Iba 19-ročný Hertl vyškolil New York Rangers, sedem striel štyri góly

Česká hokejová nádej bola v zápase San Jose Sharks - New York Rangers absolútnou hviezdou večera. Žraloky vyhrali vysoko 9:2. 19-ročný Čech strelil štyri góly a na ľade bol iba 11 minút.

Tomáš Hertl Foto: TASR/AP

New York 9. októbra (TASR) - V ôsmich dueloch zámorskej NHL v noci na stredu bodoval zo Slovákov len Andrej Sekera. Obranca Caroliny zaznamenal dve asistencie pri prehre svojho tímu 2:5 v Pittsburghu. Ďalší obranca Ľubomír Višňovský pri výhre NY Islanders 6:1 nad Phoenixom odohral takmer 19 minút a svoj výkon podporil dvoma plusovými bodmi. Hviezdou večera bol mladý český útočník San Jose Tomáš Hertl, ktorý strelil štyri góly.

Philadelphia s prvým víťazstvom

Prvé víťazstvo po odvolaní hlavného kouča Petra Lavioletta dosiahla Philadelphia v súboji s Floridou, v ktorom sa proti sebe postavili Andrej Meszároš a Tomáš Kopecký. Obranca "letcov" si počas 21:31 minútovom pobyte na ľade pripísal jednu "plusku", súperovho brankára ohrozil dvoma strelami a dve minúty si odsedel na trestnej lavici. Tomáš Kopecký na domáceho brankára vyslal tri projektily a dve minúty zahrieval trestnú lavicu. "Letci" rozhodli o svojom víťazstve dvomi gólmi v úvodných necelých ôsmich minútach a vyhnali brankára Tima Thomasa z bránky. Veľký podiel na víťazstve má brankár Chris Mason, ktorý zaznamenal 33 úspešných zákrokov. "Som rád, že to máme úspešne za sebou. Bol to náročný zápas," povedal nový kouč Flyers Craig Berube.

Mladík Hertl doslova hviezdil

Zo všetkých výkonov najviac upútal 19-ročný český nováčik v službách San Jose Tomáš Hertl. Pri víťazstve 9:2 na New Yorkom Rangers strelil tínejdžer štyri góly zo siedmich striel, hoci strávil na ľade len 11 minút a 12 sekúnd. Štvrtým gólom, keď si v nájazde na brankára posunul puk pod nohu a chladnokrvne zavesil, vyrazil dych aj komentátorom zápasu. Na konte má vo svojej premiérovej sezóne už šesť gólov a jednu asistenciu a je najlepším strelcom aj najproduktívnejším hráčom NHL. Hertl sa stal najmladším štvorgólovým strelcom v NHL od marca 1988 a svojím kúskom aj vyrovnal klubový rekord bývalého kanoniera Sharks Owena Nolana, ktorý strelil štyri góly 19. decembra 1995. Skvelý výkon mladého odchovanca Slavie Praha, ktorého v zámorí prirovnávajú k Jaromírovi Jágrovi, sledovala v hľadisku SAP Center aj Herlova mama, ktorá sa neubránila slzám. "Žraloci" rozstrieľali súpera v pomere 47:20.

V Pittsburghu žiaril Jussi Jokinen, ktorý sa na víťazstve 5:2 nad Carolinou podieľal druhým hetrikom v kariére. Fínsky útočník žiaril práve proti tímu, kde strávil viac ako štyri sezóny a odišiel z Hurricanes práve k "tučniakom". "Mal som špeciálnu motiváciu, veď som hral proti svojim bývalým spoluhráčom. Dnes som mohol dať aj päť gólov, trafil som aj žrď a brvno," povedal Jokinen, ktorý 16. novembra 2007 v drese Dallasu strelil štyri góly. Jeden presný zásah Pens pridal aj Tanner Glass, ktorý počas výluky v NHL obliekal dres Banskej Bystrice. Pri oboch góloch Caroliny asistoval slovenský obranca Andrej Sekera a pripísal si prvé body v sezóne. Pridal k nim aj dva plusové body a na ľade strávil 22:14 minút.

Višňovský s dvoma pluskami

Hokejisti New Yorku Islanders vyhrali nad Phoenixom 6:1. Slovenský obranca Ľubomír Višňovský odohral takmer 19 minút a svoj výkon podporil dvoma plusovými bodmi. Prvé dva góly v sezóne strelil John Tavares, strelecký účet v NHL si otvoril obranca Matt Donovan. Útočník Tampy Bay Richard Pánik nedostal v zápase s Buffalom šancu a ostal v pozícii zdravého náhradníka.

