Chystáte sa na kúpalisko? Sezónu ovplyvnil koronavírus, na toto si musíte dať pozor
TASR
TASR

Chystáte sa na kúpalisko? Sezónu ovplyvnil koronavírus, na toto si musíte dať pozor

Kúpaciu sezónu na umelých a prírodných kúpaliskách na Slovensku ovplyvnia tento rok protiepidemické opatrenia prijaté pre pandémiu nového koronavírusu

Na ilustračnej snímke letné kúpalisko Rosnička v mestskej časti Dúbravka v Bratislave — Foto: TASR/Dano Veselský

Bratislava 19. júna (TASR) - Kúpaciu sezónu na umelých a prírodných kúpaliskách na Slovensku ovplyvnia tento rok protiepidemické opatrenia prijaté pre pandémiu nového koronavírusu

Úrad verejného zdravotníctva (ÚVZ) SR zverejnil pre verejnosť zásady zdravotne bezpečného kúpania sa a hygienické podmienky pre prevádzky kúpalísk. TASR o tom informovala hovorkyňa ÚVZ SR Daša Račková.

Dôležitá je častá dezinfekcia a umývanie rúk

Hygienici odporúčajú ľuďom, aby nenavštevovali kúpalisko, ak sú chorí či majú príznaky ochorenia. Pri vstupe na kúpalisko je potrebné si dezinfikovať ruky a podľa ÚVZ SR je potrebné dbať na častú dezinfekciu a umývanie si rúk počas celého pobytu na kúpalisku. „Vyhýbajte sa dotyku očí, nosa a úst,“ vyzvali hygienici.

Pri pobyte na voľných oddychových plochách odporúčajú dodržiavať odstup dva metre od okolitých oddychujúcich. „Dvojmetrové odstupy odporúčame dodržiavať aj pri pohybe po areáli kúpaliska – bezpečnú vzdialenosť dodržiavajte najmä v šatniach a sprchách, na toaletách, v radoch na služby,“ vyzval ÚVZ SR s tým, že je potrebné sa vyhýbať aj zoskupovaniu a úzkym kontaktom s neznámymi osobami.

Rúška nosiť nemusíte

Verejnosť by mala uprednostniť bezkontaktné platby a rešpektovať pokyny a zavedené postupy prevádzkovateľa kúpaliska. Na kúpalisku nemusia nosiť rúška návštevníci a ani zamestnanci.

„Ochorenie COVID-19 je kvapôčkovou nákazou, ktorá sa šíri kontaktom s nakazenou osobou či kontaktom s kontaminovanými povrchmi. V súčasnosti neexistujú dôkazy o tom, že nový koronavírus spôsobujúci ochorenie COVID-19 sa môže šíriť vodou na kúpanie," upozornil ÚVZ SR.

Pripravenosť vodných plôch

Z pohľadu kvality vody na kúpanie je podľa hygienikov najbezpečnejšie navštevovať oficiálne prevádzkované a schválené kúpaliská. Okrem kvality na nich regionálne úrady verejného zdravotníctva totiž kontrolujú aj dodržiavanie ďalších povinností, ktoré im vyplývajú z legislatívy.

Rovnako odporúčajú navštevovať prírodné vodné plochy, ktoré sú regionálnymi úradmi verejného zdravotníctva monitorované. Aktuálne výsledky kontrol uverejňuje ÚVZ SR počas letnej kúpacej sezóny pravidelne v týždňových intervaloch na svojom webe a na internetových stránkach 36 regionálnych úradov verejného zdravotníctva.

Pripravenosť prírodných vodných plôch a umelých kúpalísk v SR na kúpaciu sezónu 2020 a aktuálny stav s manuálom letnej kúpacej sezóny nájde verejnosť na webe www.uvzsr.sk.

Už ste čítali?

Rasťo navštívil Severnú Kóreu: Hoci je to najkrutejší režim,…

Ľudia majú svojich diktátorov za bohov, ženy si môžu vybrať z 18 účesov,…

Lucie pečie hotové majstrovské diela: Na začiatku som bojovala,…

Je mladá, krásna a úspešná. Na konte má viacero…

Jej mladšia dcéra vyhrala MasterChef, staršia má detskú mozgovú…

Zdravotný stav Paulínky denne núti jej rodičov riešiť inkontinenciu,…

Vnuk Slováka z ikonickej fotky: Že je dedo slávny, sme zistili,…

Starý otec, Gusti Popovič prebýva v rodine maliara Ivana Popoviča naďalej. Napriek…

Kaštieľ Betliar odhalil ďalšie dobre ukryté tajomstvo: Reštaurátori…

Moderné technológie reštaurátorom umožňujú objavovať nové…

Bývalý skinhead z Prešova si vzal Rómku: Dnes sa bojím o naše…

Prešovčan Gabi bol zarytým skinheadom. Keď sa odsťahoval od partie do Anglicka,…

Slovenka najprv v USA upratovala domy, teraz hviezdi pred kamerami:…

Sny si plní v samotnej mekke filmu. Aj keď stále bojuje, robí naplno…

Marek 13 rokov tvorí pár s Rómkou: Keď to zistili kamaráti,…

Odhovárali ich. Vraj ju chce ten „gadžo“ len využiť, a potom ju odkopne.…