Súd odročil pojednávanie v kauze vraždy Jána Kuciaka do 29. júna
TASR
TASR

Súd odročil pojednávanie v kauze vraždy Jána Kuciaka do 29. júna

Threema podľa Kočnera nie je autentická.

Na snímke obžalovaný Marian Kočner — Foto: TASR/Jaroslav Novák

Pezinok 19. júna (TASR) – Predsedníčka senátu Špecializovaného trestného súdu Ružena Sabová odročila hlavné pojednávanie v kauze vraždy novinára Jána Kuciaka a jeho snúbenice Martiny Kušnírovej do 29. júna. Zároveň avizovala ďalšie termíny, a to 20. a 23. júla.

Novinárov vraj Tóth sledoval svojvoľne

Sledovanie novinárov vykonával a organizoval svedok Peter Tóth z vlastnej iniciatívy a komunikáciu cez aplikáciu Threema doplnili. Počas výsluchu prokurátorom Úradu špeciálnej prokuratúry (ÚŠP) Vladimírom Turanom to uviedol Marian Kočner, ktorý stojí pred senátom Špecializovaného trestného súdu v kauze vraždy novinára Jána Kuciaka.

„Threema nie je autentická,“ uviedol na mnoho otázok okolo komunikácie cez aplikáciu obžalovaný Kočner. Odmieta, že by Tóthovi poslal adresu Kuciaka vo Veľkej Mači, rovnako ako odmieta, že by písal Tóthovi v deň vraždy novinára o „pozastavení činnosti tímu“.

Kontroverzné Lipšicovo stádo

Sledovacie komando mal podľa slov Kočnera organizovať samotný Tóth, ktorý mal novinárov nenávidieť oveľa viac ako on, a mal tak robiť z vlastnej iniciatívy. „Poskytol som Tóthovi na získavanie informácií z prostredia novinárov dokopy asi 10 000 alebo 12 000 eur od augusta do konca roka 2017,“ ozrejmil obžalovaný.

Materiály zo sledovania novinárov, ktoré sa našli na USB kľúči, Kočner nikdy nevidel, pretože podľa vlastných slov nevlastní počítač a nikdy ho nevlastnil. Za Tóthov projekt považuje Kočner aj tzv. „Lipšicovo stádo“ z roku, keď anonym na internete zverejnil komunikáciu viacerých slovenských novinárov. Kočner ju vtedy prezentoval sám na tlačovej konferencii.

Vyhrážky v afekte

K telefonátu, v ktorom Kočner Kuciakovi povedal, že sa mu bude špeciálne venovať, uviedol Kočner, že to povedal v afekte. „Venovaním sa“ vraj myslel, že bude analyzovať na svojom portáli Na pranieri jeho články.

Turan sa pýtal Kočnera aj na komunikáciu s nitrianskym podnikateľom Norbertom Bödörom, v ktorej si mal Kočner od Bödöra pýtať lustrácie. „Pán Bödör pre mňa nerobil nikdy nič," reagoval Kočner, podľa ktorého boli s Bödörom známi.

Z vraždy novinára Jána Kuciaka a jeho snúbenice Martiny Kušnírovej sú obžalovaní neprávoplatne odsúdený Miroslav Marček, Tomáš Szabó, Alena Zsuzsová a Marian Kočner. Ten si mal podľa obžaloby objednať vraždu ako pomstu za Kuciakove články o jeho ekonomickej trestnej činnosti.

Už ste čítali?

Rasťo navštívil Severnú Kóreu: Hoci je to najkrutejší režim,…

Ľudia majú svojich diktátorov za bohov, ženy si môžu vybrať z 18 účesov,…

Lucie pečie hotové majstrovské diela: Na začiatku som bojovala,…

Je mladá, krásna a úspešná. Na konte má viacero…

Jej mladšia dcéra vyhrala MasterChef, staršia má detskú mozgovú…

Zdravotný stav Paulínky denne núti jej rodičov riešiť inkontinenciu,…

Vnuk Slováka z ikonickej fotky: Že je dedo slávny, sme zistili,…

Starý otec, Gusti Popovič prebýva v rodine maliara Ivana Popoviča naďalej. Napriek…

Kaštieľ Betliar odhalil ďalšie dobre ukryté tajomstvo: Reštaurátori…

Moderné technológie reštaurátorom umožňujú objavovať nové…

Bývalý skinhead z Prešova si vzal Rómku: Dnes sa bojím o naše…

Prešovčan Gabi bol zarytým skinheadom. Keď sa odsťahoval od partie do Anglicka,…

Slovenka najprv v USA upratovala domy, teraz hviezdi pred kamerami:…

Sny si plní v samotnej mekke filmu. Aj keď stále bojuje, robí naplno…

Marek 13 rokov tvorí pár s Rómkou: Keď to zistili kamaráti,…

Odhovárali ich. Vraj ju chce ten „gadžo“ len využiť, a potom ju odkopne.…