Anna Šišková oslavuje 60: Doma z nej chceli mať právničku, nakoniec si zahrala aj v na Oscara nominovanom filme
TASR
TASR

Anna Šišková oslavuje 60: Doma z nej chceli mať právničku, nakoniec si zahrala aj v na Oscara nominovanom filme

Otec z nej chcel mať právničku, herečka Anna Šišková si našla cestu k umeniu a počas svojej kariéry si zahrala aj vo filme nominovanom na Oscara.

Na archívnej snímke slovenská herečka Anna Šišková. — Foto: TASR/Martin Baumann

Žilina/Bratislava 29. júna (TASR) – Divadelná a filmová herečka Anna Šišková počas kariéry stvárnila množstvo charakterovo rozdielnych postáv, vždy s odlišným prístupom a vyznením. Uplatnila sa aj v českých divadlách a filmoch a v roku 2000 získala najvýznamnejšie české filmové ocenenie za herecký výkon - Českého leva. Všestranná herečka sa v utorok 30. júna dožíva 60 rokov.

Doma z nej chceli mať právničku

Anna Šišková sa narodila 30. júna 1960 v Žiline. Spolu so svojimi štyrmi bratmi vyrastala vo Vrátnej doline, kde jej rodičia viedli v osade Štefanová neďaleko Terchovej hotel s reštauráciou. Jej otec z nej chcel mať právničku, ale ona ešte počas štúdia na gymnáziu v Púchove začala hrať v ochotníckom divadelnom krúžku.

Na snímke Anna Šišková a Ady Hajdu počas predstavenia Otvorené manželstvo na 39. ročníku európskeho festivalu humoru a satiry Kremnické gagy v Kremnici 24. augusta 2019.
Na snímke Anna Šišková a Ady Hajdu počas predstavenia Otvorené manželstvo na 39. ročníku európskeho festivalu humoru a satiry Kremnické gagy v Kremnici 24. augusta 2019. Foto: TASR/Michal Svítok

Na Vysokú školu múzických umení (VŠMU) v Bratislave ju neprijali a tak budúca herečka vyštudovala Pedagogickú fakultu v Trnave. Už počas štúdia chodila do trnavského divadla. Poznala sa s hercami, túžila stáť na javisku avšak chýbali jej profesionálne skúsenosti.

Tie chcela získať najskôr v divadle v Spišskej Novej Vsi, kde však neprešla cez kasting. Príležitosť jej dali v Divadle Jonáša Záborského v Prešove (1980-1981). Herecké základy získala od hosťujúceho filmového režiséra Ivana Balaďu a od starších kolegov.

Z Prešova prešla do trnavského Divadla pre deti a mládež (dnešné Divadlo Jána Palárika v Trnave), kde začínala s postavou Shakespearovej Júlie. V trnavskom divadle sa stretla a pracovala s režisérom a neskorším manželom Jurajom Nvotom a Blahom Uhlárom. Členkou bratislavskej scény Astorka - Korzo "90 sa stala v roku 1991. Svoj herecký talent predviedla napríklad v divadelných hrách Armagedon na Grbe, Ujo Váňa, Obchod na korze, Priateľky, Platonov, alebo Láska na Kryme. Za herecké kreácie získala v rokoch 2001 a 2003 divadelné ocenenia sezóny - DOSKY.

Filmový debut prišiel, keď mala len 18

Filmovú premiéru zažila vo svojich 18 rokoch. Do svojho filmu Profesorova dcéra (1981) ju obsadil Stanislav Párnický. V 80. rokoch minulého storočia si zahrala aj napríklad v snímke Dušana Hanáka Tichá radosť (1985) a v roku 1990 vo filme Dávajte si pozor!, pod ktorý sa režisérsky podpísali Jozef Slovák a Jozef Heriban.

Anna Šišková na zábere z filmu Musíme si pomáhat, ktorý jej priniesol aj ocenenie Český lev pre najlepšiu herečku.
Anna Šišková na zábere z filmu Musíme si pomáhat, ktorý jej priniesol aj ocenenie Český lev pre najlepšiu herečku. Foto: Reprofoto CSFD.cz/Česká Televize

Do povedomia českých divákov sa dostala po ponuke režiséra Jana Hřebejka zahrať si v jeho filme Musíme si pomáhat (2000). Za úlohu Márie Čížkovej v tomto filme získala Českého leva za najlepší ženský herecký výkon v hlavnej úlohe. Film bol nominovaný aj na Oscara.

Slovenská herečka Anna Šišková pózuje 5.marca 2001 v Bratislave  s prestížnym filmovým ocenením Český lev, ktoré získala  za svoj výkon v hlavnej úlohe filmu  Jana Hřebejka Musíme si pomáhať.
Slovenská herečka Anna Šišková pózuje 5.marca 2001 v Bratislave s prestížnym filmovým ocenením Český lev, ktoré získala za svoj výkon v hlavnej úlohe filmu Jana Hřebejka Musíme si pomáhať. Foto: TASR/Štefan Puškáš

Jej filmografiu okrem iných tvoria aj snímky Krajinka (r. Martin Šulík, 2000), Kruté radosti (r. Juraj Nvota, 2002), Konečná stanica (r. Jiří Chlumský, 2004), alebo Špina (2017), ktorý režírovala jej dcéra Tereza Nvotová.

Zahrala si aj v mnohých seriáloch ako napríklad Letiště (2006), Místo v životě (2006), Horúca krv (2012), Tajné životy (2014) alebo Sestričky (2018). V roku 2017 získala za postavu Márie Horváthovej v seriáli Tajné životy II. tvorivú prémiu poroty pri udeľovaní národných cien za najlepšie audiovizuálne diela Igric.

V rodine Anny Šiškovej sa z pokolenia na pokolenie dedí kuchárske umenie. Jej babka varila v Terchovej pre farára i učiteľa a bola vychýrená kuchárka. Herečka tieto zručnosti i vedomosti pretavila do knihy o varení.

Anna Šišková bola dvakrát vydatá a má dve dcéry. Hudobníčku a herečku Dorotu Nvotovú a filmovou režisérku a tiež herečku Terezu Nvotvú.

Už ste čítali?

Už 8 mesiacov nebol mladík v obchode. Všetko potrebné si dopestuje…

Mladý muž neuteká do obchodu, aby si urobil zásoby – vďaka svojej…

Cestovateľ Tomáš: Naozaj dávate rodičov do starobinca? Pýtali…

Cestovateľ Tomáš Benedik z východného Slovenska má veľa…

Rómka Dominika študuje v Anglicku na prestížnej univerzite:…

Rodičia ju už od detstva podporovali v štúdiu. Dnes je druháčkou na University…

Najradostnejší kvetinár v Bratislave. Patrik s Downovým syndrómom…

Lekári Danku a jej manžela presviedčali, aby dali syna s Downovým syndrómom…

Keď začal Milan maľovať, svoj pôvod tajil, lebo sa bál reakcií…

Keď odhalil svoje meno a pôvod, v priebehu jedného večera stratil na…

Rasťo navštívil Severnú Kóreu: Hoci je to najkrutejší režim,…

Ľudia majú svojich diktátorov za bohov, ženy si môžu vybrať z 18 účesov,…

Lucie pečie hotové majstrovské diela: Na začiatku som bojovala,…

Je mladá, krásna a úspešná. Na konte má viacero…

Jej mladšia dcéra vyhrala MasterChef, staršia má detskú mozgovú…

Zdravotný stav Paulínky denne núti jej rodičov riešiť inkontinenciu,…