Dobré noviny
Pivovar Šariš pomáha. Tisíce eur dá na divadlo, obnovu krojov či koncerty, hlasujte aj vy
Lucia Čížová
Lucia Čížová

Pivovar Šariš pomáha. Tisíce eur dá na divadlo, obnovu krojov či koncerty, hlasujte aj vy

Pivovar Šariš už roky podporuje región.
Pivovar Šariš už roky podporuje región. — Foto: OZ Kendičan, OZ Novonatura

Slováci celý mesiac hlasovali za projekt, ktorý získa v rámci grantového programu Šariš ľuďom prémiu 2000 €. Víťaza hlasovania vám predstavíme už o pár dní.

ŠARIŠ 16. septembra - Už vyše polstoročia je súčasťou prešovského regiónu a miestni naň nedajú dopustiť. No okrem obľúbeného pivného zážitku prináša ľuďom aj pomoc a stojí pri nich aj v neľahkých časoch. Plzeňský Prazdroj Slovensko už 16 rokov investuje do zlepšovania života miestnych obyvateľov a tento rok opäť prichádza s grantovým programom Šariš ľuďom. Prostredníctvom tohto programu Pivovar Šariš rozdelí jedenástim projektom sumu 32-tisíc eur, dvojnásobne viac ako minulý rok. „Prvá polovica tohto roka bola veľkou skúškou aj pre náš domovský región. Teraz je však čas opäť naštartovať život aj na Šariši,“ povedal manažér Pivovaru Šariš, Ján Čerkala.

Kto získa prémiu 2000 eur? Rozhodnite o tom vy!

Okrem grantu môžu šikovní ľudia so svojimi projektami získať ďalších 2-tisíc eur, a to aj vďaka vám. Zapojte sa na  dobrenoviny.sk (hlasovací formulár nižšie) do hlasovania o špeciálnu prémiu. Ako hlasujúci sa navyše môžete zapojiť do súťaže o pitný režim od pivovaru Šariš a tiež jedinečné tričko Šariš s folklórnym motívom. 

Tak, nech sa páči, vyberte spomedzi projektov ten, ktorý má podľa vás najväčší význam. Okrem nápadov, ako si poradiť s výzvami, ktoré pred ľudí postavila koronakríza, tu nájdete projekty, ktoré podporujú udržateľnosť a ochranu životného prostredia alebo prispievajú k obnove turistických atrakcií, ktoré sú významnými symbolmi regiónu.

Loading...

1. Divadelníci predstavia Krvavé dejiny

Už viac ako 25 rokov sa občianske združenie ex Teatro z dedinky Ľubica prihovára ľuďom prostredníctvom experimentálneho divadla. V rámci pásma predstavení s názvom Krvavé dejiny im už niekoľko rokov sprostredkúva zaujímavé a dôležité momenty z histórie v spišskom regióne a plánuje tak robiť i naďalej. Námetom 18. ročníka Krvavých dejín sú autentické osudy spišských Nemcov, ktorí pre národnú príslušnosť stratili základné právo, právo na vlasť. Grant využijú na naštudovanie a prípravu divadelnej hry s názvom Kde je tvoj domov?, ktorá rozpráva o hľadaní identity a domova na pozadí historických súvislostí.

OZ ex Teatro
Foto: OZ ex Teatro

2. Koncert pre dobrovoľníkov, ktorí pomáhali pri pandémii

Slovenský červený kríž vo Svidníku plánuje zo získaných peňazí zorganizovať benefičný koncert „Dobrovoľníkom“ ako poďakovanie za pomoc pri zvládaní pandémie koronavírusu. Práve dobrovoľníci boli totiž nasadení na hraničnom prechode Vyšný Komárnik a v karanténnom centre vo Svidníku. Pomáhali pri registrácii, odregistrácii, asistovali pri odoberaní vzoriek a pri rozvoze stravy repatriantom. Nechceli za to žiadnu odmenu, no Slovenský červený kríž by bez nich v meste iba veľmi ťažko dokázal efektívne pomáhať v tejto kritickej situácii.

