Nižšie pokuty za menej závažné dopravné priestupky poslanci podporujú
TASR
TASR

Nižšie pokuty za menej závažné dopravné priestupky poslanci podporujú

Novinkou by malo byť aj rozšírenie povinnosti pre chodcov nosiť reflexné prvky.

Ilustračné foto Foto: TASR/Pavol Ďurčo

Bratislava 9. októbra (TASR) - Maximálne pokuty za menej závažné dopravné priestupky by mali od jesene klesnúť o 10 eur, zo súčasných 60 na 50 eur. Takýto zámer ministerstva vnútra dnes odobril Ústavnoprávny výbor NR SR, ktorý odporučil plénu novelu zákona o cestnej premávke schváliť.

Minister vnútra Robert Kaliňák (Smer-SD) vysvetľoval zníženie hornej sadzby pokút zlepšením bezpečnostnej situácie na slovenských cestách. Viceprezident Policajného zboru Ľubomír Ábel doplnil, že ide o menej závažné priestupky, ako napríklad nepripútanie sa bezpečnostným pásom alebo malé prekročenie maximálnej povolenej rýchlosti.

Hlavným cieľom novely zákona je však legislatívne zavedenie Národnej evidencie vozidiel a transpozícia európskej smernice, ktorá zjednodušuje cezhraničnú výmenu informácií o deliktoch na úseku bezpečnosti cestnej premávky. Po prijatí zmien má byť tiež možné v oblasti evidovania vozidiel vykonávať elektronické podania prostredníctvom internetu, čo podľa ministerstva prinesie zrýchlenie a uľahčenie týchto procesov a ušetrí čas a peniaze.

"Evidenčné úkony, ktoré majú vplyv na vlastníctvo vozidla, bude možné vykonávať prostredníctvom zaručeného elektronického podpisu a úkony, pri ktorých sa vlastníctvo vozidla nemení, bude možné vykonávať prostredníctvom pripravovaného občianskeho preukazu s implementovaným čipom. Takýto elektronický spôsob bude možný len pri vozidlách, ktoré majú vydané osvedčenie o evidencii časť I po 31. máji 2010," píše sa v predkladacej správe k zákonu.

Elektronizácia evidenčných služieb podľa ministerstva vnútra urýchli a zjednoduší vykonávanie zmien v evidencii vozidiel, ako je napríklad kúpa či predaj vozidla, zmena farby či zmena bydliska držiteľa. Prepojenie databáz zasa umožní políciám štátov Európskej únie vyhľadávať vlastníkov a držiteľov vozidiel, ktorí spáchali priestupky na území ostatných členských štátov.

Novinkou by malo byť aj rozšírenie povinnosti pre chodcov nosiť reflexné prvky. Po novom by ich mali za zníženej viditeľnosti na krajnici alebo okraji vozovky nosiť nielen mimo obce, ale aj v obci.

Už ste čítali?

Uznávaná virologička: Prekonali ste covid-19? Toto by ste mali…

Vyšiel vám pozitívny test na covid-19? Prekonali ste ochorenie s miernymi…

Cestovateľ Tomáš: Naozaj dávate rodičov do starobinca? Pýtali…

Cestovateľ Tomáš Benedik z východného Slovenska má veľa…

Rómka Dominika študuje v Anglicku na prestížnej univerzite:…

Rodičia ju už od detstva podporovali v štúdiu. Dnes je druháčkou na University…

Najradostnejší kvetinár v Bratislave. Patrik s Downovým syndrómom…

Lekári Danku a jej manžela presviedčali, aby dali syna s Downovým syndrómom…

Keď začal Milan maľovať, svoj pôvod tajil, lebo sa bál reakcií…

Keď odhalil svoje meno a pôvod, v priebehu jedného večera stratil na…

Rasťo navštívil Severnú Kóreu: Hoci je to najkrutejší režim,…

Ľudia majú svojich diktátorov za bohov, ženy si môžu vybrať z 18 účesov,…

Lucie pečie hotové majstrovské diela: Na začiatku som bojovala,…

Je mladá, krásna a úspešná. Na konte má viacero…

Jej mladšia dcéra vyhrala MasterChef, staršia má detskú mozgovú…

Zdravotný stav Paulínky denne núti jej rodičov riešiť inkontinenciu,…