Odovzdávanie národných filmových cien Slnko v sieti bude 9. septembra
TASR
TASR

Odovzdávanie národných filmových cien Slnko v sieti bude 9. septembra

Slávnostné odovzdávanie národných filmových cien Slnko v sieti sa uskutoční v stredu 9. septembra v priestoroch bratislavskej Starej tržnice.

Na archívnej snímke režisér Martin Šulík a producent Rudolf Biermann si preberajú ocenenie Slnko v sieti v kategórii Najlepší hraný film za rok 2018 — Foto: TASR/Dano Veselský

Bratislava 19. júna (TASR) - Slávnostné odovzdávanie národných filmových cien Slnko v sieti sa uskutoční v stredu 9. septembra v priestoroch bratislavskej Starej tržnice. V priamom prenose ho odvysiela RTVS na Jednotke. TASR o tom informoval Radomír Brhlík z PR Slovenskej filmovej a televíznej akadémie (SFTA).

„Som veľmi rada, že sa život v našej krajine po veľmi náročnom období pomaly vracia do normálu a galavečer Slnko v sieti bude jednou z prvých oficiálnych akcií, ktorou tento návrat oslávime,“ uviedla prezidentka SFTA Wanda Adamík Hrycová. „Je skvelé, že budeme oslavovať filmy – práve tie nám totiž všetkým pomohli prekonať karanténu pri plnom duševnom zdraví a ukázali nám, aké je umenie pre spoločnosť dôležité,“ dodala.

Medzi kandidátmi na ocenenie vedie s počtom 12 nominácií filmový thriller Amnestie od režiséra Jonáša Karáska o najväčšej väzenskej vzbure v Československu. O cenu v kategórii najlepší hraný film sa bude uchádzať tiež film Nech je svetlo od režiséra Marka Škopa s 11 nomináciami a Punk je hned! od Juraja Šlauka so šiestimi nomináciami. Spomenutí traja režisér zároveň ašpirujú na cenu v kategórii najlepšia filmová réžia.

V kategórii najlepší dokumentárny film je nominovaná trojica titulov Dobrá smrť od režiséra Tomáša Krupu, Skutok sa stal od Barbory Berezňákovej a od režiséra Martina Repku Osamelí bežci: Ideme ďalej.

V jubilejnom 10. ročníku Slnka v sieti sa o ocenenie uchádzalo 24 hraných, dokumentárnych a animovaných filmov. Do druhého kola hlasovania posunuli akademici 14 filmov.

Počas galavečera odovzdajú aj cenu Slnko v sieti za Výnimočný prínos slovenskej audiovizuálnej kultúre a Divácku cenu Slnko v sieti, o ktorej v internetovom hlasovaní rozhodne verejnosť.

Laureátov národnej filmovej ceny mala SFTA pôvodne vyhlásiť 17. apríla. Tento dátum museli organizátori v súvislosti s opatreniami a prevenciou proti šíreniu nového koronavírusu presunúť.

Viac informácií o národných filmových cenách nájdu záujemcovia na webovej stránke ceny Slnko v sieti.

Už ste čítali?

Jej mladšia dcéra vyhrala MasterChef, staršia má detskú mozgovú…

Zdravotný stav Paulínky denne núti jej rodičov riešiť inkontinenciu,…

Vnuk Slováka z ikonickej fotky: Že je dedo slávny, sme zistili,…

Starý otec, Gusti Popovič prebýva v rodine maliara Ivana Popoviča naďalej. Napriek…

Kaštieľ Betliar odhalil ďalšie dobre ukryté tajomstvo: Reštaurátori…

Moderné technológie reštaurátorom umožňujú objavovať nové…

Bývalý skinhead z Prešova si vzal Rómku: Dnes sa bojím o naše…

Prešovčan Gabi bol zarytým skinheadom. Keď sa odsťahoval od partie do Anglicka,…

Slovenka najprv v USA upratovala domy, teraz hviezdi pred kamerami:…

Sny si plní v samotnej mekke filmu. Aj keď stále bojuje, robí naplno…

Marek 13 rokov tvorí pár s Rómkou: Keď to zistili kamaráti,…

Odhovárali ich. Vraj ju chce ten „gadžo“ len využiť, a potom ju odkopne.…

Príšerná karanténa v Gabčíkove? Omyl, Košičanka tvrdí, že mala…

Barboru na slovenskej hranici s Rakúskom obarila správa, že musí podstúpiť karanténu v Gabčíkove.…

Slovák z Taiwanu o tom, ako si krajina poradila s vírusom: Ak…

Cestovateľ a fotograf Aleš Tvrdý opísal, ako sa s vírusom…