Dobré noviny
Návštevníci vo Veľkom Šariši môžu naživo sledovať liahnutie motýľov
TASR
TASR

Návštevníci vo Veľkom Šariši môžu naživo sledovať liahnutie motýľov

Výstava s názvom Na motýlích krídlach vo Veľkom Šariši.
Výstava s názvom Na motýlích krídlach vo Veľkom Šariši. — Foto: TASR/Maroš Černý

Stovky motýľov, ako aj kukly môžu vidieť návštevníci prírodovednej výstavy vo Veľkom Šariši.

Veľký Šariš 5. júla (TASR) – Stovky motýľov, ako aj kukly môžu vidieť návštevníci prírodovednej výstavy s názvom Na motýlích krídlach v Mestskom múzeu a galérii vo Veľkom Šariši.

Svoje zbierky poskytli entomológovia Dušan Migra z Prešova a Pavol Piljan z Rožňavy. Okrem motýľov si môžu záujemcovia prezrieť i rôzne chrobáky.

Prvý raz pripravili experiment, umiestnili živé liahne

„Prvý raz sme pripravili experiment. Do galérie sme umiestnili insektária, to znamená živé liahne, kde sa nám budú liahnuť tri druhy motýľov. Momentálne sme v očakávaní, keďže máme vyliahnuté babôčky, Antheraeu pernyi, ale ešte čakáme obrovského motýľa, ktorý sa nám má vyliahnuť. Volá sa Attacus Atlas alebo okáň himalajský,“ uviedla pre TASR Lenka Pribulová z Mestského múzea a galérie vo Veľkom Šariši.

Vystavujú najväčšieho a najmenšieho chrobáka na svete

Výstavu tvorí zbierka exotických i európskych motýľov. „Sú to motýle, ktoré lietajú bežne na Slovensku a po Európe, ale aj exotické motýle, to znamená z Afriky, juhovýchodnej Ázie, Jávy, Sumatry, Madagaskaru a tak ďalej. Máme tu aj rarity. Vystavujeme najväčšieho a najmenšieho chrobáka na svete a rovnako i na Slovensku,“ povedala Pribulová s tým, že motýle, ktoré sa vyliahnu, prežijú svoj život na výstave a následne pôjdu na preparáciu.

Návštevníci môžu vidieť aj juhoamerické motýle menivce z rodu Morpho, ktorých farba krídel sa mení podľa dopadu svetla od svetlomodrej po tmavofialovú či vysokohorské vzácne jasone (Parnassidae) z najvyšších pohorí strednej Ázie alebo Himalájí.

„Výstava je otvorená len niekoľko dní, ale to množstvo návštevníkov a hlavne mládeže a detí nám ukazuje, že aj takým spôsobom sa múzeum a galéria dá naštartovať po období, kedy museli byť, žiaľ, tieto inštitúcie zatvorené,“ povedal primátor Veľkého Šariša Viliam Kall.

Už ho berú za svojho

Teší ho, že motýľ, ktorý pochádza z Ázie a je najväčší na svete, bude mať uvedené miesto vyliahnutia Veľký Šariš. Žije len niekoľko dní, možnože týždeň, čiže celý život strávi v našom meste. Je to taký náš rodák, na ktorého sa veľmi tešíme,“ dodal Kall.

Výstava potrvá do 20. septembra. V septembri pripravujú organizátori prednášku kuriozít zo sveta hmyzu v podaní kurátora výstavy Jána Lakotu z Liptovského Mikuláša.

SLEDUJTE POZITÍVNE SPRÁVY Z PREŠOVSKÉHO KRAJA NA FACEBOOKU!

Už ste čítali?