Slovenský červený kríž Svidník
Foto: Slovenský červený kríž Svidník

3. Minifestival s Boccia turnajom pre zdravotne postihnutých

Občianske združenie ZOM v Prešove združuje ľudí s ťažkým zdravotným postihnutím z celého regiónu s cieľom dosiahnutia rovnakých príležitostí vo všetkých oblastiach života. Peniaze z grantu pomôžu združeniu zrealizovať verejný integračný projekt BOCCIA OPEN 2021 - celodenný „minifestival“  na prešovskom sídlisku s boccia turnajom, ale aj ďalšími pohybovými a umeleckými aktivitami, prezentáciami a kultúrnym programom. Chcú tak vzbudiť záujem verejnosti o riešenie problémov komunity v duchu myšlienky „Nepotrebujeme ľútosť, potrebujeme len pochopenie a vhodné podmienky na samostatný aktívny život.

OZ ZOM Prešov
Foto: OZ ZOM Prešov

4. Unikátna skrýša pre motýle a včely

Oblastná organizácia cestovného ruchu Horný Zemplín a Horný Šariš chce upriamiť pozornosť na klimatické zmeny, ktorým čelí aj vodná nádrž Domaša. S ich pričinením a aj za získané peniaze vyrastie v regióne štvormetrová Zelená planéta, ktorú vyrobia umeleckí kováči. Všetky vodné plochy budú z nerezu, z kontinentov budú vyrastať živé rastliny a vo vnútri zemegule budú búdky pre vtáky, skrýše pre motýle a včely. Ich cieľom je, aby návštevník pri vzhliadnutí tohto živého komplexu pochopil, aké dôležité je správať sa k našej planéte úctivo.

Zelená planéta
Foto: Zelená planéta

5. Záhrada so včelou saunou

Na prírodu myslí aj projekt občianskeho združenia Novonatura s názvom Záhrada sv. Ambróza, ktorá pomôže obnoviť stav včelstva a poslúži aj ako oddychová zóna pre občanov a turistov vo Veľkom Šariši. V záhrade nebudú chýbať hmyzie domčeky, bylinky či iná včelia pastva. Návštevníkom tak čaká čas v príjemnom prostredí, môžu si nazbierať bylinky, kúpiť si a dozvedieť sa niečo o účinkoch včelích produktov či využiť tzv. „včeliu saunu“.

OZ Novonatura
Foto: OZ Novonatura

6. Plošina s výhľadom na Vihorlat i Poloniny

Projekt Nadačného fondu Teleskop s názvom Hviezdne dotyky je určený pre turistov, ktorí obľubujú prírodu a tiež zážitky pod tmavou oblohou. Vďaka získaným prostriedkom vznikne vyhliadková plošina vo výške troch metrov, ktorá cez deň poskytne pohľad na Vihorlat, Ukrajinské vrhy i na Poloniny a v noci zase pohľad na prekrásnu nočnú oblohu, nerušenú svetelným znečistením. Plynule tak doplní projekt Reandezvous na Mliečnej ceste, ktorý bol z rovnakého grantu zrealizovaný pred dvomi rokmi.

Teleskop
Foto: Teleskop

7. Náučný chodník k ľadovej jaskyni

V Litmanovej by radi priniesli miestnym aj turistom „Náučný chodník k ľadovej jaskyni,“ a teda priamo v teréne sa budú môcť návštevníci oboznámiť s najcennejšími prírodnými a kultúrno-historickými hodnotami jaskyne, a tiež sa dozvedieť, ako ju chrániť. Chodník má slúžiť aj ako dôležitý prostriedok v rámci environmentálnej výchovy. Projekt pripravuje OZ Litmanyvčan, ktoré pomáha chrániť kultúrne a historické pamätihodnosti v Litmanovej.

