Nemecko chce postupne úplne zakázať reklamu na tabakové výrobky
TASR
TASR

Nemecko chce postupne úplne zakázať reklamu na tabakové výrobky

Vláda okrem iného plánuje zakázať aj rozdávanie bezplatných vzoriek pred špecializovanými predajňami, napríklad na hudobných festivaloch, či tabakových výrobkov ako výhier pri rôznych súťažiach.

Ilustračná snímka — Foto: TASR/František Iván

Berlín 28. júna (TASR) - Nemecká koalícia chce štyri roky po prvom neúspešnom pokuse postupne úplne zakázať reklamy na tabakové výrobky a fajčenie. Prvé zákazy majú začať platiť v roku 2022 a parlament by sa mal návrhom koalície zaoberať už tento týždeň.

Prvé kroky plánujú už v januári 2021

Prvým krokom bude zákaz plagátovej reklamy na otvorených plochách a zastávkach hromadnej dopravy pre bežné tabakové produkty od 1. januára 2022. O rok neskôr príde zákaz reklamy na prístroje, ktoré zohrievajú tabak, a od 1. januára 2024 aj na elektronické cigarety. Prvý čiastočný zákaz však nastúpi už 1. januára 2021, keď sa nebude smieť propagovať v kinách fajčenie, ak je film určený aj pre divákov vo veku pod 18 rokov. Vláda okrem toho plánuje zakázať rozdávanie bezplatných vzoriek pred špecializovanými predajňami, napríklad na hudobných festivaloch, či tabakových výrobkov ako výhier pri rôznych súťažiach.

Podľa expertov však existujú v návrhu medzery. Nemecké centrum pre výskum rakoviny uvádza, že vonkajšia reklama vo výkladných skriniach špecializovaných predajní bude stále povolená. Podľa centra je potrebné jednoznačne a presne definovať pojem „špecializovaná predajňa“, keďže okrem automatov existuje 104.900 predajných miest, kde je možné cigarety kúpiť, napríklad na čerpacích staniciach alebo v supermarketoch. Navyše, aj obchody s písacími potrebami často predávajú cigarety. Práve sem chodia deti a mladiství nakupovať pomôcky do školy.

Ozývajú sa aj kritici návrhu

No ozýva sa aj kritika. Opozičný politik Frank Sitta pre agentúru DPA povedal: „Zákaz propagovať legálne produkty nie je len neproporcionálny, ale v konečnom dôsledku môže byť z hľadiska ochrany zdravia kontraproduktívny, pretože nebude možné poukázať na menej rizikové produkty.“ Chirurg Martin Storck z Mestskej kliniky Karlsruhe oponuje. Podľa neho totiž rovnaký prístup k menej rizikovým produktom, napríklad elektronickým cigaretám, vysiela nesprávne signály: „Dôsledkom bude to, že ľudia budú pre nedostatok správnych informácií naďalej fajčiť.“

Už ste čítali?

Keď začal Milan maľovať, svoj pôvod tajil, lebo sa bál reakcií…

Keď odhalil svoje meno a pôvod, v priebehu jedného večera stratil na…

Rasťo navštívil Severnú Kóreu: Hoci je to najkrutejší režim,…

Ľudia majú svojich diktátorov za bohov, ženy si môžu vybrať z 18 účesov,…

Lucie pečie hotové majstrovské diela: Na začiatku som bojovala,…

Je mladá, krásna a úspešná. Na konte má viacero…

Jej mladšia dcéra vyhrala MasterChef, staršia má detskú mozgovú…

Zdravotný stav Paulínky denne núti jej rodičov riešiť inkontinenciu,…

Vnuk Slováka z ikonickej fotky: Že je dedo slávny, sme zistili,…

Starý otec, Gusti Popovič prebýva v rodine maliara Ivana Popoviča naďalej. Napriek…

Kaštieľ Betliar odhalil ďalšie dobre ukryté tajomstvo: Reštaurátori…

Moderné technológie reštaurátorom umožňujú objavovať nové…

Bývalý skinhead z Prešova si vzal Rómku: Dnes sa bojím o naše…

Prešovčan Gabi bol zarytým skinheadom. Keď sa odsťahoval od partie do Anglicka,…

Slovenka najprv v USA upratovala domy, teraz hviezdi pred kamerami:…

Sny si plní v samotnej mekke filmu. Aj keď stále bojuje, robí naplno…