Dobré noviny
Viktor Vincze: Slováci, umývate plastové kelímky pred vyhodením? Robíte to zbytočne a nie je to ani ekologické!
Monika Hanigovská
Monika Hanigovská

Viktor Vincze: Slováci, umývate plastové kelímky pred vyhodením? Robíte to zbytočne a nie je to ani ekologické!

Viktor Vincze poukázal na zbytočné plytvanie Slovákov
Viktor Vincze poukázal na zbytočné plytvanie Slovákov — Foto: Instagram/viktorvincze

Známy moderátor sa podelil o dôležitú informáciu ohľadom veci, ktorú robí množstvo ľudí. Ako ju vykonávate vy?

BRATISLAVA 14. júna – Moderátor Viktor Vincze sa nedávno na Instagrame pustil do témy ohľadom umývania plastových kelímkov po dojedení. Zbytočne tak totiž môžeme plytvať cenným zdrojom - vodou.

Najmä poriadne dojesť

Vincze uverejnil fotografiu, na ktorej s chuťou vyjedá jogurt. Fotka má však hlbší význam. Jedine takto treba umývať plastové kelímky pred vyhodením do žltého kontajnera - poriadnym dojedením. Dôkladné umývanie plastových fliaš, obalov od šampónov, kozmetiky, jogurtov, nie je potrebné,“ informoval.

Svoje tvrdenia má aj doložené: „Pýtal som sa na to priamo u recyklátora. Recyklačné linky totiž fľaše rozdrvia na malé vločky (viď. druhý slajd) a opakovane ich perú pri vysokých teplotách.“

 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

Príspevok, ktorý zdieľa Viktor Vincze (@viktorvincze),

Umytie má zmysel len pri extrémoch

Umytie má zmysel pri extrémne špinavých alebo mastných obaloch, ktoré potom môžu znehodnotiť aj čisté obaly v kontajneri. Prípadne ak často nevynášate smeti a mliečne veci vám tak začnú doma plesnivieť a smrdieť. Inak len vyškrabte všetok jogurt, maximálne ho kvapkou vody vypláchnite, a hotovo. Toto isté sa týka aj etikiet a uzáverov, pokojne ich nechajte tak,“ pripomína Vincze.

 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

Príspevok, ktorý zdieľa Viktor Vincze (@viktorvincze),

Jeho slová potvrdzuje aj Elektronický portál odpadov. Drobné pozostatky jogurtu nevadia, plasty sa pred spracovaním perú. Stačí jogurt alebo iný produkt dôsledne vyškrabať a prípadne opláchnuť malým množstvom vody, aby nezašpinil aj čistý odpad v nádobe. Pozor je potrebné dať pri obaloch od mastných látok. Tie pred vyseparovaním umyte teplou vodu a čistiacim prostriedkom.“

Lebo voda

Vincze, ktorý sa čoraz viac zameriava na ekológiu, nezabudol poznamenať, že fľaše treba čo najviac stlačiť a hodiť do žltého kontajnera. „O zvyšok sa bez väčších problémov postarajú recyklátori. Aj voda je totiž cenný zdroj.“

„Priznajte sa, kto z vás doteraz umýval všetky plasty?“ zakončil tému takouto otázkou.

Už ste čítali?