Na pľúcnej klinike UNLP Košice pribudol prístroj na odhlieňovanie
TASR
TASR

Na pľúcnej klinike UNLP Košice pribudol prístroj na odhlieňovanie

Prístroj na odhlieňovanie dýchacích ciest má pre pacientov k dispozícii centrum cystickej fibrózy na pľúcnej klinike Univerzitnej nemocnice Louisa Pasteura v Košiciach.

Pacient s novým prístrojom Simeox s najnovšou technológiou na odhlieňovanie dýchacích ciest na Klinike pneumológie a ftizeológie UNLP Košice — Foto: TASR/František Iván

Košice 23. júna (TASR) – Prístroj na odhlieňovanie dýchacích ciest má pre pacientov k dispozícii centrum cystickej fibrózy na pľúcnej klinike Univerzitnej nemocnice Louisa Pasteura (UNLP) v Košiciach. Dlhodobo jej ho zapožičala Slovenská asociácia cystickej fibrózy.

Ako počas jeho utorkového odovzdávania a zaškoľovania personálu uviedla predsedníčka asociácie Katarína Štěpánková, prístroj pacientom s týmto ochorením výrazne pomáha. Cystická fibróza spôsobuje genetický defekt a patologický hlien v pľúcach, v ktorom sa usádzajú baktérie a vzniká chronická infekcia.

„Jednou z dôležitých súčastí každodennej celoživotnej liečby cystickej fibrózy je respiračná fyzioterapia, ktorej súčasťou je vyčistenie dýchacích ciest od tohto hlienu,“ uviedla s tým, že prístroj Simeox s najnovšou technológiou na odhlieňovanie stál 6600 eur a zakúpili ho prostredníctvom projektu cezhraničnej spolupráce s Ukrajinou a jednej z nadácií. Podľa jej slov je takýchto prístrojov na Slovensku zatiaľ veľmi málo.

Podľa prednostu Kliniky pneumológie a ftizeológie UNLP Pavla Joppu uvedený prístroj skvapalňuje hustý hlien. „Zároveň ho posúva bližšie smerom k ústam a dokáže ho dostať von z hrudníka. Niektorí pacienti si tento prístroj zakúpili aj individuálne a majú ho doma. My ho budeme používať počas hospitalizácie,“ dodal.

Spresnil, že odstránenie hlienu zo vzdialenejších dýchacích ciest zväčšuje kapacitu pľúc, keďže sa do miest upchatých hlienom dostane kyslík. „Aj mechanika dýchania sa zlepšuje,“ doplnil Joppa.

Na Slovensku starostlivosť o pacientov s cystickou fibrózou poskytuje šesť zdravotníckych zariadení, v ktorých sú centrá cystickej fibrózy. V tom košickom v rámci UNLP sa lieči 23 dospelých pacientov z východného Slovenska. Na celom Slovensku je zaregistrovaných 336 takýchto pacientov, z toho je 201 dospelých a 135 detí.

SLEDUJTE POZITÍVNE SPRÁVY Z KOŠICKÉHO KRAJA NA FACEBOOKU!

Už ste čítali?

Keď začal Milan maľovať, svoj pôvod tajil, lebo sa bál reakcií…

Keď odhalil svoje meno a pôvod, v priebehu jedného večera stratil na…

Rasťo navštívil Severnú Kóreu: Hoci je to najkrutejší režim,…

Ľudia majú svojich diktátorov za bohov, ženy si môžu vybrať z 18 účesov,…

Lucie pečie hotové majstrovské diela: Na začiatku som bojovala,…

Je mladá, krásna a úspešná. Na konte má viacero…

Jej mladšia dcéra vyhrala MasterChef, staršia má detskú mozgovú…

Zdravotný stav Paulínky denne núti jej rodičov riešiť inkontinenciu,…

Vnuk Slováka z ikonickej fotky: Že je dedo slávny, sme zistili,…

Starý otec, Gusti Popovič prebýva v rodine maliara Ivana Popoviča naďalej. Napriek…

Kaštieľ Betliar odhalil ďalšie dobre ukryté tajomstvo: Reštaurátori…

Moderné technológie reštaurátorom umožňujú objavovať nové…

Bývalý skinhead z Prešova si vzal Rómku: Dnes sa bojím o naše…

Prešovčan Gabi bol zarytým skinheadom. Keď sa odsťahoval od partie do Anglicka,…

Slovenka najprv v USA upratovala domy, teraz hviezdi pred kamerami:…

Sny si plní v samotnej mekke filmu. Aj keď stále bojuje, robí naplno…