Prezidentský palác sa otvoril darcom krvi
TASR
TASR

Prezidentský palác sa otvoril darcom krvi

Pri príležitosti Svetového dňa darcov krvi, ktorý sa oslavuje v nedeľu 14. júna, mohli dobrovoľní darcovia vo štvrtok prísť darovať krv priamo do Prezidentského paláca.

Na snímke darca počas odberu krvi v Prezidentskom paláci — Foto: TASR/Jakub Kotian

Bratislava 11. júna (TASR) – Pri príležitosti Svetového dňa darcov krvi, ktorý sa oslavuje v nedeľu 14. júna, mohli dobrovoľní darcovia vo štvrtok prísť darovať krv priamo do Prezidentského paláca.

Pri tejto príležitosti sa palác verejnosti otvoril po prvý raz. „Prezidentská kvapka krvi je nová iniciatíva, verím, že táto aktivita sa stane tradíciou a stretneme sa tu najneskôr o rok,“ povedala prezidentka SR Zuzana Čaputová. „Aj krásnym prostredím paláca chceme prilákať najmä prvodarcov, ale, samozrejme, aj ľudí, ktorí už v minulosti zvykli darovať krv,“ priblížila prezidentka. Vo februári sa v Prezidentskom paláci konala aj Valentínska kvapka krvi.

Krv darovala čestná stráž

„Tento rok už darovalo krv aj 103 príslušníkov čestnej stráže,“ doplnila a poďakovala všetkým dobrovoľníkom. „Keď budeme k sebe solidárni aj v tejto oblasti a ľudia, ktorí môžu darovať krv, podporia ľudí, ktorí ju potrebujú, znamená to veľmi veľa,“ myslí si Čaputová.

Na snímke penová loptička pre darcov krvi v Prezidentskom paláci.
Na snímke penová loptička pre darcov krvi v Prezidentskom paláci. Foto: TASR/Jakub Kotian

Podujatie zorganizovala Kancelária prezidenta SR v spolupráci s Národnou transfúznou službou (NTS) SR. „V súvislosti s pandémiou v uplynulom období klesol počet darcov krvi až o 74 percent,“ povedala projektová manažérka NTS SR Martina Frigová.

„Štandardne chodí na naše pracoviská okolo 3400 darcov za týždeň a v čase vypuknutia pandémie to bolo len 880 darcov týždenne. No možno aj v súvislosti so zavedenými bezpečnostnými opatreniami sa situácia sa už stabilizovala a ľudia sa prestali báť,“ tvrdí.

Prísne opatrenia

V rámci opatrení musí každý, kto vstúpi na pracovisko NTS, mať pokrývku tváre, prejsť dezinfekciou rúk a meraním teploty a vypísať dotazník, v ktorom NTS SR zisťuje jeho cestovateľskú a zdravotnú anamnézu. Stále platí, že niekto, kto bol pred 14 a menej dňami v zahraničí, krv darovať nemôže.

Proces darovania krvi pozostáva z evidencie, predodberového vyšetrenia u lekára a samotného darovania. V stredoeurópskom regióne má podľa Frigovej najviac - asi 42 percent - ľudí krvnú skupinu A. Vzácna je krvná skupina AB, ktorú má sedem percent ľudí. Univerzálnymi darcami sú tí s krvnou skupinou 0. „Krvi však nie je nikdy dosť a vítame každého darcu s akoukoľvek krvnou skupinou,“ hovorí Frigová.

Tento rok má kampaň pri príležitosti Svetového dňa darcov krvi heslo - Daruj krv a urob svet zdravším miestom. Jej cieľom je vyzvať čo najviac ľudí po celom svete, aby sa stali pravidelnými darcami krvi.

Už ste čítali?

Rasťo navštívil Severnú Kóreu: Hoci je to najkrutejší režim,…

Ľudia majú svojich diktátorov za bohov, ženy si môžu vybrať z 18 účesov,…

Lucie pečie hotové majstrovské diela: Na začiatku som bojovala,…

Je mladá, krásna a úspešná. Na konte má viacero…

Jej mladšia dcéra vyhrala MasterChef, staršia má detskú mozgovú…

Zdravotný stav Paulínky denne núti jej rodičov riešiť inkontinenciu,…

Vnuk Slováka z ikonickej fotky: Že je dedo slávny, sme zistili,…

Starý otec, Gusti Popovič prebýva v rodine maliara Ivana Popoviča naďalej. Napriek…

Kaštieľ Betliar odhalil ďalšie dobre ukryté tajomstvo: Reštaurátori…

Moderné technológie reštaurátorom umožňujú objavovať nové…

Bývalý skinhead z Prešova si vzal Rómku: Dnes sa bojím o naše…

Prešovčan Gabi bol zarytým skinheadom. Keď sa odsťahoval od partie do Anglicka,…

Slovenka najprv v USA upratovala domy, teraz hviezdi pred kamerami:…

Sny si plní v samotnej mekke filmu. Aj keď stále bojuje, robí naplno…

Marek 13 rokov tvorí pár s Rómkou: Keď to zistili kamaráti,…

Odhovárali ich. Vraj ju chce ten „gadžo“ len využiť, a potom ju odkopne.…