OZ Litmanyvčan
Foto: OZ Litmanyvčan

8. Klenoty Veľkého Šariša v netradičných obrazoch

Po otvorení medzinárodnej cyklotrasy navštevuje Veľký Šariš čoraz viac ľudí. Občianske združenie Prešovská bicyklová skupina Kostitras sa preto rozhodlo priblížiť návštevníkom historické miesta, ktoré stoja za povšimnutie, a to netradičnou formou. Projekt s názvom Klenoty - veľké klenoty Veľkého Šariša má vizuálnym spôsobom sprostredkovať osudy osobností, dôležité udalosti, historické a technické stavby, ktoré predstavujú pamäť tohto mesta v priebehu storočí. Obrazová informácia s krátkym textovým odkazom má podnietiť zvedavosť i fantáziu a zároveň inšpirovať k hľadaniu ďalšieho príbehu. Ruku k dielu priloží výtvarník Kamil Jurašek, ktorý tieto témy spracuje do podoby reflektujúcej aktuálnu historickú dobu.

OZ Prešovská bicyklová skupina Kostitras
Foto: OZ Prešovská bicyklová skupina Kostitras

9. Obnova krojov pre folklórny súbor

Občianske združenie Kendičan získa vďaka financiám pre rovnomennú folklórnu skupinu nové kroje - nové sukne a lajblíky so zachovaním známej Kendickej výšivky. Aj vďaka obnove krojov sa podarilo pozdvihnúť úroveň verejných vystúpení súboru a v posledných rokoch získať aj nových členov.  Je to pokračovanie projektu, ktorý je realizovaný už piaty rok, no súbor ako zmiešaná skupina funguje už takmer 50 rokov a zachováva tradičné piesne piesní obce Kendice a regiónu Šariš.

OZ Kendičan
Foto: OZ Kendičan

10. Folklórny súbor s lepším zvukom

Folklórny súbor Dúbrava bude môcť vďaka grantu ponúknuť pri vystúpeniach kvalitnejší zvuk, ale aj pestrejšie a variabilnejšie choreografie. Zabezpečí totiž nové porty – bezdrôtové mikrofóny. Samotný projekt Spev v pohybe tiež prispeje aj k napĺňaniu samotnej podstaty folklórneho súboru, a tou je prezentácia, šírenie a udržiavanie ľudových tradícií východného Slovenska.

FS Dúbrava
Foto: FS Dúbrava

11. Vítanie jari na kežmarskom hrade

Folkloristi zo skupiny Zvonárka privítajú na východe jar a aj vďaka získanému grantu priblížia širokej verejnosti  ľudové tradície spišského regiónu.  Podujatie „Vítanie jari“ sa uskutoční v historických priestoroch kežmarského hradu, na výnimočnosti mu dodáva fakt, že na ňom súčasne spolupracuje niekoľko generácií. 

FS Zvonárka
Foto: FS Zvonárka

HLASOVANIE UKONČENÉ

 

Článok vznikol v spolupráci so spoločnosťou Plzeňský prazdroj.

 

Už ste čítali?

Lesník Miroslav Ondruš stál zoči-voči bojujúcim medveďom: Keď odišli, zachvátila ma poľovnícka triaška

Medvedica zaútočila na medveďa a ten sa dlho spamätával z toho, čo sa vlastne…

Nikdy nezabudne, ako na pláži uvidel krásnu Slovenku. Mario Cimarro spoznal Broňu po mnohých omyloch

Pozrela sa na mňa s tými svojimi úžasnými modrými očami, až sa…

Všeobecná lekárka Etela Janeková nezavrela ambulanciu ani na jediný deň: denne ošetrí 120 pacientov

MUDr. Etela Janeková, PhD. od začiatku pandémie nezavrela svoju ambulanciu ani…

Východniarov lieči tento usmievavý lekár z Kene: Ľudia sú tu otvorenejší a priateľskejší. Ale pije sa naozaj priveľa

Kipchanga Chemwotei Sakong pre známych jednoducho Kip. O Slovensku dlho nič nevedel.…

Pavol Croft je slovenský Indiana Jones. Nechcelo sa mu stáť za katedrou, vydal sa s krompáčom do sveta

K histórii a umeniu mal Pavol Croft vždy blízko. Preto si ich vybral…