Košickí gymnazisti oslnili na svetovej súťaži: Konkurenciu porazili ekologickým čistiacim prostriedkom
TASR
TASR

Košickí gymnazisti oslnili na svetovej súťaži: Konkurenciu porazili ekologickým čistiacim prostriedkom

Tím gymnazistov z Košíc zvíťazil vo svetovom finále študentskej súťaže sociálnych inovácií Social Innovation Relay (SIR).

Tím REN — Foto: Facebook/JA Slovensko,n.o.

Košice 17. júna (TASR) - Tím gymnazistov z Košíc zvíťazil vo svetovom finále študentskej súťaže sociálnych inovácií Social Innovation Relay (SIR). So svojím projektom ekologického tuhého čističa uspel v utorok (16. 6.) v konkurencii ďalších víťazov národných kôl z krajín ako Španielsko, Singapur či Japonsko. TASR o tom informoval PR konzultant Ľubomír Šulko.

Globálne finále 11 tímov sa konalo online. Porota si vybrala tri víťazné projekty, medzi nimi aj ekologický čistič „TUČI“ zo Slovenska. „So svojím tuhým čističom prináša tím REN zo Slovenska praktickú alternatívu voči tekutým mydlám pre všetkých, ktorí sa zaujímajú o ekologické a životnému prostrediu prospešné čistenie. To im taktiež zabezpečilo víťazstvo v súťaži SIR,“ oznámila na sociálnej sieti organizácia Junior Achievement (JA) Europe, ktorá súťaž organizovala.

Ich čistič sa už predáva

Košickí gymnazisti združení v tíme s názvom REN tak uspeli najprv v slovenskom a následne v globálnom finále. Ich tuhý ekologický čistič sa už úspešne vyrába a predáva v ekologických predajniach na Slovensku.

„Je to úžasný pocit, už len samotná účasť bola pre nás výbornou príležitosťou, no výhra nás neskutočne potešila. Vidieť nápady z celého sveta a prezentovať náš projekt v angličtine pred medzinárodnou porotou bolo pre nás skvelou skúsenosťou,“ povedal po víťazstve Lukáš Weiszer zo slovenského tímu. Podľa jeho slov firma plánuje v blízkom čase rozšíriť svoje pôsobenie na slovenskom trhu.

Foto: Facebook/REN Slovakia

„Úspešne expandujeme aj do ďalších krajín. Náš produkt je už možné zakúpiť okrem Slovenska aj v Česku. Dostali sme už aj ponuky z Vietnamu a z Londýna, ktoré momentálne riešime a snažíme sa dospieť k vzájomne výhodnej spolupráci,“ dodal Weiszer.

Jedinečné bezobalové riešenie

Podľa riaditeľky Junior Achievement Slovensko Evy Vargovej firma REN priniesla so svojím nápadom na slovenský trh jedinečné bezobalové riešenie, ktoré šetrí životné prostredie.

„Študentská firma vyhrala nielen celosvetovú súťaž Social Innovation Relay 2020, ale stala sa i najlepšou slovenskou JA firmou v rámci Company of the Year Competition 2020. Rada by som vyzdvihla i podporu vedenia školy a pani učiteľky Evy Wolfovej, ktorá na Gymnáziu Poštová v Košiciach dlhodobo rozvíja podnikavosť svojich žiakov a motivuje ich k skvelým výsledkom,“ povedala Vargová.

Porota pri víťazných projektoch ocenila najmä prepojenie biznisu a sociálneho dôsledku na spoločnosť. Pri TUČI to bolo prepojenie s ekológiou. Singapurský projekt ACCESS uspel so sociálnou inklúziou mladých ľudí s autizmom. Grécky tím Medinow zase predstavil aplikáciu, ktorá obyvateľom a návštevníkom odľahlých oblastí zabezpečuje dostupnú zdravotnú starostlivosť.

Projekt SIR sa v rámci spolupráce Junior Achievement a NN Group realizuje v tomto školskom roku okrem Slovenska v ČR, Bulharsku, Grécku, Maďarsku, Poľsku, Rumunsku, Holandsku, Španielsku, Singapure a Japonsku.

Už ste čítali?

Už 8 mesiacov nebol mladík v obchode. Všetko potrebné si dopestuje…

Mladý muž neuteká do obchodu, aby si urobil zásoby – vďaka svojej…

Cestovateľ Tomáš: Naozaj dávate rodičov do starobinca? Pýtali…

Cestovateľ Tomáš Benedik z východného Slovenska má veľa…

Rómka Dominika študuje v Anglicku na prestížnej univerzite:…

Rodičia ju už od detstva podporovali v štúdiu. Dnes je druháčkou na University…

Najradostnejší kvetinár v Bratislave. Patrik s Downovým syndrómom…

Lekári Danku a jej manžela presviedčali, aby dali syna s Downovým syndrómom…

Keď začal Milan maľovať, svoj pôvod tajil, lebo sa bál reakcií…

Keď odhalil svoje meno a pôvod, v priebehu jedného večera stratil na…

Rasťo navštívil Severnú Kóreu: Hoci je to najkrutejší režim,…

Ľudia majú svojich diktátorov za bohov, ženy si môžu vybrať z 18 účesov,…

Lucie pečie hotové majstrovské diela: Na začiatku som bojovala,…

Je mladá, krásna a úspešná. Na konte má viacero…

Jej mladšia dcéra vyhrala MasterChef, staršia má detskú mozgovú…

Zdravotný stav Paulínky denne núti jej rodičov riešiť inkontinenciu,…