V Bratislave otvorili 40. ročník Ekotopfilmu
TASR
TASR

V Bratislave otvorili 40. ročník Ekotopfilmu

Pozdravil ho aj prostredníctvom videoprojekcie monacký princ Albert II.

Ilustračná snímka Foto: TASR/Michal Svítok

Bratislava 7. októbra (TASR) - Jubilejný 40. ročník Medzinárodného filmového festivalu Ekotopfilm dnes slávnostne otvorili v bratislavskom Primaciálnom paláci. Účastníkov festivalu pozdravil prostredníctvom videoprojekcie aj monacké knieža Albert II., ktorý sa v roku 2006 stal laureátom festivalovej pocty Honour of Ekotopfilm a cenu si bol vtedy v Bratislave osobne prevziať.

Albert II. ako fanúšik a podporovateľ ekológie poslal tento rok všetkým účastníkom festivalu osobný pozdrav a povzbudenie do ďalšej práce. Podľa neho jednou z najväčších zásluh je, že festival vytvára nové publikum, s ktorým sa chce podeliť o informácie, vzdelávať a hľadať riešenia, ako aj presviedčať a apelovať. "Festival oslavuje 40 rokov, vek dospelosti, a jeho popularita každý rok potvrdzuje jeho opodstatnenosť medzi ostatnými podobnými podujatiami, ktoré sa rozvíjali v tom istom čase po celom svete. Úspech je predovšetkým dôkazom inovačného ducha, ktorý je aj vašou hybnou silou," konštatoval monacký panovník. "Tí, ktorí pred 40 rokmi verili, že životné prostredie sa stane kľúčovou otázkou 21. storočia, boli vzácnou výnimkou. V tomto storočí musíme čeliť najväčším výzvam od vzniku našej civilizácie," dodal Albert II., ktorý sa aktívne zaujíma o ekológiu a trvalo udržateľný rozvoj. Stojí na čele Nadácie Za osobnú zaangažovanosť v ochrane životného prostredia a trvalo udržateľného rozvoja, ktorá sa prioritne orientuje na klimatické zmeny, biodiverzitu a vodu.

"Je to obrovská sága pre nás. Tá 40-ročná nepretržitá história, to je veľká vec. Otec to založil, stalo sa to preňho celoživotným poslaním. Tomu projektu naozaj zasvätil všetko, prešlo to neuveriteľnými periódami. Začalo sa to v socializme ako festival technických filmov, dnes sme niekde úplne inde," uviedol v rozhovore pre TASR výkonný riaditeľ festivalu Peter Lím. Ako ďalej poznamenal, jubilejný ročník Ekotopfilmu je pre jeho organizátorov nielen oslavou, ale aj záväzkom. Tak sa postavili aj k jeho obsahu. "Chceli sme naplniť slovo festival. Okrem klasických projekcií vieme, že sem dostaneme tie najlepšie filmy z celého sveta zhruba v ročnom predstihu, predtým než sa dostanú do TV kanálov, tak okrem toho sme sa tento rok zamerali na veľa sprievodných akcií formou hier, súťaží, tvorivých dielní," dodal Peter Lím na margo rozsiahleho sprievodného programu, ktorý tiež tvoria prezentácie a diskusie so zaujímavými hosťami. Dopoludňajšie festivalové dianie je vyhradené žiakom a študentom základných a stredných škôl v rámci Junior festivalu.

Festival dokumentov o trvalo udržateľnom rozvoji ponúka návštevníkom viac ako 90 súťažných filmových titulov. Prinášajú možnosť nazrieť do sveta prírody a životného prostredia, vedy a výskumu či nových technológií. Filmy od tvorcov z Nemecka, USA, Belgicka, Talianska, Francúzska, Portugalska, Egypta, Bosny a Hercegoviny a ďalších krajín súťažia o 20 ocenení. Víťazov vyberie deväťčlenná medzinárodná porota, ktorej predsedá Bruce Bucklin.

Ekotopfilm 2013 potrvá v Bratislave do 11. októbra, projekcie sa konajú v priestoroch Park Inn Danube Hotela a v kine Mladosť na Hviezdoslavovom námestí. V priebehu novembra sa festival presunie do Košíc a Žiliny, kde si diváci budú môcť pozrieť víťazné filmy aktuálneho ročníka.

Už ste čítali?

V talianskych Alpách sa mení sneh na ružovo: Čo to spôsobilo?…

V obľúbenej turistickej lokalite sa sneh mení na ružovo. Pozrite si tento…

Lucie pečie hotové majstrovské diela: Na začiatku som bojovala,…

Je mladá, krásna a úspešná. Na konte má viacero…

Jej mladšia dcéra vyhrala MasterChef, staršia má detskú mozgovú…

Zdravotný stav Paulínky denne núti jej rodičov riešiť inkontinenciu,…

Vnuk Slováka z ikonickej fotky: Že je dedo slávny, sme zistili,…

Starý otec, Gusti Popovič prebýva v rodine maliara Ivana Popoviča naďalej. Napriek…

Kaštieľ Betliar odhalil ďalšie dobre ukryté tajomstvo: Reštaurátori…

Moderné technológie reštaurátorom umožňujú objavovať nové…

Bývalý skinhead z Prešova si vzal Rómku: Dnes sa bojím o naše…

Prešovčan Gabi bol zarytým skinheadom. Keď sa odsťahoval od partie do Anglicka,…

Slovenka najprv v USA upratovala domy, teraz hviezdi pred kamerami:…

Sny si plní v samotnej mekke filmu. Aj keď stále bojuje, robí naplno…

Marek 13 rokov tvorí pár s Rómkou: Keď to zistili kamaráti,…

Odhovárali ich. Vraj ju chce ten „gadžo“ len využiť, a potom ju odkopne.…