Hidalgová zostáva primátorkou Paríža, premiér Philippe vyhral voľby v Le Havre
TASR
TASR

Hidalgová zostáva primátorkou Paríža, premiér Philippe vyhral voľby v Le Havre

Druhé kolo komunálnych volieb vo Francúzsku poznamenala pomerne nízka účasť voličov - do volebných miestností prišlo len šesť z desiatich voličov.

Primátorka Paríža Anne Hidalgová máva pred jej prejavom po jej víťazstve v druhom kole komunálnych volieb vo Francúzsku, v Paríži 28. júna 2020. V nedeľnom druhom kole komunálnych volieb vo Francúzsku dosiahli významné úspechy kandidáti environmentálnej strany Európa Ekológia-Zelení (EELV), ktorí tak zrejme odoberú hlasy vládnucej strane Republika v pohybe (LREM) prezidenta Emmanuela Macrona. Funkciu primátora mesta Le Havre na severozápade Francúzska získal v nedeľu premiér Édouard Philippe. — Foto: TASR/AP

Paríž 28. júna (TASR) - V nedeľnom druhom kole komunálnych volieb vo Francúzsku dosiahli významné úspechy kandidáti environmentálnej strany Európa Ekológia-Zelení (EELV), ktorí tak zrejme odoberú hlasy vládnucej strane Republika v pohybe (LREM) prezidenta Emmanuela Macrona.

„Zdá sa, že to, čo dnes zvíťazilo, je túžba po skutočnom environmentalizme,“ uviedol v rozhovore pre televíziu TF1 Yannick Jadot, poslanec Európskeho parlamentu za EELV.

Kandidáti zelených podľa tzv. exit polls smerujú k víťazstvu v komunálnych voľbách napr. v mestách Lyon, Montpellier či Štrasburg. Je isté, že úspešná vo voľbách bola Léonore Moncond"huyová, ktorá sa stala primátorkou mesta Poitiers, čím ukončila 43 rokov trvajúcu éru, keď tento post zastával socialista.

Funkciu primátora mesta Le Havre na severozápade Francúzska získal v nedeľu premiér Édouard Philippe. K víťazstvu vo voľbách a zisku takmer 59 percent odovzdaných hlasov mu gratuloval aj prezident Emmanuel Macron. Podľa denníka Le Monde sa Macron a Philippe stretnú v pondelok v Elyzejskom paláci.

V Paríži bez zmeny

Post parížskej primátorky obhájila aj Anne Hidalgová, ktorú volilo 49,3 percenta voličov. Súperkami vo voľbách jej boli Rachida Datiová (32,7%) a kandidátka Macronovej strany Republika v pohybe (LREM) Agnes Buzynová (13,7%).

Úspešná vo voľbách bola zrejme aj konzervatívna strana Republikáni (LR), ktorá bola jednoznačným víťazom komunálnych volieb v roku 2014 a ktorá si zachová hustú sieť svojich starostov a primátorov v mestách a obciach.

Denník Le Monde informoval, že vo voľbách primátora mesta Perpignan ležiaceho na juhu krajiny pri hraniciach so Španielskom uspel aj Louis Aliot z krajne pravicového Národného združenia (RN). S počtom obyvateľov - 122.000 - je tak Perpignan najväčším francúzskym mestom, aké kedy krajná pravica ovládla.

Druhé kolo komunálnych volieb vo Francúzsku poznamenala pomerne nízka účasť voličov - do volebných miestností prišlo len šesť z desiatich voličov, uviedol portál France Info. Voliči rozhodovali o zložení zastupiteľstiev a osobe starostov či primátorov 4820 miest a obcí a o starostoch tých obvodov Paríža, Lyonu a Marseille, kde sa tieto posty nepodarilo obsadiť v prvom kole komunálnych volieb 15. marca.

Už ste čítali?

Lucie pečie hotové majstrovské diela: Na začiatku som bojovala,…

Je mladá, krásna a úspešná. Na konte má viacero…

Jej mladšia dcéra vyhrala MasterChef, staršia má detskú mozgovú…

Zdravotný stav Paulínky denne núti jej rodičov riešiť inkontinenciu,…

Vnuk Slováka z ikonickej fotky: Že je dedo slávny, sme zistili,…

Starý otec, Gusti Popovič prebýva v rodine maliara Ivana Popoviča naďalej. Napriek…

Kaštieľ Betliar odhalil ďalšie dobre ukryté tajomstvo: Reštaurátori…

Moderné technológie reštaurátorom umožňujú objavovať nové…

Bývalý skinhead z Prešova si vzal Rómku: Dnes sa bojím o naše…

Prešovčan Gabi bol zarytým skinheadom. Keď sa odsťahoval od partie do Anglicka,…

Slovenka najprv v USA upratovala domy, teraz hviezdi pred kamerami:…

Sny si plní v samotnej mekke filmu. Aj keď stále bojuje, robí naplno…

Marek 13 rokov tvorí pár s Rómkou: Keď to zistili kamaráti,…

Odhovárali ich. Vraj ju chce ten „gadžo“ len využiť, a potom ju odkopne.…

Príšerná karanténa v Gabčíkove? Omyl, Košičanka tvrdí, že mala…

Barboru na slovenskej hranici s Rakúskom obarila správa, že musí podstúpiť karanténu v Gabčíkove.…