Dobré noviny
Štyri európske krajiny podpísali kontrakt na vakcínu proti koronavírusu
TASR
TASR

Štyri európske krajiny podpísali kontrakt na vakcínu proti koronavírusu

Ilustračné foto
Ilustračné foto — Foto: TASR/AP

Nemecko, Francúzsko, Taliansko a Holandsko podpísali počiatočný kontrakt na dodávku viac ako 300 miliónov dávok vakcíny proti novému koronavírusu.

Berlín 13. júna (TASR) - Nemecko, Francúzsko, Taliansko a Holandsko podpísali počiatočný kontrakt na dodávku viac ako 300 miliónov dávok vakcíny proti novému koronavírusu, ktorej vývoj je zatiaľ len v experimentálnej fáze. Kontrakt podpísali s farmaceutickým gigantom AstraZeneca, oznámilo v sobotu nemecké ministerstvo zdravotníctva.

Vývoj vakcíny by mal byť v prípade pozitívneho vývoja ukončený ešte do konca tohto roku. Do programu sa môžu postupne zapojiť všetky členské štáty EÚ, približuje agentúra DPA.

„Mnohé krajiny sveta si už zabezpečili (budúce) vakcíny (proti koronavírusu), len Európa ešte nie,“ uviedol nemecký minister zdravotníctva Jens Spahn, ktorý zdôraznil, že kapacity na výrobu budúcej očkovacej látky je si potrebné zaistiť už teraz.

Z rýchleho uzavretia kontraktu štvoricou členských krajín EÚ budú podľa neho časom profitovať všetci občania Únie. Hodnota kontraktu nebola bezprostredne známa.

Šéf talianskeho rezortu zdravotníctva Roberto Speranza uviedol, že na základe kontraktu s britskou nadnárodnou spoločnosťou AstraZeneca by mohlo byť do európskych krajín dodaných až 400 miliónov dávok očkovacej látky proti koronavírusu SARS-CoV-2.

AstraZeneca vyvíja svoju vakcínu v spolupráci s prestížnom Oxfordskou univerzitou. Ide o jednu z mála vyvíjaných vakcín proti koronavírusu, ktorá je už v štádiu klinického hodnotenia.

Štvorica európskych krajín okrem toho rokuje aj s ďalšími spoločnosťami, ktoré pracujú na vývoji vlastných očkovacích látok proti SARS-CoV-2.

Už ste čítali?

List od neznámeho dievčaťa zmenil jeho život. Slovák Marián sa vo Vietname zaľúbil a našiel cestu ku káve

Mal som asi naivnú predstavu, že ľudia, čo robia s kávou, sú bohatí, spomína…

Lesník Miroslav Ondruš stál zoči-voči bojujúcim medveďom: Keď odišli, zachvátila ma poľovnícka triaška

Medvedica zaútočila na medveďa a ten sa dlho spamätával z toho, čo sa vlastne…

Nikdy nezabudne, ako na pláži uvidel krásnu Slovenku. Mario Cimarro spoznal Broňu po mnohých omyloch

Pozrela sa na mňa s tými svojimi úžasnými modrými očami, až sa…

Všeobecná lekárka Etela Janeková nezavrela ambulanciu ani na jediný deň: denne ošetrí 120 pacientov

MUDr. Etela Janeková, PhD. od začiatku pandémie nezavrela svoju ambulanciu ani…