Tréner Colorada Patrick Roy, ktorý sa vo svojej premiére takmer pobil, zažíva perfektný štart do NHL. "Lavíny" pod vedením bývalej brankárskej legendy vyhrali aj svoj tretí duel a sú stále bez prehry. Víťazný gól na ľade Toronta strelil P.A. Parenteau a pod víťazstvo 2:1 sa výborným výkonom podpísal aj brankár Semjon Varlamov. "Skvelý, skvelý tímový výkon," povedal Roy.

San Jose vs. New York

Pittsburgh vs. Carolina

Philadelpia vs. Florida

New York Islanders vs. Phoenix

sumáre:

TORONTO - COLORADO 1:2 (0:0, 1:1, 0:1)

Góly: 34. Lupul (Ashton) - 37. Sarich (Downie, Duchene), 43. Parenteau (McGinn, MacKinnon). Brankári: Bernier - Varlamov, strely na bránku: 28:33.

NEW YORK ISLANDERS - PHOENIX 6:1 (2:0, 3:1, 1:0)

Góly: 2. Regin (Nelson), 16. Tavares (Nielsen, Okposo), 32. Donovan (Regin, Bailey), 35. Tavares (Grabner, Bailey), 38. McDonald (Nielsen, Grabner), 53. Bailey (Nielsen, Grabner) - 33. Hanzal (Boedker, Vrbata). Brankári: Nabokov - Smith (41. Greiss), strely na bránku: 28:34.

PHILADELPHIA - FLORIDA 2:1 (2:0, 0:1, 0:0)

Góly: 5. Schenn (Voráček, Lecavalier), 8. Coburn (Couturier) - 40. Boyes (Campbell, Barkov). Brankári: Mason - Thomas (8. Markström), strely na bránku: 30:34.

PITTSBURGH - CAROLINA 5:2 (1:0, 1:1, 3:1)

Góly: 15. J. Jokinen (Crosby, Kunitz), 22. Martin (Orpik, Crosby), 46. J. Jokinen (Malkin, Maatta), 49. Glass (Vitale), 54. J. Jokinen (Maatta, Sutter) - 34. E. Staal (Faulk, SEKERA), 44. Gerbe (Dwyer, SEKERA). Brankári: Fleury - Ward, strely na bránku: 37:34.

BUFFALO - TAMPA BAY 2:3 po predĺžení (0:0, 2:1, 0:1 - 0:1)

Góly: 32. Hodgson (Vanek, McBain), 39. McBain (Hodgson, Vanek) - 34. Johnson (Hedman, Palát), 46. Purcell (Malone, St. Louis), 62. Killorn (Brewer, Filppula). Brankári: Enroth - Bishop, brankári: 23:34.

NASHVILLE - MINNESOTA 3:2 (3:1, 0:1, 0:0)

Góly: 6. F. Forsberg (Hörnqvist, Jones), 6. Wilson (Cullen, Fisher), 12. Nyström z tr. strieľania - 5. Parise (M. Koivu, Suter), 28. Spurgeon (Niederreiter, M. Granlund). Brankári: Rinne - Bäckström (12. Harding), strely na bránku: 25:34.

VANCOUVER - NEW JERSEY 3:2 po predĺžení (0:1, 2:1, 0:0 - 1:0)

Góly: 9. D. Sedin (Tanev, Stanton), 34. Edler (D. Sedin, H. Sedin), 63. Garrison (Booth) - 19. Jágr (Eliáš, Židlický), 28. Eliáš (Volčenkov, Jágr). Brankári: Luongo - Schneider, strely na bránku: 32:23.

SAN JOSE - NEW YORK RANGERS 9:2 (2:1, 4:0, 3:1)

Góly: 5. Vlasic (Pavelski), 8. D. Boyle (Nieto, Pavelski), 29. Nieto (Wingels, Pavelski), 30. Hertl (Desjardins, Demers), 30. Couture (Marleau, Irwin), 33. Hertl (Thornton), 50. Hertl (Demers, Kennedy), 53. Hertl (Demers, Niemi), 56. Braun (Nieto, Wingels) - 4. Richards (Brassard, Stepan), 49. Dorsett (B. Boyle, Stralman). Brankári: Niemi - Lundqvist (30. Biron), strely na bránku: 47:20.

Slováci v akcii:

Andrej Sekera (Carolina) 22:14 0 2 2 0 0 0

Tomáš Kopecký (Florida) 15:30 0 0 0 0 3 2

Andrej Meszároš (Philadelphia) 21:31 0 0 0 1 2 2

Ľubomír Višňovský (NY Islanders) 18:41 0 0 0 2 0 0

Richard Pánik (Tampa Bay) nehral

/legenda: minutáž, góly, asistencie, body, +/-, strely na bránku, trestné minúty, brankári: minutáž, počet inkasovaných gólov/počet striel, percentuálna úspešnosť zásahov/