Monika zachraňovala životy v Afrike, no vrátila sa na Slovensko: Milujem liečiť tých, ktorí nič nemajú
Dominika Pacigová
Dominika Pacigová

Monika zachraňovala životy v Afrike, no vrátila sa na Slovensko: Milujem liečiť tých, ktorí nič nemajú

V Afrike denne zachraňovala životy, no v čase pandémie sa rozhodla, že sa vráti na Slovensko. Dnes pomáha tým, ktorí to potrebujú.

Monika vymenila modeling za prácu lekárky. Dnes pomáha na Slovensku. — Foto: Instagram/moi_monicka

BRATISLAVA 12. júna - Monika Paločková vyhrala pred ôsmimi rokmi súťaž Miss stredných škôl. Aj napriek tomu, že sa istý čas venovala modelingu, už v detstve snívala o tom, že by chcela pomáhať tým, ktorí to skutočne potrebujú.

Hneď po vyštudovaní medicíny odišla do Burundi, malej, ale veľmi ľudnatej krajiny v Afrike. Jej ďalšie kroky viedli do Južného Sudánu a následne do Kene. V sťažených podmienkach zachraňovala ľudské životy sedem dní v týždni, pričom tri dni z toho mala aj večernú službu.

V čase, keď potvrdili prvé prípady nového koronavírusu na Slovensku, sa rozhodla, že sa vráti do rodnej krajiny, aby pomohla lekárom. Monika sa pridružila k organizácii Equite a v dnešných dňoch zabezpečuje zdravotnú starostlivosť pre bezdomovcov a v Pentagone. 

Rozhodla sa, že opustí Afriku, aby pomohla na Slovensku 

Mladá lekárka sa v polovici marca rozhodla, že sa vráti do rodnej krajiny. „Bolo zrejmé, že situácia na Slovensku si bude vyžadovať moju pomoc. V tom čase som bola v Keni, kde boli potvrdené len tri prípady nákazy koronavírusom. Rozhodla som sa, že na istý čas opustím Afriku, aby som mohla pomôcť kolegom na Slovensku,“ povedala pre Dobré noviny Monika Paločková.

Monika je vášnivou cestovateľkou, no rok 2020 vníma ako špecifický. „Rozhodla som sa, že tentokrát zmarím svoje cestovateľské plány a tohtoročné zarobené peniažky investujem do našej prekrásnej krajiny, našim pracovitým a vytrvalým ľuďom,“ napísala na Instagrame s dodatkom, že je hrdá na to, ako sme zvládli prvú vlnu koronavírusu.

 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

?Otázkaotázok2020: ????????? ???? ????? ?????⛰️?️☀️ . Tí, ktorí o moju pojašenú existenciu aspoň lakťom štrauchli vedia, že mám raketu v ?, navštívila som vyše 50 krajín, na jednom mieste sa zastavím tak maximálne na pár mesiacov a potom ?‍♀️? ďalej. 2020 je pre mňa dosť špecifický.. . Letenky do Južnej Ameriky prepadli, to nevadí. Život ma odfúkol na 4 mesiace späť za mojou krvou, späť uvedomiť si, jak moc ?? a Slovákov milujem, nech sme jakí chceme ?. Som hrozne hrdá na to, ako sme zvládli prvú ? a hoci to ovplyvnilo život každého, väčšinou negatívne, držali sme spolu, ohľaduplne, nezištne sme si pomáhali.. Každý sme sa vyfarbil, slová nahradili činy. Bolo to ťažké, fakt ťažké, ale pocit, že sme teraz príkladom pre svet nám dodá hrdosť aspoň ako mierne zadosťučinenie. . Od 1.4. som bola v denne v teréne, 8-11-12-24 hodín. Videla som, ako ľudia trpeli, ako iní stále trpia. My, ako lekári sme dostali podporu od ľudí počas krízi, je teraz raz na nás, aby sme podporili tých, ktorí podporovali nás. . Preto som sa rozhodla, že tentokrát dobrovoľne zmarím svoje cestovateľské plány a tohtoročné zarobené peniažky investujem do našej prekrásnej krajiny, našim pracovitým a vytrvalým ľuďom. Už sa nemôžem dočkať na Júl, ako začnem brázdiť Nízke a Vysoké, Raj a Kras, lúky a hory, pešo a na bajku. Ako budem spať v horských chatách a budú ma budiť ostré a hrejivé lúče horského ☀ . Tak, a idem k merítku veci: 1): Kde budete tráviť dovolenku tento rok vy? 2): Ktoré miesta na Slovensku nemôžem vynechať? ?? ? Prajem krááásny dník ? . #slovakia #slovakgirl #nature #naturephotography #mountains #mountainlover #mountaingirl #dnescestujem #globetrotting #globetrotter #traveling #travelideas

Príspevok, ktorý zdieľa MUDr. Monička? (@moi_monicka),

Pomáha tým, ktorí to potrebujú

Mladá lekárka sa pridala k organizácii Equite. „Chodíme zabezpečovať zdravotnú starostlivosť do Pentagonu a pod most Lafranconi pre bezdomovcov - našla som kúsok Afriky na Slovensku. Je to tam dosť podobné, akurát mi už fakt chýbajú slony, 40 stupňov Celzia, teplé pivo a všadeprítomné čokoládové deti s guľatými očičkami,“ uviedla na sociálnej sieti.

