Dobré noviny
Kaštieľ Betliar odhalil ďalšie dobre ukryté tajomstvo: Reštaurátori si na obrazoch všimli niečo zvláštne
Ľubomíra Somodiová
Ľubomíra Somodiová

Kaštieľ Betliar odhalil ďalšie dobre ukryté tajomstvo: Reštaurátori si na obrazoch všimli niečo zvláštne

Na snímke Múzeum Betliar 30. mája 2019 v Betliari.
Na snímke Múzeum Betliar 30. mája 2019 v Betliari. — Foto: TASR/František Iván, SNM - Múzeum Betliar: kaštieľ Betliar, hrad Krásna Hôrka

Moderné technológie reštaurátorom umožňujú objavovať nové kuriozity.

BETLIAR 20. júna - Kaštieľ Betliar, niekdajšie šľachtické sídlo Andrássyovcov situované v malebnej gemerskej krajine, skrýva veľa neobjavených pokladov.

Len nedávno sme písali o obraze krásnej dámy, nad ktorej identitou si pracovníci múzea roky lámali hlavu. Prvé náznaky, o koho môže ísť, sa objavili ešte v roku 1996, keď pri návšteve kaštieľa syn jeho posledného majiteľa, gróf Gejza II. Andrássy pod obrazom utrúsil, že ide o: „milenku môjho starého otca“. 

Nikto však netušil, kto bola záhadná milenka. Až po viac než desiatich rokoch štúdia odhalila, že išlo o Angličanku Charlotte Strachan, ktorá neváhala za Emanuelom I. Andrássym precestovať pol sveta, aj napriek tomu, že bola vydatá.

Obraz pod obrazom

Najnovšie reštaurátori odhalili ďalšie tajomstvá, ktoré v sebe ukrýva bohatá zbierka kaštieľa Betliar a hradu Krásna Hôrka.

Hoci mnoho obrazov bolo reštaurovaných už v minulosti, vďaka modernej technológii (konkrétne metóde röntgenového žiarenia) sa zistilo, že niektoré obrazy boli premaľované.

„Súčasná doba ponúka reštaurátorom viac techník a možností na detailný výskum a dokumentáciu reštaurovaných diel. Preto sa stáva, že pri opätovnom reštaurovaní obrazov čaká reštaurátora prekvapenie, napríklad v podobe inej maľby nachádzajúcej sa pod tou viditeľnou,“ povedala pre Dobré noviny kultúrno-propagačná manažérka múzea Judita Krajčiová.

Napínavé pátranie

Pre reštaurátora je to vždy zážitok, keď natrafí na nezvyčajný obraz,“ tvrdí Krajčiová. Pátranie po vzhľade pôvodnej maľby a dôvode vzniku podľa nej obohacuje celý zážitok z objavu.

Nebolo to inak ani v prípade, keď pod obrazom Filipa IV. a portrétom neznámeho šľachtica „vykúkli“ obrazy záhadných žien, ktoré boli premaľované. Hneď sa dali do pátrania.

Portrét kráľa Filipa IV. — Foto: SNM - Múzeum Betliar: kaštieľ Betliar, hrad Krásna Hôrka.
RTG snímok maľby. — Foto: SNM - Múzeum Betliar: kaštieľ Betliar, hrad Krásna Hôrka.
Skica - portrét kráľa Filipa IV. — Foto: SNM - Múzeum Betliar: kaštieľ Betliar, hrad Krásna Hôrka.
Skica - pôvodný dámsky portrét. — Foto: SNM - Múzeum Betliar: kaštieľ Betliar, hrad Krásna Hôrka.

Aký mal autor dôvod?

Na obraze Filipa IV. od neznámeho španielskeho majstra z prostredia dvorných maliarov Diega Velazqueza (1599-1660) a Francisca de Zurbarán (1598-1664) reštauratéri objavili portrét ženy situovaný na šírku.

Predpokladajú, že ide o prácu toho istého autora a dáma na nedokončenom portréte je Isabel de Valois (po porovnaní s portrétom v obrazárni Prado v Maride).

„V týchto dielňach sa často stávalo, že autor premaľoval svoje nedokončené dielo na iné. Pre nás ostáva záhadou, či to bolo spôsobené nedostatkom financií na nákup nového plátna alebo bol dôvod iný,“ priblížila Krajčiová.

