Dobrá správa. Firmy a podnikatelia už môžu žiadať dotáciu na nájomné
TASR
TASR

Dobrá správa. Firmy a podnikatelia už môžu žiadať dotáciu na nájomné

Vyplácanie dotácií by malo byť otázkou dní.

Na snímke prvý podpredseda vlády a minister hospodárstva SR Richard Sulík — Foto: TASR/Dano Veselský

Bratislava 23. júna (TASR) - Ministerstvo hospodárstva (MH) SR v utorok spustilo aplikáciu na registráciu žiadateľov o dotáciu na nájomné pre prevádzky, ktoré boli pre opatrenia proti šíreniu nového koronavírusu zatvorené.

Informoval o tom minister hospodárstva Richard Sulík (SaS) na tlačovom brífingu. Aplikácia je dostupná na webe ministerstva. Vyplácanie dotácií by malo byť podľa jeho slov otázkou dní.

Návody aj vo forme videa

„Momentálne sa spustila na webovej stránke ministerstva hospodárstva kompletná jedna sekcia s plnohodnotnými informáciami k tomuto celému procesu,“ uviedla Sulíkova poradkyňa Jana Kiššová s tým, že na webe sú informácie o schválenej legislatíve, je tam zverejnená výzva aj návody, príručky či videoinštruktáže.

„Pre tých, ktorí skúsenosti s elektronickou komunikáciou a s elektronickými podpismi nemajú, je naozaj dôležité si tieto návody prečítať, aby to fungovalo,“ dodala Kiššová.

Aký je postup?

Konkrétny postup je taký, že o pomoc žiada prenajímateľ, ktorý sa prihlási cez formulár, vyplní doň dáta, ktoré si ešte vopred dohodol s nájomcom. „Tieto predvyplnené dáta odošle a nájomcovi príde do schránky prístup na 48 hodín, aby si tieto dáta od prenajímateľa pozrel, aby ich verifikoval, elektronicky podpísal túto žiadosť,“ priblížila Kiššová. Žiadosť ide potom naspäť prenajímateľovi, ktorý ju tiež elektronicky podpíše. Z MH potom žiadosť poputuje na spracovávanie.

Ako vyčíslila Kiššová, MH očakáva zhruba 70 000 až 100 000 žiadostí, preto sa snažili posilniť aj informovanosť na webe, aby systém tento nápor zvládol. Otázne je aj to, či nápor zvládne portál slovensko.sk, kde je umiestnený formulár.

Na začiatok Prešovský kraj

Na účely poskytovania informácií je zriadené i call centrum približne s 10 pracovníkmi, ktorých bude možné kontaktovať. Na ľahšie zvládnutie náporu pripravil rezort harmonogram podľa krajov.

„Keby sa tam začali hlásiť všetci v jeden deň alebo všetci v prvé 3 - 4 dni, mohol by to naozaj ten systém nezvládnuť,“ dodala Kiššová. Sulík vyzýva záujemcov o dotáciu, aby o ňu v utorok žiadali iba tí z Prešovského kraja. Iné žiadosti v utorok spracovávané nebudú a budú čakať na deň, ktorý je pridelený ich kraju.

Postupne prídu na rad všetky kraje

V stredu (24. 6.) sú na rade záujemcovia z Banskobystrického kraja, vo štvrtok (25. 6.) z Košického kraja, v piatok (26. 6.) zo Žilinského kraja, v pondelok (29. 6.) je na rade Nitriansky kraj, v utorok (30. 6.) Trenčiansky kraj, v stredu (1.7.) Trnavský kraj a ako poslední môžu o dotáciu žiadať záujemcovia z Bratislavského kraja, a to vo štvrtok (2. 7.).

Následne sa bude tento harmonogram opakovať a žiadosti bude možné podávať do 30. novembra. Keď prvotný nápor opadne, harmonogram už nebude potrebné dodržiavať.

Ako dodal minister, technická príprava aplikácie bola náročná, je do nej zapojených päť rozličných systémov. Aplikáciu spustili v utorok o 11.00 h. „Chcel by som vyzvať všetkých nájomcov, aby sa prihlásili,“ dodal Sulík s tým, že zároveň prosí aj prenajímateľov, aby spolupracovali. „Máme na to vyčlenených dostatok peňazí a technicky sme na to pripravení, aspoň teda dúfam,“ podotkol.

Už ste čítali?

Lucie pečie hotové majstrovské diela: Na začiatku som bojovala,…

Je mladá, krásna a úspešná. Na konte má viacero…

Jej mladšia dcéra vyhrala MasterChef, staršia má detskú mozgovú…

Zdravotný stav Paulínky denne núti jej rodičov riešiť inkontinenciu,…

Vnuk Slováka z ikonickej fotky: Že je dedo slávny, sme zistili,…

Starý otec, Gusti Popovič prebýva v rodine maliara Ivana Popoviča naďalej. Napriek…

Kaštieľ Betliar odhalil ďalšie dobre ukryté tajomstvo: Reštaurátori…

Moderné technológie reštaurátorom umožňujú objavovať nové…

Bývalý skinhead z Prešova si vzal Rómku: Dnes sa bojím o naše…

Prešovčan Gabi bol zarytým skinheadom. Keď sa odsťahoval od partie do Anglicka,…

Slovenka najprv v USA upratovala domy, teraz hviezdi pred kamerami:…

Sny si plní v samotnej mekke filmu. Aj keď stále bojuje, robí naplno…

Marek 13 rokov tvorí pár s Rómkou: Keď to zistili kamaráti,…

Odhovárali ich. Vraj ju chce ten „gadžo“ len využiť, a potom ju odkopne.…

Príšerná karanténa v Gabčíkove? Omyl, Košičanka tvrdí, že mala…

Barboru na slovenskej hranici s Rakúskom obarila správa, že musí podstúpiť karanténu v Gabčíkove.…