Monika pomáha tam, kde je to potrebné. Milujem liečiť tých, ktorí nič nemajú. Tých, o ktorých sa nik nezaujíma a koho každý strká na okraj spoločnosti. Bože, to je pocit, keď pohladíte niekoho, koho nikto nikdy nepohladil, keď ho potľapkáte po pleci a on vám povie, že ešte nikto sa nikdy na neho tak pekne neusmial, keď podporíte budúcu mamičku, ktorá uvažuje, že si dieťa nenechá, a dodáte jej odvahu, že bude skvelá mamina. A ona, hladkajúca svoje bruško, odchádza tuho stláčajúca v dlani tehotenské vitamíny,“ napísala s dodatkom, že obrovský rešpekt a vďaka patrí všetkým dobrovoľníkom na Slovensku.

 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

??????? ?? ?????????????? . ,,Paní doktor, já som ani nič nerobil. Len som u nich kradol jahody na záhrade a oni na mňa vypustili dvoch pitbullov. No povedzte, toto som si zaslúžil? " Vraví môj prvý pacient v Pentagone, povedzme Fero, s dohryzenou, hnisavou nohou. Zachechtala som sa a nohu som začala dezinfikovať. Pamätám si, keď som praxovala na gynde vo Zvolene, a jeden z doktorov sa ma spýtal: ,,Vy kde chcete po škole pani doktorka?" Ja s istotou: ,,Do rozvojových krajín." On s úsmevom : ,,Potom môžete kľudne ostať na Slovensku". . Po tom, ako som sa pridružila k @equite, mega organizácii s mega ❤️ a chodíme zabezpečovať zdravotnú starostlivosť do Pentagonu a pod most Lafranconi pre bezdomovcov - našla svoj kúsok Afriky na Slovensku. Je to tam dosť podobné, akurát mi už fakt chýbajú slony, 40 stupňov celzia, teplé pivo a všadeprítomné čokoládové detská s guľatými očičkami ??? Milujem liečiť tých, ktorí nič nemajú, tých, o kt. sa nik nezaujíma a koho každý strká na kraj spoločnosti. Bože to je pocit, keď pohladíte niekoho, koho nikdy nikto nepohladil, keď potľapkáte po pleci Fera a on vám povie, že ešte nikto nikdy sa naňho tak pekne neusmial, keď podporíte budúcu mamičku, ktorá uvažuje, že si dieťa nenechá a dodáte jej odvahu, že bude skvelá mamina. A ona hladkajúca svoje brušino odchádza tuho stláčajúca v dlani tehotenské vitamíny smejúca a ďakujúca. Spomínala som to už pár krát, už vám to vravela aj kofola v reklame: keď radosť rozdáš, dva krát sa Ti vráti. . ?Najväčším šťastím je robiť šťastných iných. (Ludwig van Beethoven) ? . Ďakujem @equita za to, čo robí. Obrovský rešpekt a vďaka všetkým dobrovoľníkom na Slovensku. ? . #doctor #slovakdoctor #slovakgirl #flyingdoctor #doktorka @dejvid2345

Príspevok, ktorý zdieľa MUDr. Monička? (@moi_monicka),

Už ste čítali?

Všeobecná lekárka Etela Janeková nezavrela ambulanciu ani na…

MUDr. Etela Janeková, PhD. od začiatku pandémie nezavrela svoju ambulanciu ani…

Východniarov lieči tento usmievavý lekár z Kene: Ľudia sú tu…

Kipchanga Chemwotei Sakong pre známych jednoducho Kip. O Slovensku dlho nič nevedel.…

Pavol Croft je slovenský Indiana Jones. Nechcelo sa mu stáť…

K histórii a umeniu mal Pavol Croft vždy blízko. Preto si ich vybral…

Byt v úplnom centre Bratislavy vymenili za šťastie na dedine:…

Nie všetky pokrokové projekty začínajú výpoveďou v korporáte.…

Práca v banke ju už nenapĺňala, pustila sa do výroby ženských…

Práca v banke si vyžaduje biznis oblečenie. Dobre o tom vedela už počas vysokej…

Pre koronu prišiel o prácu, tak piekol veterníky pre záchranárov.…

Keď prišiel Matúšov kolega s nápadom piecť koláče…

Horský vodca Ján Kořínek: Ak sa stretnete zoči-voči medveďovi,…

Pre milovníkov prírody a turistov má jasný odkaz.

František prácu smetiara miluje: Nie je to voňavá robota, no…

Vnúčatám kúpil ako hračku smetiarske auto, aby im mohol ukázať,…