Isabel de Valois

Alebo Alžbeta Valois bola francúzska princezná a vydatá kráľovná španielska, neapolská a sicílska. Alžbeta sa narodila ako druhé dieťa (prvá dcéra) francúzskeho kráľa Henricha II. a Kataríny Medicejskej. Bola pôvodne zasnúbená so španielskym princom Karolom. Plánovaná svadba sa uskutočnila v roku 1559, no ženíchom bol Karolov otec, o osemnásť rokov starší čerstvý vdovec Filip II. Z tohto vraj spokojného manželstva sa narodili dve dcéry, Izabela Klára a Katarína Michaela. Alžbeta  zomrela mladá vo veku 23 rokov pri potrate tretieho dieťaťa.

Snaha držať krok s módnymi trendmi

Druhým premaľovaným obrazom je portrét neznámeho mladého šľachtica namaľovaný v klasicistickom štýle rakúskym maliarom v období medzi rokmi 1770-1780. Po zröntgenovaní obrazu sa zistilo, že pod viditeľnou maľbou sa nachádza portrét dievčaťa, ktorý je dielom rovnakého autora. 

„Pravdepodobne bol vytvorený na objednávku majiteľa, ktorého zaujali nové umelecké smery natoľko, že sa rozhodol pre štýlovú aktualizáciu diela,“ ozrejmila so slovami, že snaha držať krok s módnymi trendmi nie je len fenoménom súčasnosti.

Reštaurátori sa počas praxe stretávajú s rôznymi kurióznymi obrazmi. „Pri každom takomto diele musia reštaurátor a metodik umenia zohľadniť všetky špecifikácie a charakteristiku diela, jeho materiál, jeho umeleckú formu, vhodnosť či nevhodnosť zásahov do diela pred tým, než sa rozhodnú ako pokračovať pri reštaurovaní.“

Pri oboch obrazoch sa rozhodlo pre zachovanie vrchných malieb, čo znamená, že návštevníci pri pohľade na tieto obrazy netušia, aké tajomstvo ukrývajú. Avššak múzeum zverejnilo röntgenové snímky.

Portrét neznámeho šľachtica. — Foto: SNM - Múzeum Betliar: kaštieľ Betliar, hrad Krásna Hôrka.
RTG snímok tváre. — Foto: SNM - Múzeum Betliar: kaštieľ Betliar, hrad Krásna Hôrka.
RTG snímok odevu — Foto: SNM - Múzeum Betliar: kaštieľ Betliar, hrad Krásna Hôrka.

Obraz v obraze

V múzeu sa nachádza aj iný kuriózny obraz, pod ktorý môžu návštevníci doslova nahliadnuť. Ide o obraz, ktorý dlhé roky visí nad dverami historickej knižnice. Reštaurovaný bol pred piatimi rokmi. Má poľovnícky námet a jeho autorom je Alajos Szerémi, ktorý ho namaľoval v roku 1889 podľa Júliusa Blaasa.

Na prvý pohľad nebol ničím zvláštny. Po očistení od špinavého a zažltnutého laku sa ukázalo, že 66 cm od pravého okraja je vyrezaný otvor vo veľkosti 45,5 x 29 cm, do ktorého bol v minulosti neodborným spôsobom vložený iný obraz od neznámeho autora s námetom cisára Františka Jozefa I. a jeho manželky Alžbety na koňoch v sprievode grófa Júliusa Andrássyho.

„Je viditeľné, že autor vloženého obrazu bol školený. Nedá sa však určiť, kedy došlo k tomu, že si rodina Andrássyovcov vyžiadala na obraze takúto zmenu. Po odbornej diskusii sme sa rozhodli tento unikátny obraz nechať v tomto stave, preto môžu návštevníci počas prehliadky vidieť „obraz v obraze,“ uzavrela.

Obraz v obraze. — Foto: SNM - Múzeum Betliar: kaštieľ Betliar, hrad Krásna Hôrka.
Obraz v obraze. — Foto: SNM - Múzeum Betliar: kaštieľ Betliar, hrad Krásna Hôrka.
Obraz v obraze. — Foto: SNM - Múzeum Betliar: kaštieľ Betliar, hrad Krásna Hôrka.
Obraz v obraze. — Foto: SNM - Múzeum Betliar: kaštieľ Betliar, hrad Krásna Hôrka.

SLEDUJTE POZITÍVNE SPRÁVY Z KOŠICKÉHO KRAJA NA FACEBOOKU!

Už ste čítali?