Hokejová NHL sa vráti 1. augusta, reštart v Toronte a Edmontone
TASR
TASR

Hokejová NHL sa vráti 1. augusta, reštart v Toronte a Edmontone

Sezónu profiligy prerušili v marci pre pandémiu koronavírusu.

Na archívnej snímke z 15. februára 2020 fanúšikovia pózujú s logom NHL pred začiatkom zápasu pod holým nebom medzi Los Angeles Kings - Colorado Avalanche. — Foto: TASR/AP

New York 11. júla (TASR) - Rada guvernérov hokejovej NHL a členovia hráčskej asociácie NHLPA v piatok ratifikovali dohodu o reštarte tejto sezóny. Ročník 2019/2020 obnovia od 1. augusta a dohrá sa v kanadských mestách Toronto a Edmonton. Zároveň schválili predĺženie kolektívnej zmluvy do septembra 2026.

Sezónu profiligy prerušili v marci pre pandémiu koronavírusu. Už dávnejšie bolo známe, že základná časť sa nedohrá a ročník bude pokračovať hneď vyraďovacou časťou za účasti 24 mužstiev. Štyri najlepšie tímy z každej konferencie odohrajú medzi sebou miniturnaj o čo najlepšie nasadenie v play off, zostávajúcich osem mužstiev v každej konferencii sa o miestenku v 1. kole vyraďovačky pobije v predkole na tri víťazné zápasy. Od 1. kola bude pokračovať play off klasickým spôsobom, sériami na štyri víťazné zápasy.

Finále oboch konferencií a finále Stanleyho pohára sa uskutočnia už iba v jednom meste. „Táto dohoda je krok dopredu pre hráčov i majiteľov klubov v týchto ťažkých časoch. Nepodarilo by sa to bez veľkej snahy všetkých zúčastnených, najmä v návratovej komisii. Chcem poďakovať aj Garymu Bettmenovi a Billovi Dalymu aj ďalším členom NHL za snahu nájsť riešenie,“ uviedol šéf NHLPA Don Fehr na oficiálnom webe NHL.

Hráči môžu odmietnuť pokračovať

V súlade s dohodou môže tímy od pondelka 13. júla otvoriť svoje tréningové kempy. Hráči majú možnosť odmietnuť pokračovať bez sankcií, rozhodnúť sa musia do pondelka. Mužstvá odcestujú do dejísk zápasov 26. júla. Do centralizovaného dejiska play off môžu tímy vziať a na súpisku nahlásiť maximálne 31 hráčov (aj s brankármi) a celkovo 52 ľudí vrátane členov manažmentu. K hráčovi s pozitívnym testom na koronavírus sa v súvislosti s kolektívnou zmluvou bude pristupovať, ako keby utrpel zranenie. V „hub cities“ budú účastníci izolovaní, môžu sa pohybovať iba v bezpečných zónach. Hráči, personál i zamestnanci hotelov a služieb, ktorí budú v kontakte s hokejistami, absolvujú pravidelné testy na dennej báze. Priebežne sa im bude merať teplota a monitorovať, či nemajú príznaky COVID-19. Zápasy sa budú konať za prísnych hygienických opatrení, hráči však nebudú musieť mať na prilbe kryt, ani tréneri na striedačke nebudú musieť nosiť rúška.

Ak všetko pôjde podľa plánov, finále sa začne 22. septembra a vyvrcholí najneskôr 4. októbra. Draft je naplánovaný na 9.-10. októbra. Každý z ôsmich tímov, ktorý neprejde cez kvalifikačné predkolo bude mať 12,5 percentnú šancu získať prvú voľbu v druhej fáze draftovej lotérie. „Je skvelé, že sa to dotiahlo do konca. Všetci vieme, aké to bolo náročné. Myslím si, že vedenie NHL i NHLPA si zaslúžia veľkú pochvalu,“ povedal generálny manažér Calgary Brad Treliving.

Už ste čítali?

Keď začal Milan maľovať, svoj pôvod tajil, lebo sa bál reakcií…

Keď odhalil svoje meno a pôvod, v priebehu jedného večera stratil na…

Rasťo navštívil Severnú Kóreu: Hoci je to najkrutejší režim,…

Ľudia majú svojich diktátorov za bohov, ženy si môžu vybrať z 18 účesov,…

Lucie pečie hotové majstrovské diela: Na začiatku som bojovala,…

Je mladá, krásna a úspešná. Na konte má viacero…

Jej mladšia dcéra vyhrala MasterChef, staršia má detskú mozgovú…

Zdravotný stav Paulínky denne núti jej rodičov riešiť inkontinenciu,…

Vnuk Slováka z ikonickej fotky: Že je dedo slávny, sme zistili,…

Starý otec, Gusti Popovič prebýva v rodine maliara Ivana Popoviča naďalej. Napriek…

Kaštieľ Betliar odhalil ďalšie dobre ukryté tajomstvo: Reštaurátori…

Moderné technológie reštaurátorom umožňujú objavovať nové…

Bývalý skinhead z Prešova si vzal Rómku: Dnes sa bojím o naše…

Prešovčan Gabi bol zarytým skinheadom. Keď sa odsťahoval od partie do Anglicka,…

Slovenka najprv v USA upratovala domy, teraz hviezdi pred kamerami:…

Sny si plní v samotnej mekke filmu. Aj keď stále bojuje, robí naplno…