrolujú terén“.

Bohužiaľ, nájdu sa vraj aj také poľnohospodárske podniky, ktoré toto načasovanie nijako neriešia. Poľovníci prejdú lúku skoro ráno pred prácou, traktor tam vojde až o štvrtej popoludní. „Je potom takmer isté, že polovica mláďat je späť na svojich pôvodných miestach. Toto by sa skutočne stávať nemalo,“ zdôraznila.

Kampaň sa má rozšíriť po celej krajine

Koordinátorka kampane sa chce teraz zamerať na lepšiu komunikáciu medzi dobrovoľníkmi v celom Česku. „Chystáme sa dať dohromady zoznam všetkých fungujúcich skupín tak, aby sa o nich dozvedeli aj ďalšie. Chceme na tom začať pracovať v priebehu tohto roka, aby na budúcu sezónu bolo všetko pripravené,“ opísala Benettová.

Zoznam všetkých dobrovoľníckych skupín by chcela zverejniť na webe kampane a ďalej ho šíriť na sociálnych sieťach.

Už ste čítali?

Keď začal Milan maľovať, svoj pôvod tajil, lebo sa bál reakcií…

Keď odhalil svoje meno a pôvod, v priebehu jedného večera stratil na…

Rasťo navštívil Severnú Kóreu: Hoci je to najkrutejší režim,…

Ľudia majú svojich diktátorov za bohov, ženy si môžu vybrať z 18 účesov,…

Lucie pečie hotové majstrovské diela: Na začiatku som bojovala,…

Je mladá, krásna a úspešná. Na konte má viacero…

Jej mladšia dcéra vyhrala MasterChef, staršia má detskú mozgovú…

Zdravotný stav Paulínky denne núti jej rodičov riešiť inkontinenciu,…

Vnuk Slováka z ikonickej fotky: Že je dedo slávny, sme zistili,…

Starý otec, Gusti Popovič prebýva v rodine maliara Ivana Popoviča naďalej. Napriek…

Kaštieľ Betliar odhalil ďalšie dobre ukryté tajomstvo: Reštaurátori…

Moderné technológie reštaurátorom umožňujú objavovať nové…

Bývalý skinhead z Prešova si vzal Rómku: Dnes sa bojím o naše…

Prešovčan Gabi bol zarytým skinheadom. Keď sa odsťahoval od partie do Anglicka,…

Slovenka najprv v USA upratovala domy, teraz hviezdi pred kamerami:…

Sny si plní v samotnej mekke filmu. Aj keď stále bojuje, robí naplno…