Krajiny EÚ, vrátane SR, musia dosiahnuť dobrý stav svojich vôd do roku 2027
TASR
TASR

Krajiny EÚ, vrátane SR, musia dosiahnuť dobrý stav svojich vôd do roku 2027

Až 60 percent európskych vôd nie je v dobrom stave. Na Slovensku je to 45 percent.

Ilustračná sníma — Foto: TASR/Roman Hanc

Bratislava 27. júna (TASR) – Európska komisia (EK) rozhodla, že smernica o vode sa nebude meniť. Krajiny Európskej únie (EÚ), vrátane Slovenskej republiky, tak musia podľa smernice dosiahnuť dobrý stav svojich povrchových a podzemných vôd do roku 2027. TASR o tom informovala Andrea Settey Hajduchová zo Svetového fondu na ochranu prírody (WWF) Slovensko.

Rozhodnutie EK je podľa riaditeľky WWF Slovensko Miroslavy Plassmann dobrá správa, na ktorú teraz musia reagovať členské štáty EÚ vrátane SR. Tvrdí, že aj Slovensko práve pripravuje nový vodný plán na roky 2022 – 2027, a práve rok 2027 je podľa smernice hraničný. „Ak chceme cieľ splniť, musia vo vodnom pláne dominovať revitalizácie a zelené opatrenia. Musíme chrániť záplavové územia a nie ich zastavať nevhodnou výstavbou, musíme odstraňovať nefunkčné priehrady a prekážky, obnovovať mokrade a budovať rybníky i malé vodné nádrže v krajine,“ uviedla Plassmann.

Až 45 percent vôd nie je na Slovensku v dobrom stave

Ako Hajduchová ozrejmila, až 60 percent európskych vôd nie je v dobrom stave. Na Slovensku je to 45 percent. Spresnila, že o dobrom stave vodných útvarov pritom nerozhoduje len ich znečistenie, ale vo významnej miere práve to, ako ich ľudia zmenili rôznymi zásahmi - od napriamovania riek cez spevňovanie brehov, výstavbu rôznych bariér na riekach či odvodňovanie riečnej nivy a mokradí.

Na podporu zachovania smernice prebiehala v celej Európe kampaň #ProtectWater, ktorú podľa Hajduchovej spustila stovka mimovládnych organizácií na čele s piatimi veľkými organizáciami WWF, European Environmental Bureau, European Anglers Alliance, European Rivers Network a Wetlands International, združenými v koalícii Living Rivers Europe.

Kampaň tiež podpisom podporilo viac ako 375.000 Európanov. K verejnosti sa pridali i európski vedci. „Takmer 6.000 vedcov, medzi nimi i 23 zo Slovenska, napísalo v decembri minulého roka Európskej komisii list, v ktorom tiež žiadali zachovanie smernice,“ doplnila Hajduchová s tým, že v liste upozornili na to, že sladkovodné ekosystémy patria medzi najohrozenejšie na planéte, pričom ich ochrana je zásadná v súvislosti s rastúcim rizikom sucha, záplav a požiarov. Na druhej strane sa zase ozývali hlasy najmä z oblasti priemyslu, ktoré žiadali predovšetkým posunúť termín na dosiahnutie dobrého stavu vôd či zachovanie možnosti výnimiek zo smernice.

Už ste čítali?

Rasťo navštívil Severnú Kóreu: Hoci je to najkrutejší režim,…

Ľudia majú svojich diktátorov za bohov, ženy si môžu vybrať z 18 účesov,…

Lucie pečie hotové majstrovské diela: Na začiatku som bojovala,…

Je mladá, krásna a úspešná. Na konte má viacero…

Jej mladšia dcéra vyhrala MasterChef, staršia má detskú mozgovú…

Zdravotný stav Paulínky denne núti jej rodičov riešiť inkontinenciu,…

Vnuk Slováka z ikonickej fotky: Že je dedo slávny, sme zistili,…

Starý otec, Gusti Popovič prebýva v rodine maliara Ivana Popoviča naďalej. Napriek…

Kaštieľ Betliar odhalil ďalšie dobre ukryté tajomstvo: Reštaurátori…

Moderné technológie reštaurátorom umožňujú objavovať nové…

Bývalý skinhead z Prešova si vzal Rómku: Dnes sa bojím o naše…

Prešovčan Gabi bol zarytým skinheadom. Keď sa odsťahoval od partie do Anglicka,…

Slovenka najprv v USA upratovala domy, teraz hviezdi pred kamerami:…

Sny si plní v samotnej mekke filmu. Aj keď stále bojuje, robí naplno…

Marek 13 rokov tvorí pár s Rómkou: Keď to zistili kamaráti,…

Odhovárali ich. Vraj ju chce ten „gadžo“ len využiť, a potom ju odkopne.…